yeniloji.com
Sağlık

İmmün Plazma Ne Demek? Corona Virüsü Tedavisi İçin Nasıl Uygulanır?

Henüz yorum yazılmadı
İmmün Plazma Ne Demek? Corona Virüsü Tedavisi İçin Nasıl Uygulanır?
Yeniloji 2134 görüntüleme

İmmün plazma; çok eski zamanlarda salgın hastalıkların iyileştirilmesi için uygulanmış olan, hasta kişinin bağışıklığını güçlendirmek amacı taşıyan bir tedavi yöntemidir.

İmmün Plazma Ne Demek?

Korona virüs hastaları için geliştirilmekte olan bir tedavi yöntemi niteliği taşıyan immün plazma, ilk olarak 1890 yılında denenmiştir. Antikor tedavisi olarak da nitelendirilen bu yöntem, vocid-19 virüsünü yenen kişinin kanından alınan antikorların, hastaya nakledilmesi ile uygulanmaktadır. Bu tedavi yönteminin amacı, hasta kişinin bağışıklığını güçlendirmek ve direnç kazanan antikorların vücuda verilmesini sağlamaktır.

İmmün plazma tedavisi, ağır durumda olan hastaların iyileşmesi için uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemde amaç iyileşen hasta sayısını arttırmak ve korona virüsündeki ölüm oranlarını azaltmaktır.

İlk olarak Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve zaman içerisinde dünya üzerinde pek çok ülkeye yayılarak birçok can kaybının yaşanmasına neden olan corona virüsü, akciğer başta olmak üzere vücutta pek çok organın zarar görmesine, bağışıklığın çökmesine ve buna bağlı olarak ölüm gibi sonuçların oluşmasına neden olan bir hastalıktır. Genel olarak 60 yaş üstünü ve kronik hastaları etkiliyor olsa da her yaştan bireyin bu virüse yakalanma tehdidi bulunmaktadır. İmmün plazma yöntemi ile hasta kişinin bağışıklığını ve vücut direncini arttırmak, buna bağlı olarak hastalığı yenmesi planlanmaktadır.

Corona Virüs İçin İmmün Plazma Tedavisi

Dünyayı kasıp kavuran bir salgın haline gelen covid-19 için henüz geliştirilmiş bir aşı bulunmamaktadır. Bunun için araştırmalar ve çalışmalar devam ederken immün tedavi ile bir iyileştirme etkisi yaratılabileceği düşünülmektedir. Bilim adamları virüsün tehlikesini azaltmak ve bu süreci en az kayıpla sonlandırmak için immün plazma tedavisinin etkili olabileceğini belirtmektedir. Covid-19 salgınına yakalanmış ve bu hastalığı yenmiş kişilerin kanlarından antikor alınarak yapılan bu tedavi ile kısa sürede sonuç alınabileceği belirtilmektedir.

Corona virüsü genel olarak hastalarda akciğer tahribatı meydana getirir. Buna bağlı olarak solunum problemleri meydana gelmektedir. Pek çok corona hastası entübe olarak tedavi görmektedir. Bazılar ise yoğun bakımda bulunmaktadır. Durumu ağır olan ve iyileşmesi güç hastalar için immün plaza yöntemi uygulanması gerçekleştirilecektir. Böylece pek çok kişinin iyileştirilmesi söz konusu olacaktır. Bu yöntem korona virüsü için yeni bir umut ışığı sayılmaktadır.

İmmün Plaza Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Bu tedavi korona virüsüne yakalanmış ve iyileşmiş kişilerin bağışçı olarak kabul edildiği bir yöntemdir. Aferez işlemi olarak nitelendirilen yöntemde kişi cihaza bağlanır ve bu cihaz kanında korona virüsüne karşı direnç gösterecek olan antikorları ayırır. Daha sonra kanı tekrar bağışçının vücuduna verir. Bu antikorlar hastaya nakledilir ve bağışıklık güçlendirici etki sayesinde hasta sağlığına kavuşur.

İmmün Plazma Şartları Nelerdir?

İmmün plazma tedavi yöntemini uygulamak için normal bir kişi değil, korona virüsünü kapmış ve sağlığına tekrardan kavuşmuş olan kişiler bağışçı olabilir. Kişinin enfeksiyonu geçirmiş olduğuna dair bir laboratuvar test sonucu gereklidir. Bu belge ile başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca bağış yapmadan 14 gün öncesine kadar hastalığın belirtilerinin tamamen ortadan kalkması gereklidir. Ayrıca kişiden kan alınmadan önce de sürüntü testi yapılmalı ve bunun da negatif çıkması gereklidir. Daha sonra bir form doldurulmalı ve bu gerekli birimlerde değerlendirilmelidir. Sonrasında ise gerekli işlemler uygulanmalıdır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Lavanta Çayı Faydaları Nelerdir? Karaciğer Yağlanmasını Temizler mi? Nasıl Yapılır?

Lavanta Çayı Faydaları Nelerdir? Karaciğer Yağlanmasını Temizler mi? Nasıl Yapılır?

Mavi ve mor çiçekleri, enfes kokusu ile kendine hayran bırakan lavanta bitkisinden elde edilen lavanta çayı; anti-bakteriyel ve antifungal özelliklere sahip bir bitki çayıdır...

Diyette Açlığı Bastırmak İçin Ne Yapmalı?

Diyette Açlığı Bastırmak İçin Ne Yapmalı?

Kilo vermek isteyen kişiler diyette açlığı bastırmak için yapmaları gerekenleri not ederek bu süreci çok daha kolay bir şekilde geçirmeyi amaçlıyor...

Barut Ağacı Kabuğu Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Zayıflatır mı?

Barut Ağacı Kabuğu Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Zayıflatır mı?

Barut ağacı kabuğu; doğru şekilde tüketildiği zamna sağlık açısından birçok faydası bulunan, taze tüketildiğinde ise zehirli etkileri olan, genel olarak çay şeklinde tüketilen bir bitkidir...

Yeşil Çay Temizleme Maskesi Nedir? Yapımı, Faydaları, Kullananlar ve Yorumlar

Yeşil Çay Temizleme Maskesi Nedir? Yapımı, Faydaları, Kullananlar ve Yorumlar

Yeşil çay temizleme maskesi; cildin sıkılaşmasını sağlayan, siyah nokta ve sivilce oluşumunu engelleyen ve aynı zaman gideren, yaşlanma belirtilerini hafifleten doğal içerikli bir cilt bakım uygulamasıdır...