yeniloji.com
Sağlık

Sarı Kantaron Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Demlenir? Zayıflatır mı?

Henüz yorum yazılmadı
Sarı Kantaron Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Demlenir? Zayıflatır mı?
Yeniloji 2654 görüntüleme

Sarı kantaron çayı; çok eski zamanlarda beri şifa kaynağı olarak kullanılan sarı kantaron bitkisinden elde edilen ve vücuda pek çok fayda sağlayan bir bitki çayıdır.

Sarı Kantaron Çayı Faydaları Nelerdir?

Özellikle antidepresan özelliği ile bilinen ve depresyon için faydalı olan sarı kantaron çayı, şifalı etkileri sayesinde pek çok alanda fayda sağlamaktadır. Sinirli bir ruh hali, depresyon oluşumuna neden olabilmektedir. Sakinleştirici etkisi bulunan bu bitki çayı, depresyon gibi ruhsal hastalıkların oluşmasına engel olmaktadır. Bu etkileri sayesinde doğal anti depresan çayı olarak da nitelendirilmektedir.

Sarı kantaron çayı; stresi kaygı, korku ve uykusuz kalma gibi hislerin giderilmesine ve kişinin psikolojik olarak kendini daha iyi hissetmesine katkı sağlamaktadır.

Cilt bakımında etkili olan sarı kantaron çayı, yanık ve yara izlerini, egzamayı, varisi tedavi etmektedir. Hücre yenileyici etkisi sayesinde yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamaktadır. Pek çok kişi için bir cilt problemi haline gelen sivilce, akne problemlerinin giderilmesi, önlenmesi gibi etkiler oluşturmaktadır. Hatta sivilce izleri için birebir etki sağlayabilmektedir. Antiseptik özelliği bulunan bu bitki çayı aynı zamanda vücudu mikroplara ve bakterilere karşı korumaktadır. Bunun yanında iltihap önleyici ve giderici etkisi bulunmaktadır. Vücutta herhangi bir sebepten ötürü meydana gelen iltihabın giderilmesi için faydalı olmaktadır. Hormon dengeleyici özelliği sayesinde başta hipertiroidi olmak üzere pek çok hormonal dengesizliğe dayanan hastalıkların iyileşmesine katkı sağlar.

Sarı Kantaron Çayı Neye İyi Gelir?

Genel olarak hastalıklara karşı şifalı etkisi ile bilinen sarı kantaron çayı kadınların adet döneminde ağrılarının hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Rahim kasılmaları sonucunda meydana gelen ağrıların hafiflemesini ve bu sürecin daha rahat geçmesini sağlamaktadır. Sadece adet sancılarını değil, kas, eklem, baş ve bel ağrılarının giderilmesine etki sağlar. Çünkü bu bitki çayının antioksidan ve anti inflamatuar etkisi bulunmaktadır. Antioksidan etkisi, kansere karşı koruyucu etki de meydana getirmektedir. Kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını önlemektedir.

Soğuk kış aylarında yoğun bir şekilde görülen grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar için şifa etkisi bulunan bu doğal bitki çayı aynı zamanda uykusuzluk ve kronik yorgunluk gibi durumların giderilmesine de yardımcı olur. İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir ve bu durumdan kaynaklanan karın ağrılarının hafiflemesinde etkilidir.

Sarı Kantaron Çayı Nasıl Demlenir?

Doğal içerikli ve şifalı sarı kantaron çayının hazırlanışı oldukça kolaydır. Bu çayı hazırlamak için öncelikle 2 bardak içme suyunu kaynatınız. Daha sonra kaynayan suyun içerisine 2-3 çay kaşığı kurumuş sarı kantaron atınız. Yaklaşık olarak 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyiniz. Bu süre sonrasında süzerek içime hazır hale getirebilirsiniz. Kısa sürede demlenen bu çayı acımadan içmeye özen gösteriniz.

Sarı Kantaron Çayı Zayıflatır mı?

Faydalı etkileri ile bildiğimiz bu bitki çayının kilo verme konusunda etkisi bulunmamaktadır. Tam tersi olarak sarı kantaron çayı kilo aldırır mı diye sorulması gerekmektedir. İştah açıcı ve sindirim dengeleyici özelliği bulunan bu çay hazmı kolaylaştırmaktadır. Bunun yanında bağırsak problemlerinin iyileştirilmesini sağlar.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Sigara İsteği Nasıl Geçer? Sigara İçme İsteğini Azaltan Şeyler

Sigara İsteği Nasıl Geçer? Sigara İçme İsteğini Azaltan Şeyler

Sigara isteği; sigarayı bırakmaya gayret eden kimselerde bağımlılığa dönüşen nikotin ihtiyacının tekrardan ortaya çıkma durumudur...

Ballı Su İçmenin Vücuda Etkileri Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Ballı Su İçmenin Vücuda Etkileri Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Ballı su; bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlarken aynı zamanda kilo vermeyi kolaylaştıran ve cilt sağlığını da iyileştiren bir karışım olarak tanımlanmaktadır...