yeniloji.com
Beslenme

Taze Soğan Yararları, Vitaminleri ve Besin Değerleri

Henüz yorum yazılmadı
Taze Soğan Yararları, Vitaminleri ve Besin Değerleri
Yeniloji 126 görüntüleme

Taze soğan; yeşil soğan olarak da adlandırdığımız, yemeklerimizin vazgeçilmez tadı ve aynı zamanda vücuduma olan faydaları sayesinde sıklıkla tüketilen bir besin olarak tanımladığımız sebzedir.

Taze Soğanın Yararları Nelerdir?

Her mevsim kolayca tüketebileceğimiz taze soğan, içerisinde bulunan vitamin ve mineral özleri sayesinde pek çok hastalığa iyi gelen bir sebzedir. Doğal bir antibiyotik özelliği sunan bu sebze, genel olarak çiğ olarak tüketilmektedir. Yemeklerde, salatalarda, kısırlarda ve daha pek çok besinin içerisinde kullanılabilmektedir. Beyaz kısmı beta karoten içeren yeşil soğanın faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur ve kalp krizi gibi rahatsızlıkların önlenmesini sağlar. Düşük kolesterol seviyesine sahip olduğu için uzmanlar kalp hastalığı olanlar için bu besini önermektedir.
  • Eğer ki kaynatılıp tüketilirse, sindirim sistemindeki bazı problemlerin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanında vücutta biriken ve birtakım hastalıkların oluşmasına neden olan toksin maddelerin de dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır.
  • Vücuttaki iltihabın giderilmesine yardımcı olur. Eğer ki kas ve kemik aralarında birikmiş iltihap söz konusu ise bunun dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır.
  • Vücutta arındırıcı bir etki meydana getiren taze soğan, bağışıklığın güçlenmesine katkı sağlar. Vücudu hastalıklara karşı daha dirençli bir hale getirir.
  • Güçlü bir ödem söktürücüdür ve bu özelliği sayesinde şişkinlik problemlerinin giderilmesine yardımcı olmaktadır.
  • Balgam söktürücü bir özelliğe sahip olan taze soğan, boğazdaki mikropların temizlenmesine yardımcı olur ve yemek borusuna kadar olan bölgedeki hücrelerin yenilenmesine katkı sağlar.

Vücutta kan şekeri seviyesini dengede tutmaya yardımcı olan taze soğan, aynı zamanda iştah açısı bir özelliğe sahiptir. Bununla birlikte sindirim sistemi organları için de faydalıdır. Bağırsak solucanlarını düşürür. Tüm bunlarla birlikte cilt sağlığı için de faydalıdır.

Taze Soğanın Besin Değerleri Nelerdir?

İçerik olarak tamamen doğal bileşenlere sahip olan yeşil soğanın kalorisi oldukça düşüktür. Yaklaşık olarak 100 gramı 29 kaloridir. Bu nedenle sağlıklı bir şekilde tüketilebilmektedir. Karbonhidrat değeri 100 gram için 4.7 değerindedir. Bunun yanı sıra lif değeri 100 gram için 1.8 kadardır. Protein değeri ise 1.4, yağ oranı 0,2'dir. Kolesterol değeri ise 0'dır. Bu açısından değerlendirdiğimizde besin değerlerinin oldukça sağlıklı olduğunu ve tüketim için uygun olduğunu görmekteyiz. Taze soğanı günlük hayatta rahatça tüketebilirsiniz. Dilerseniz çiğ dilerseniz kaynatarak da tüketim sağlayabilirsiniz.

Taze Soğanın Vitaminleri Nelerdir?

Besin değerleri açısından oldukça faydalı olan taze soğanın vitaminlerine baktığımız zaman bu konuda da elverişli olduğunu görmekteyiz. İçerisinde A ve C vitaminleri yüksek oranda yer almaktadır. A vitamini göz sağlığının korunmasına ve ileri yaşlarda görülebilecek hastalıklara karşı önleyici etkilerin oluşturulmasına yardımcı olmaktadır. C vitamini ise bağışıklığın güçlenmesi konusunda etkili olmaktadır. Vücudu hastalıklara karşı dirençli hale getirmektedir. Bu vitaminlerin yanı sıra potasyum, kalsiyum ve demir mineralleri de yeterli ve yüksek miktarda yer almaktadır.

Taze Soğanın Zararları Nelerdir?

İştah açıcı özelliği bulunan taze soğan diyet yapan kişiler için çok fazla önerilmemektedir. Bu besinin dış kısmındaki zar, mideyi rahatsız edebilmektedir. Bu nedenle soyulup tüketilmesi önerilmektedir. Eğer ki mide rahatsızlığınız varsa çok fazla tüketmemeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra çiğ olarak tüketilmesi gaz ve şişkinlik problemlerine neden olabilmektedir. Son olarak nefesin kötü kokmasına sebebiyet verebilir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kekik Çayının Faydaları, Zararları ve Tarifi

Kekik Çayının Faydaları, Zararları ve Tarifi

Kekik çayı; demlenerek tüketildiği zaman vücuda pek çok fayda sağlayan, antiseptik bir özelliğe sahip olan bitkisel içecektir...

Curcumin Zayıflatırmı? Zerdeçal Kilo Verdirir mi?

Curcumin Zayıflatırmı? Zerdeçal Kilo Verdirir mi?

Curcumin, Uzak Doğu'da pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan ve günümüzde henüz yeni yeni modern tıpta da kendine yer bulan bir baharattır...

Korse ile Kilo Veren, Zayıflayan Ünlüler

Korse ile Kilo Veren, Zayıflayan Ünlüler

Dünya üzerinde korse ile kilo verenler, formunu koruyanlar ve vücut şekillendirici etki ile bölgesel incelme sağlayan birçok kişi bulunmaktadır...

Antioksidan Nedir? Antioksidan Meyveler ve Besinler

Antioksidan Nedir? Antioksidan Meyveler ve Besinler

Serbest radikallere karşı vücudun korunmasını sağlayan antioksidan kimyasal bir madde olarak bilinmektedir...