yeniloji.com
Sağlık

Beyincik Sarkması Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ameliyatı ve Bitkisel Tedavisi

Henüz yorum yazılmadı
Beyincik Sarkması Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ameliyatı ve Bitkisel Tedavisi
Yeniloji 3055 görüntüleme

Beyincik sarkması; beyincikte tonsil olarak isimlendirilen alt uç kısımların kafatasından aşağıya doğru, omurilik kanalına inmesi durumu olarak tanımlanan bir rahatsızlıktır.

Beyincik Sarkması Nedir, Ne Demek?

Beyinciğin alt uç kısımlarında yer alan foramen magnum olarak isimlendirilen ve kafatasının boyun kısmında yer alan açıklıktan aşağı doğru inmesi ve yer değiştirmesi durumu beyincik sarkması olarak isimlendirilmektedir. Fıtıklaşmış halde bulunan bu doku, omurilik sıvısının normal akışını engellemektedir. Bunun sonrasında sıvı açıklık boyunca rahat hareket etmesi gerekirken, beyinciğin aşağı doğru itilmesine neden olur. Bu durum omurilikte ve aynı zamanda beyinde sıvı birikmesine neden olur.

Chiari malformasyonu sendromu olarak da isimlendirilen beyincik sarkması, çoğu zaman yanlış teşhis edilmektedir. Asıl olarak doğumsal bir anomali olarak karşımıza çıkan bu rahatsızlık, beyinciğin taban kısmının omuriliğin geçmiş olduğu kanal kısma taşması ve burada tıkanıklık meydana getirmesi sonucunda meydana gelir. Sık görülen fakat az teşhis edilen bir rahatsızlıktır.

Beyincik Sarkması Belirtileri Nelerdir?

Omurganın içerisine sarkan doku miktarı belirtilerin şiddetini belirlemektedir. Beyincik sarkması yaşayanlarda görülen belirtiler, hastalığın tipine, omurilik ya da beyinde aşırı sıvı birikimine ve sinirler ya da dokular üzerinde aşırı baskıya bağlı olarak değişmektedir.

Bu rahatsızlıkta asıl olarak beyincik etkilenir. Bundan ötürü denge, koordinasyon, görme ve konuşma üzerine birtakım belirtiler söz konusu olmaktadır. Beyincik sarkması belirtileri genel hatları ile şöyledir:

Baş dönmesi meydana gelebilir.
Boyun ağrısı söz konusu olur.
Ellerde ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma oluşur.
Yutma güçlüğü yaşanabilir.
Vücudun üst bölgesinde zayıflık, ağrı ve sıcaklık duyusunda azalma sezilir.
İşitme kaybı meydana gelebilir.
Denge kaybı ile birlikte yürümede zorluk söz konusu olabilir.

Bahsetmiş olduğumuz semptomlar haricinde vücutta genel bir halsizlik söz konusu olmaktadır. Kulaklarda çınlama, omurganın eğilmesi, kalp atışının yavaşlaması ve normal olmayan solunum da söz konusu olabilir.

Beyincik Sarkması Bitkisel Tedavisi Var mı? Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Öncelikle belirtmek gerekir ki beyincik sarkması tedavisi için en etkili ve kalıcı yöntem cerrahi işlemlerdir. Eğer hastalık tedavi edilmezse kol ve bacaklarda felç meydana gelebilir, solunum merkezindeki baskılardan ötürü an ölüm söz konusu olabilir. Beyincik sarkması kaç mm olursa tehlikeli diye baktığımızda 10 mm altında ise ameliyata gerek yoktur. Çoğu zamanda doktorlar ameliyatsız çözüm yaratmaktadır.

Beyincik sarkması ameliyatı kafatası kemiğinin bir kısmının çıkarılıp kesilmesi şeklinde gerçekleştirilmektedir. Bunun ardından beynin açıkta kalan bölümü vücudun farklı bölgesinden alınan soku ile kapatılır. Bu şekilde beyincik ve beyin sapı için daha fazla yer ayrılır ve omurganın üzerindeki bakı hafifler. İhtiyaç halinde ameliyat sırasında beyincik tonsilleri elektrik akımı ile küçültülebilir. Alanı genişletmek için omurganın küçük kısmını çıkarmak da gerekebilir.

Çocuklar ve bebekler için ise beyincik sarkması ameliyatında spina bifida ve ensefalosel gibi doğumsal kusurlar giderilir. Burada amaç omuriliği tekrardan konumlandırmak ve sırt ve boyundaki açıklıkları kapatmaktır. Cerrahi işlemler belirtilerin şiddetinin azalması için uygulanmaktadır.

