yeniloji.com
Beslenme

Taze Soğan Yararları, Vitaminleri ve Besin Değerleri

Henüz yorum yazılmadı
Taze Soğan Yararları, Vitaminleri ve Besin Değerleri
Yeniloji 2154 görüntüleme

Taze soğan; yeşil soğan olarak da adlandırdığımız, yemeklerimizin vazgeçilmez tadı ve aynı zamanda vücuduma olan faydaları sayesinde sıklıkla tüketilen bir besin olarak tanımladığımız sebzedir.

Taze Soğanın Yararları Nelerdir?

Her mevsim kolayca tüketebileceğimiz taze soğan, içerisinde bulunan vitamin ve mineral özleri sayesinde pek çok hastalığa iyi gelen bir sebzedir. Doğal bir antibiyotik özelliği sunan bu sebze, genel olarak çiğ olarak tüketilmektedir. Yemeklerde, salatalarda, kısırlarda ve daha pek çok besinin içerisinde kullanılabilmektedir. Beyaz kısmı beta karoten içeren yeşil soğanın faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Vücutta kan şekeri seviyesini dengede tutmaya yardımcı olan taze soğan, aynı zamanda iştah açısı bir özelliğe sahiptir. Bununla birlikte sindirim sistemi organları için de faydalıdır. Bağırsak solucanlarını düşürür. Tüm bunlarla birlikte cilt sağlığı için de faydalıdır.

Taze Soğanın Besin Değerleri Nelerdir?

İçerik olarak tamamen doğal bileşenlere sahip olan yeşil soğanın kalorisi oldukça düşüktür. Yaklaşık olarak 100 gramı 29 kaloridir. Bu nedenle sağlıklı bir şekilde tüketilebilmektedir. Karbonhidrat değeri 100 gram için 4.7 değerindedir. Bunun yanı sıra lif değeri 100 gram için 1.8 kadardır. Protein değeri ise 1.4, yağ oranı 0,2'dir. Kolesterol değeri ise 0'dır. Bu açısından değerlendirdiğimizde besin değerlerinin oldukça sağlıklı olduğunu ve tüketim için uygun olduğunu görmekteyiz. Taze soğanı günlük hayatta rahatça tüketebilirsiniz. Dilerseniz çiğ dilerseniz kaynatarak da tüketim sağlayabilirsiniz.

Taze Soğanın Vitaminleri Nelerdir?

Besin değerleri açısından oldukça faydalı olan taze soğanın vitaminlerine baktığımız zaman bu konuda da elverişli olduğunu görmekteyiz. İçerisinde A ve C vitaminleri yüksek oranda yer almaktadır. A vitamini göz sağlığının korunmasına ve ileri yaşlarda görülebilecek hastalıklara karşı önleyici etkilerin oluşturulmasına yardımcı olmaktadır. C vitamini ise bağışıklığın güçlenmesi konusunda etkili olmaktadır. Vücudu hastalıklara karşı dirençli hale getirmektedir. Bu vitaminlerin yanı sıra potasyum, kalsiyum ve demir mineralleri de yeterli ve yüksek miktarda yer almaktadır.

Taze Soğanın Zararları Nelerdir?

İştah açıcı özelliği bulunan taze soğan diyet yapan kişiler için çok fazla önerilmemektedir. Bu besinin dış kısmındaki zar, mideyi rahatsız edebilmektedir. Bu nedenle soyulup tüketilmesi önerilmektedir. Eğer ki mide rahatsızlığınız varsa çok fazla tüketmemeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra çiğ olarak tüketilmesi gaz ve şişkinlik problemlerine neden olabilmektedir. Son olarak nefesin kötü kokmasına sebebiyet verebilir.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Ketojenik Diyet Nedir? Listesi, Programı ve Uygulayan Hastaneler

Ketojenik Diyet Nedir? Listesi, Programı ve Uygulayan Hastaneler

Ketojenik diyet kanser hastaları için özel olarak hazırlanmış ve karbonhidrat miktarının minimum seviyede tutularak yapıldığı diyet listelerini oluşturmaktadır...

Bisiklet Sürmenin Faydaları Nelerdir? Kaç Kalori Yakar? Kilo Verdirir mi?

Bisiklet Sürmenin Faydaları Nelerdir? Kaç Kalori Yakar? Kilo Verdirir mi?

Bisiklet sürmek; çocukların, yetişkinlerin ve yaşlıların tercihi olan, hemen her yaşta uygulanabilen, vücudun fiziksel anlamda egzersiz yapmasını sağlayan oldukça eğlenceli bir aktivitedir...