yeniloji.com
Sağlık

Beyincik Sarkması Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ameliyatı ve Bitkisel Tedavisi

Henüz yorum yazılmadı
Beyincik Sarkması Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ameliyatı ve Bitkisel Tedavisi
Yeniloji 2607 görüntüleme

Beyincik sarkması; beyincikte tonsil olarak isimlendirilen alt uç kısımların kafatasından aşağıya doğru, omurilik kanalına inmesi durumu olarak tanımlanan bir rahatsızlıktır.

Beyincik Sarkması Nedir, Ne Demek?

Beyinciğin alt uç kısımlarında yer alan foramen magnum olarak isimlendirilen ve kafatasının boyun kısmında yer alan açıklıktan aşağı doğru inmesi ve yer değiştirmesi durumu beyincik sarkması olarak isimlendirilmektedir. Fıtıklaşmış halde bulunan bu doku, omurilik sıvısının normal akışını engellemektedir. Bunun sonrasında sıvı açıklık boyunca rahat hareket etmesi gerekirken, beyinciğin aşağı doğru itilmesine neden olur. Bu durum omurilikte ve aynı zamanda beyinde sıvı birikmesine neden olur.

Chiari malformasyonu sendromu olarak da isimlendirilen beyincik sarkması, çoğu zaman yanlış teşhis edilmektedir. Asıl olarak doğumsal bir anomali olarak karşımıza çıkan bu rahatsızlık, beyinciğin taban kısmının omuriliğin geçmiş olduğu kanal kısma taşması ve burada tıkanıklık meydana getirmesi sonucunda meydana gelir. Sık görülen fakat az teşhis edilen bir rahatsızlıktır.

Beyincik Sarkması Belirtileri Nelerdir?

Omurganın içerisine sarkan doku miktarı belirtilerin şiddetini belirlemektedir. Beyincik sarkması yaşayanlarda görülen belirtiler, hastalığın tipine, omurilik ya da beyinde aşırı sıvı birikimine ve sinirler ya da dokular üzerinde aşırı baskıya bağlı olarak değişmektedir.

Bu rahatsızlıkta asıl olarak beyincik etkilenir. Bundan ötürü denge, koordinasyon, görme ve konuşma üzerine birtakım belirtiler söz konusu olmaktadır. Beyincik sarkması belirtileri genel hatları ile şöyledir:

Baş dönmesi meydana gelebilir.
Boyun ağrısı söz konusu olur.
Ellerde ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma oluşur.
Yutma güçlüğü yaşanabilir.
Vücudun üst bölgesinde zayıflık, ağrı ve sıcaklık duyusunda azalma sezilir.
İşitme kaybı meydana gelebilir.
Denge kaybı ile birlikte yürümede zorluk söz konusu olabilir.

Bahsetmiş olduğumuz semptomlar haricinde vücutta genel bir halsizlik söz konusu olmaktadır. Kulaklarda çınlama, omurganın eğilmesi, kalp atışının yavaşlaması ve normal olmayan solunum da söz konusu olabilir.

Beyincik Sarkması Bitkisel Tedavisi Var mı? Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Öncelikle belirtmek gerekir ki beyincik sarkması tedavisi için en etkili ve kalıcı yöntem cerrahi işlemlerdir. Eğer hastalık tedavi edilmezse kol ve bacaklarda felç meydana gelebilir, solunum merkezindeki baskılardan ötürü an ölüm söz konusu olabilir. Beyincik sarkması kaç mm olursa tehlikeli diye baktığımızda 10 mm altında ise ameliyata gerek yoktur. Çoğu zamanda doktorlar ameliyatsız çözüm yaratmaktadır.

Beyincik sarkması ameliyatı kafatası kemiğinin bir kısmının çıkarılıp kesilmesi şeklinde gerçekleştirilmektedir. Bunun ardından beynin açıkta kalan bölümü vücudun farklı bölgesinden alınan soku ile kapatılır. Bu şekilde beyincik ve beyin sapı için daha fazla yer ayrılır ve omurganın üzerindeki bakı hafifler. İhtiyaç halinde ameliyat sırasında beyincik tonsilleri elektrik akımı ile küçültülebilir. Alanı genişletmek için omurganın küçük kısmını çıkarmak da gerekebilir.

Çocuklar ve bebekler için ise beyincik sarkması ameliyatında spina bifida ve ensefalosel gibi doğumsal kusurlar giderilir. Burada amaç omuriliği tekrardan konumlandırmak ve sırt ve boyundaki açıklıkları kapatmaktır. Cerrahi işlemler belirtilerin şiddetinin azalması için uygulanmaktadır.