Beyincik Sarkması İlerler mi? Yorumları Nelerdir?

Tedavi edilmediği zaman ilerleme ihtimali bulunan beyincik sarkması yorumlarına baktığımızda hastaların bahsedilen belirtilerin çoğunu yaşadığını görmekteyiz. Uzman bir doktora başvurarak çok ilerlemede tedavi edilmesi mümkün olmaktadır. Fakat ilerlerse ve tedavi edilmezse eğer, farklı ciddi sonuçlara neden olabilmektedir.

Yazımızın içeriğinde bahsettiğimiz üzere bu rahatsızlık farklı şekillerde kendini gösterebilmektedir. Bu hastalığın ölümcül seyreden türleri de vardır. Bebeklerde ve çocuklarda da oluşabilen, bazen doğumsal olarak gerçekleşen bu sendrom erken teşhis edilirse ameliyata gerek kalmadan tedavi edilebilir. Beyincik sarkmak ameliyatı sonrası ise için doktorunuzdan yapılması gerekenler hakkında tam bilgi almayı unutmayınız.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Atlet Korse Nasıl Giyilir? Zararları, Faydaları, Kullananlar ve Yorumları

Atlet Korse Nasıl Giyilir? Zararları, Faydaları, Kullananlar ve Yorumları

Atlet korse; kusursuz bir vücut görünümü sağlayan, kadın ve erkekler için farklı tasarımlarda üretilmiş iç giyim ürünüdür...

Fıstık Ezmesi Faydaları Nelerdir? Kilo Aldırır mı? Kalorisi Ne Kadar?

Fıstık Ezmesi Faydaları Nelerdir? Kilo Aldırır mı? Kalorisi Ne Kadar?

Fıstık ezmesi; protein, potasyum ve yağ içeren, baklagiller familyasına ait olan yer fıstığından elde edilen, kas yapmaya ve kilo vermeye destek olan bir besindir...

CRP Yüksekliği Neden Olur? Bitkisel Tedavisi Nedir? Nelere Yol Açar?

CRP Yüksekliği Neden Olur? Bitkisel Tedavisi Nedir? Nelere Yol Açar?

CRP, karaciğer tarafından üretilen bir protein çeşididir ve vücudu bağışıklık olarak güçlendirmektedir...

Altın Çilek Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yenir? Ne İşe Yarar?

Altın Çilek Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yenir? Ne İşe Yarar?

Altın çilek, anavatanı Güney Amerika Peru, Kolombiya, Venezüella ve Bolivya olan, A, A1, B1, B2 ve B3 vitaminleri açısından zengin olan aynı zamanda demir, potasyum ve fosfor gibi sağlıklı bileşenlere sahip olan bir meyvedir...

İç Kanama Nedir? Belirtileri Nelerdir? Neden Olur?

İç Kanama Nedir? Belirtileri Nelerdir? Neden Olur?

Vücudun içerisinde meydana gelen kanamalar, iç kanama olarak tanımlanmaktadır...

Protein İçeren Besinler Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Protein İçeren Besinler Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Protein; vücudun aç kalması durumunda tüketmeye başladığı bir mineraldir ve insan yaşamı için oldukça gereklidir...

Sezeryan Sonrası Korse Giyilir mi? Kaç Saat Takılmalı?

Sezeryan Sonrası Korse Giyilir mi? Kaç Saat Takılmalı?

Sezeryan sonrası korse giymek, doğum sonrasında vücutta kalan fazla kiloların erimesi, yağ yakımının hızlanması ve vücutta şekillendirici bir etki sağlamak için faydalı olacaktır...

Astım Neden Olur? Belirtisi ve Tedavisi

Astım Neden Olur? Belirtisi ve Tedavisi

Astım, nefes darlığı ile kendini gösteren, göğüste sıkışma, nefes alamama ve öksürük gibi belirtilere sahip olan bir hastalıktır...

Tavuk Ciğeri Zararları Nelerdir? Nasıl Temizlenir? Besin Değeri ve Kalorisi

Tavuk Ciğeri Zararları Nelerdir? Nasıl Temizlenir? Besin Değeri ve Kalorisi

Tavuk ciğeri; A vitamini bakımından çok zengin olmasından dolayı zararları olabilen, hamile kadınları,n kolesterol hastalarının özellikle uzak durması gereken bir besindir...

Kolera Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kolera Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kolera, kalabalık ortamlarda, savaş, doğal afetler ve yoksulluk gibi etmenlerden etkilenen toplumlarda yaygın olan ölümcül ve bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığı olarak bilinir...