yeniloji.com
Sağlık

Susam Yağı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Fiyatı Nedir?

Henüz yorum yazılmadı
Susam Yağı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Fiyatı Nedir?
Yeniloji 338 görüntüleme

Susam yağı, son dönemin en popüler bitkisel ürünlerinden birisi olarak gösterilirken çok sayıda faydasıyla birlikte her geçen gün kullanıcı sayısını arttırıyor.

Susam Yağı Nedir? Susam Nerede Yetişir?

Sıcağı son derece fazla seven bitkilerden birisi olan susamın anavatanı Afrika'dır. Afrika'nın birçok ülkesinde susam yetiştiriciliği önemli bir geçim kaynağı olurken dünyanın her yerine bu noktalardan ihracatlar yapılmaktadır. Ülkemizde de yaz aylarında sıcaklıklar susam yetiştiriciliğinin yapılabilmesine imkan tanırken bu sayede ülkemizdeki kişiler de kendi susamlarını üretip halka satma şansı bulurlar.

Genel olarak güney bölgelerimizde üretilen susam bitkisinin kapsül şeklinde meyvesi bulunurken bu meyvenin içerisinde yer alan daha küçük ürünler susam olarak adlandırılır ve günümüzde baharat olarak kullanılmaktadır. Ülke mutfağımız içerisinde belirli yemeklerde kullanılan susam, hamur işlerinin de vazgeçilmez ürünleri arasında yer almaktadır. Susam, baharat olarak kullanılmasının yanı sıra belirli işlemlerden geçirilerek yağı çıkarılarak da kullanılmaktadır. Elde edilen susam yağı üzerinde yapılan araştırmalar, bu mucize ürünün insan sağlığı için çok faydalı olduğunu gözler önüne serer.

Bitkisel Susam Yağının Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Bu doğal yağın insana vücudu için faydaları incelendiğinde ilk sırada dişlere verdiği muhteşem katkı gelmektedir. Diş sağlığını koruyucu bir etkisinin olması sebebiyle birçok diş macunu üreticisi karışımlarında bu yağa yer vermektedir. Bunun yanı sıra içerisinde bakır mineraline sahip olması insanlarda sıklıkla görülen gut hastalığının önlenmesinde olumlu etkiler oluşturmaktadır. Bu bakır içeriği, aynı zamanda çok ciddi bir kemik hastalığı olan eklemlerin iltihaplanmasına karşı da son derece faydalı bir ürün olarak gösterilebilir.

Doğal Susam Yağının İçeriğinde Neler Vardır?

Susam yağı içeriği incelendiğinde, içerisinde B1, B2 ve E vitaminleri taşıdığı rahatlıkla fark edilmektedir. İçeriğinde yer alan bu vitaminler, gün içerisinde insanların yorgunluk ve bitkinlik gibi olumsuz durumları yaşamamasını sağlamaktadır. Böylece insanlar hem sosyal hayatlarında, hem eğitim hayatlarında hem de iş hayatlarında çok daha zinde kalarak daha başarılı bir dönem geçirebilirler. Buna ek olarak uyku düzeni üzerinde de son derece olumlu etkileri bulunur. Eğer kişiler, gün içerisinde zaman bulmalarına rağmen kaliteli bir uyku çekemiyorlarsa ya da uykularına yeteri kadar süre ayırmalarına rağmen uyandıklarında kendilerini çok yorgun hissediyorlarsa bu yağı kullanarak bu sorunların üstesinden gelebileceklerdir.

Susam Yağı Fiyatı Ne Kadar?

Düzenli olarak susam yağı kullanmayı düşünen kişiler birçok farklı alandan bu ürünü satın alabilirler. İlk olarak aktarlarda satılan bu ürün, belirli eczanelerde ve büyük marketlerde de satışa sunulmaktadır. Bu alanlara gitmekle uğraşmak istemeyen kişiler, internet üzerinden siparişlerini verirken bu sayede bu yağın adreslerine kadar gelmesini sağlayabilirler. Bu yağın 100 ml. kadar ürün sunan ambalajları 20 TL seviyesinde satışa çıkmaktadır. Alım miktarına, markaya ve ürünün kalitesine göre bu miktar azalabildiği gibi artış da gösterebilmektedir. Kullanıcılar, birkaç ürün kullanarak kendileri için en iyi yağı bulabilirler.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Yoga Diyeti Nedir? Yoga ile Kilo Verilir mi?

Yoga Diyeti Nedir? Yoga ile Kilo Verilir mi?

Yoga diyeti; 14 günlük bir beslenme programı ile birlikte hem metabolizmanın hızlanması hem de toksinlerin atılması gibi etkiler meydana getirerek sağlıklı kilo vermeyi sağlamaktadır...

Erkek ve Bayan Sıkılaştırıcı Korse Tayt İşe Yarıyor mu?

Erkek ve Bayan Sıkılaştırıcı Korse Tayt İşe Yarıyor mu?

Sıkılaştırıcı tayt; hem bacaklardaki fazlalıkları hem de kalça, basen ve göbek bölgesindeki fazlalıkları incelterek zayıf görünmeyi sağlayan bir korse modelidir...

Termal Tayt Nedir? Termal Tayt Kullanımı, Faydaları ve Zararları

Termal Tayt Nedir? Termal Tayt Kullanımı, Faydaları ve Zararları

Termal tayt; bacakların incelmesine yardımcı olan ve aynı zamanda bel ve basen bölgesinin de toparlanmasını sağlayarak fit gözükmeye destek veren ve zaman içerisinde kilo vermeye destek olan bir giysidir...

Mide Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Mide Ağrısı Nedenleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Sindirim sistemimizin en önemli noktası olan mide içerisinde farklı sebeplerden dolayı anormal durumlar mide ağrısı probleminin ortaya çıkmasına neden olmaktadır...