Beyincik Sarkması İlerler mi? Yorumları Nelerdir?

Tedavi edilmediği zaman ilerleme ihtimali bulunan beyincik sarkması yorumlarına baktığımızda hastaların bahsedilen belirtilerin çoğunu yaşadığını görmekteyiz. Uzman bir doktora başvurarak çok ilerlemede tedavi edilmesi mümkün olmaktadır. Fakat ilerlerse ve tedavi edilmezse eğer, farklı ciddi sonuçlara neden olabilmektedir.

Yazımızın içeriğinde bahsettiğimiz üzere bu rahatsızlık farklı şekillerde kendini gösterebilmektedir. Bu hastalığın ölümcül seyreden türleri de vardır. Bebeklerde ve çocuklarda da oluşabilen, bazen doğumsal olarak gerçekleşen bu sendrom erken teşhis edilirse ameliyata gerek kalmadan tedavi edilebilir. Beyincik sarkmak ameliyatı sonrası ise için doktorunuzdan yapılması gerekenler hakkında tam bilgi almayı unutmayınız.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
İshale Ne İyi Gelir, Ne İyi Gelmez?

İshale Ne İyi Gelir, Ne İyi Gelmez?

İshal; 1 gün içerisinde 3 ya da daha fazla sulu dışkı olması durumunda ortaya çıkan rahatsızlığa verilen isimdir...

Bezelyenin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kalorisi ve Besin Değeri

Bezelyenin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kalorisi ve Besin Değeri

Lif ve vitamin bakımından zengin olan bezelye, iri yeşil tanelere sahip olan ve kabuk içerisinde bulunan bir sebzedir...

Kan Grubu Diyeti Nedir? Doğru mu?

Kan Grubu Diyeti Nedir? Doğru mu?

Kan grubu diyeti; kişilerin kan gruplarına göre beslenme şeklinin biçimlenmesi ve buna göre kilo veriminin sağlanmasıdır...

Kilo koruma yöntemleri ile kilo sabitleme

Kilo Koruma Yöntemleri İle Kilo Sabitleme

İstedikleri kiloya inen ya da çıkan kişiler, sonrasında bu kiloda sabit kalmak isterlerse kilo koruma yöntemleri ile birlikte bunu başarabilirler...

Ahududu Çayı Doğumu Başlatır mı? Zayıflatır mı? Faydaları Nelerdir?

Ahududu Çayı Doğumu Başlatır mı? Zayıflatır mı? Faydaları Nelerdir?

Ahududu çayı; kadın sağlığı açısından önem arz eden, özellikle gebelik döneminde sancı çeken kadınların ağrılarını hafifletmek için kullanılan bir bitki çayıdır...

Bademcik Taşı Nedir? Nasıl Temizlenir? Nasıl Geçer?

Bademcik Taşı Nedir? Nasıl Temizlenir? Nasıl Geçer?

Bademcik taşı; tonsillit olarak isimlendirilen, mukus, bakteri ya da besin kalıntılarının birikmesi sonucunda meydana gelen sert yapılı oluşumlar olarak tanımlanır...

Tonsillit Neden Olur? Ne İyi Gelir? Tedavisi ve Çeşitleri

Tonsillit Neden Olur? Ne İyi Gelir? Tedavisi ve Çeşitleri

Bademcik iltihabı olarak nitelendirebileceğimiz tonsillit, virüs ya da bakteri sonucu enfeksiyon meydana gelmesi ile oluşan bir rahatsızlıktır...

Parmakları Daha İnce ve Uzun Göstermek İçin Ne Yapılır?

Parmakları Daha İnce ve Uzun Göstermek İçin Ne Yapılır?

Parmakları daha ince göstermek için birtakım basit teknikler bulunmaktadır...

Grip Olmamak İçin Ne Yapmalı? Grip İçin Şifalı Bitki Çayları

Grip Olmamak İçin Ne Yapmalı? Grip İçin Şifalı Bitki Çayları

Grip; bir enfeksiyon ya da üşütme sonucunda vücudun bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi ile virüsün vücutta kendini göstermesi ile ortaya çıkan, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve yüksek ateş gibi belirtiler ile kendini gösteren bir hastalıktır...

Erkeklerde Saç Dökülmesini Engellemek İçin Doğal Çözümler

Erkeklerde Saç Dökülmesini Engellemek İçin Doğal Çözümler

Erkeklerde saç dökülmesini engellemek için geliştirilmiş pek çok doğal ve bitkisel yöntem bulunmaktadır...