yeniloji.com
Sağlık

Ödem Atmak İçin Ne Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
Ödem Atmak İçin Ne Yapılır?
Yeniloji 337 görüntüleme

Ödem; vücutta fazladan su birikmesi sonucunda vücudun olduğundan daha kilolu ve şişkin gözükmesi durumudur.

Ödem Nedir? Nasıl Oluşur?

Ödem oluşumu en çok kadınlarda görülür. Ödem öyle bir şeydir ki, parmağa yüzük takılmaz hale gelir, ayakkabı ayağa girmez olur. Vücutta ödem oluşumunun çeşitli sebepleri olabilir. Böbrek hastalıkları, kalp damar hastalıkları, hormonal bozukluklar ve karaciğer rahatsızlıkları da ödem oluşumuna neden olabilir. Kişinin yeme ve içme düzeni de ödem oluşmasını tetikleyebilir. Düzensiz ve sporsuz bir yaşam, başlıca ödemin oluşum sebeplerinden biridir.

Ödem vücutta sıvı birikmesi sonucunda oluşan bir durumdur ve bazı doğal yöntemler ile vücuttan atılabilmektedir.

Gün içerisinde ödem yapacak olan besinleri tüketmek te aynı etkiye sebep olabilir. Hemen hemen birçok insan, yaşamında ödem sorunu ile karşı karşıya kalmıştır. Vücutta bulunan ödemi atmak için, kişiler birbirlerinden çeşitli yöntemler hakkında bilgi alırlar. Vücutta bulunan ödemi atmak için su tüketebilirsiniz. Sadece kadınlarda değil, genç yaşlı veya erkeklerde de ödem görülebilir. Bazen bir ilaç kullanımı sonrası, bazen de stresten dolayı ödem oluşabilir.

Şişkinlik ve Ödem Nasıl Atılır? Nasıl Geçer?

Ödem atmak için, doğal yöntemleri deneyebilirsiniz. Her şeyden önce, eğer vücudunuzda ödem oluşmuş olduğunu düşünüyorsanız ilk yapmanız gereken, bir hekime görünmek olacaktır. Gerekli tetkikleriniz yapıldıktan sonra, doğal yöntemlere başvurabilirsiniz. Hareketsizlik, vücutta bulunan ödemin en başlı sebeplerinden biridir. Hareketsiz bir yaşam tercihi yapan insanlarda ve sürekli masa başında oturarak çalışan kişilerde ödem oluşumu kaçınılmazdır. Bu tarz işlerde çalışan kişilerin sık sık hareket etmeye gayret etmeleri gerekir. En azından günde 15 dk orta tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz.

Sıcak havalar da ödem oluşumuna neden olur, kişinin bel bölgesinde şişmeler meydana gelir. Yeni ameliyat geçirmiş kişilerin de vücutlarında ödem oluşabilir. Özellikle hamile bayanlar, hamileliklerinin son aylarında, vücutlarında ciddi anlamda şişlikler meydana gelir. Bu çok can sıkıcı bir durumdur, vücudun kötü görünmesine de neden olur.

Ödem Atmanın Yolları ve Yöntemleri

Ödem atmak için yapılması gerekenler şunlar olabilir:

  • Kilonuza dikkat ederek, vücudunuzda bulunan ödemi azaltabilirsiniz.
  • Düzenli olarak su içimi çok önemlidir. Bunu alışkanlık haline getirebilmeniz için, kendinize hatırlatmalarda bulunabilirsiniz. Örneğin 1,5 litrelik su şişeleri ile gezebilirsiniz.
  • Hayatınızdan tuzu çıkartmalısınız. Gereğinden fazla alınan tuz, vücutta su tutmasına neden olur.
  • Karbonhidrat alınımını azaltmalısınız. Beyaz ekmek, pirinç, şerbetli tatlılar, makarna, hamurişleri gibi yiyeceklerin az tüketilmesi gerekir.
Ödeme Neden Olan Yiyecekler Nelerdir?

Tuz, ödem oluşumunu destekler. Bu sebep ile hayatınızdan tuz kavramını çıkartmaya bakın. Peynir ve zeytini akşamdan suda bekleterek, içinde bulunan tuz miktarını en aza indirebilirsiniz. Gün içerisinde en az 12 bardak su içerek, vücudunuzda bulunan ödemden kurtulabilirsiniz. Buna ilave olarak her gün yapacağınız düzenli yürüyüşler ile, ödemden kurtulmanız mümkündür. Turşu, konserve, kızartmalar, fastfoodlar, hazır çorbalardan uzak durmak gerekir. Bu ürünlerin de içerisinde bol miktarda tuz bulunur. Bu saydığımız önerileri dikkate alarak, vücudunuzda bulunan ödemden kurtulmanız mümkündür.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Saçların Parlak Olması İçin Ne Yapmalı?

Saçların Parlak Olması İçin Ne Yapmalı?

Saçların parlak olması için; birtakım bitkisel içerikli yağlar kullanılmalı ve aynı zamanda saç bakımına dikkat edilmelidir...

Uyuz Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Bulaşıcı mı?

Uyuz Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Bulaşıcı mı?

Uyuz hastalığı, sarcoptes scabiei isimli bir virüsün ciltte meydana getirdiği rahatsızlık olarak nitelendirilen, dünya üzerinde pek çok kişide meydana gelen ve genel olarak sonbahar kış aylarında rastlanılan hastalıktır...

Polen Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Arı Poleni Fiyatı Ne Kadar?

Polen Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Arı Poleni Fiyatı Ne Kadar?

Polen; anzer yaylası gibi pek çok doğal ortamda bulunan çeşitli çiçeklerin polenlerinden elde edilen ve herhangi bir şekilde katkı maddesi içermeyen vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan bir besindir...

Kuru Üzüm Faydaları Nelerdir? Zayıflatır mı? Kalorisi Ne Kadar?

Kuru Üzüm Faydaları Nelerdir? Zayıflatır mı? Kalorisi Ne Kadar?

Kuru üzüm; antiseptik özelliği sayesinde bağırsak ve midede yer alan toksin maddelerin dışarı atılmasını ve buna bağlı olarak sindirim sisteminin daha aktif daha sağlıklı olmasını sağlayan bir meyvedir...