yeniloji.com
Sağlık

Glutatyon Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

Henüz yorum yazılmadı
Glutatyon Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?
Yeniloji 3144 görüntüleme

Glutatyon; vücudun temizleyicisi olarak nitelendirilen, hastalıklardan korunmaya yardımcı olan ve sağlık kalmayı sağlayan bir moleküldür.

Glutatyon Nedir, Ne Demek?

Doğal bir mucize olarak adlandırılan glutatyon, vücutta azaldığı zaman birtakım sağlık problemlerinin oluşmasına neden olan bir bileşendir. Bu bileşen asıl olarak vücudun üretmiş olduğu en güçlü antioksidandır. Vücudun arınmasına, sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır. Eğer ki vücutta azalmaya başlarsa kalp hastalıkları ve kanser gibi birtakım ölümcül hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır.

Glutatyon; vücutta gezen serbest radikallerin, ağır metallerin ve çeşitli bakterilerin hücrelerde hasara yol açmasını önleyen bir antioksidandır.

Vücudumuzun sağlıklı olması için bazı vitaminlerin ve minerallerin depolanması gerekmektedir. Vücut sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslendiği zaman kendini koruyacak mekanizmayı kendi meydana getirmektedir. Glutatyon karaciğer sağlığını iyileştiren ve vücudun arınmasına yardımcı olan, antioksidan değerinde önemli bir şifa kaynağıdır. Karaciğer vücudun çöpçüsü yani temizleyici mekanizması olarak adlandırılan organıdır. Vücuttaki ağır metalleri, toksinleri, bakterileri atmaya yardımcı olur. Böylece bağışıklık sistemini güçlendirici bir etki meydana getirir.

Glutatyon Ne İşe Yarar?

Vücutta doğal bir şekilde üretilen glutatyon, arınma meydana getirmektedir. Şöyle ki toksin ve serbest radikal oranını azaltan bu molekül aynı zamanda bunlar azaldıkça vücutta çoğalmaya başlamaktadır. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak hücre yenilenmesinin azalması ile bu antioksidan azalmaya başlar. Alkol ve sigara tüketimi ile azalırken tüketilen yemeklerden sonra ise artmaya başlamaktadır. Fakat bunun için düzenli ve sağlıklı beslenme gerekmektedir.

Glutatyon vücudun temizlenmesi, arınması ve toksinlerden temizlenmesi için gerekli bir antioksidandır. Sağlıklı bir vücut ve tehlikeli hastalıkların önlenmesi için doğal bir şekilde üretilen bu molekül, yanlış beslenme ve vücuda alınan zararlı maddeler ile birlikte azalma göstermektedir. Azaldığında ise hastalık oluşumuna neden olmaktadır. Karaciğer sağlığını iyileştirmeye ve daha da güçlendirmeye yardımcı olan bu bileşen vücutta adeta bir koruma etkisi meydana getirir.

Glutatyon Hangi Besinlerde Bulunur?

Yaş, sigara ve alkol kullanımı, sağlıksız ve yanlış beslenme vücutta glutatyon değerini azaltan durumlardır. Eğer vücut kendini temizleyemezse, organlar tam çalışmaz ve görevlerini yerine getiremez. Zaman içerisinde bu durum demans, kalp ve kanser gibi hastalıklar meydana getirir. Glutatyon üretimi için sadece sağlıklı beslenmek yeterli değildir. Aynı zamanda zararlı alışkanlıklardan uzak durmak gerekmektedir. Sarımsak, soğan, ve lahana gibi besinler vücutta glutatyon artmasına yardımcı olan ve tetikleyen besinlerdir. Ispanak, bamya, karnabahar ve B12 takviyeleri kesinlikle tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. B12 takviyesini doktorunuz önerdiğinde kullanınız.

Glutatyon Nasıl Arttırılır? Nasıl Yükseltilir?

Antioksidan özelliği taşıyan bu bileşeni hem tetikleyen besinler vardır hem de içerisinde barındıran gıdalar vardır. Bu molekülün vücutta üretilmesi için tetikleyen besinler lahana, maydanoz, sarımsak, soğan, ıspanak, pancar, zerdeçal, tarçın, kimyon ve karnabahar gibi besinlerdir. İçeriğinde önemli miktarda barındıranlar ise kuşkonmaz, avokado, bamya, domates, havuç, kavun, greyfurt ve kabak gibi besinlerdir. Karaciğer yağlanmasını, tümör hücrelerinin azalmasını, insülin direncinin zararlı etkilerinin azalmasını ve vücudun temizlenmesini sağlayan glutatyon sağlıklı yaşamın sırrıdır.

Orjinal Hot Shapers Termal Zayıflama Korsesi
Kapıda Ödeme İmkanıyla İndirimli Sipariş Ver!
Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Ayak Detoksu Nedir? Faydaları, Yapanlar ve Yorumlar

Ayak Detoksu Nedir? Faydaları, Yapanlar ve Yorumlar

Ayak detoksu; sağlıklı ayaklar için belli periyotlarla yapılan ve vücuttaki toksin maddelerin dışarı atılmasını sağlayan faydalı bir uygulamadır...

Korse Bedeni Nasıl Olmalı?

Korse Bedeni Nasıl Olmalı?

Korse bedeni; vücutla birebir uyum içerisinde olmalıdır ve kişinin bedenine tam oturmalıdır...

Vücudun Sarkmaması İçin Ne Yapmalı?

Vücudun Sarkmaması İçin Ne Yapmalı?

Kilo verirken vücudun sarkmaması için, hızlı değil sağlıklı bir şekilde zayıflamanız gerekmektedir...

Endorfin Hormonu Nedir? Ne Zaman Artar?

Endorfin Hormonu Nedir? Ne Zaman Artar?

İnsan vücudunda mutluluk hormonu olarak bilinen bazı nörotransmitterler (nöronlar arası elektriksel mesaj taşıyıcılar) vardır...

Detoks Çorbası Nasıl Yapılır?

Detoks Çorbası Nasıl Yapılır?

Detoks çorbası; vücutta biriken toksin maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur ve vücutta adeta arındırıcı bir etki meydana getiren yiyecektir...

Zayıflamak İçin Hangi Doktora, Bölüme Gidilir?

Zayıflamak İçin Hangi Doktora, Bölüme Gidilir?

Zayıflamak için; uzman doktorlarden ve diyetisyenlerde destek alınmalıdır...

Limon Kabuğunun Faydaları Nelerdir? Zararları Var mı?

Limon Kabuğunun Faydaları Nelerdir? Zararları Var mı?

Yemeklerde ve salatalarda sıklıkla kullanığımız limon aynı zamanda kabukları açısından da birçok fayda sağlayan bir besindir...

Nöropsikoloji ile Kilo Verme Nedir?

Nöropsikoloji ile Kilo Verme Nedir?

Nöropsikoloji ile kilo verme; herhangi bir ilaç kullanmadan ve herhangi bir yemek kısıtlamasına gitmeden psikoloji yöntemi ile kilo verme olarak tanımlanmaktadır...

Kahve Zayıflatır mı? Kahve İçmek Kilo Verdirir mi?

Kahve Zayıflatır mı? Kahve İçmek Kilo Verdirir mi?

Gün içerisinde düzenli olarak kahve tüketen kişiler kahve zayıflatır mı sorusunun yanıtını merak ediyor...

Atkins Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Listesi ve Zararları

Atkins Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Listesi ve Zararları

Atkins diyeti; kilo vermeye yardımcı olan, düşük karbonhidratlı bir beslenme programıdır...