yeniloji.com
Sağlık

Baş Ağrısına İyi Gelen Çaylar ve Yiyecekler Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Baş Ağrısına İyi Gelen Çaylar ve Yiyecekler Nelerdir?
Yeniloji 43 görüntüleme

Baş ağrısına iyi gelen çaylar, yoğun ve stresli bir günün ardından gelişebilen, pek çok sebebe bağlı olarak meydana gelen, günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen baş ağrısının giderilmesi için etkili olan bitkisel içeceklerdir.

Baş Ağrısına İyi Gelen Çaylar Nelerdir?

Günlük hayatı en fazla etkileyen durumlardan biri olan baş ağrısını gidermek için doğal çözümler arıyorsanız eğer, bazı bitkisel çaylardan yararlanabilirsiniz. Baş ağrısına iyi gelen bitkilerden elde edilen bu doğal içecekler bazıları şöyledir:

Papatya çayı: En fazla tercih edilen çaylardandır. Sakinleştirici özelliği sayesinde sinir sisteminin gevşemesini sağlayan papatya çayı, stresi ortadan kaldırır ve günlük hayatı daha kaliteli hale getirir. Papatya çayı baş ağrısına iyi gelir mi diye sıklıkla araştırılmaktadır. Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız, sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa içmek yeterli olacaktır.

Ihlamur çayı: Burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı gibi hastalıklar için faydalı olan ıhlamur çayı, aynı zamanda baş ağrısı için de etkili olmaktadır. Ihlamur baş ağrısına iyi gelir mi sorusuna yanıt verecek olursak eğer; yatıştırıcı etkisi sayesinde vücudu gevşetir ve sakin, kaygısız olmanızı sağlar. C vitamini bakımından zengin olan bu bitki çayı, bağışıklık sisteminin güçlenmesine de destek olur.

Zencefil çayı: Migren kaynaklı baş ağrılarının hafiflemesi ve giderilmesi için etkilidir. Özellikle bal ve tarşın ile birlikte tüketirseniz, daha fazla etki görebilirsiniz. Migren ilacı kullanıyorsanız, bu çayı içmeden önce dikkat etmeniz gerekir.

Yeşil çay: Antioksidan özelliği sayesinde pek çok hastalığın iyileşmesini sağlayan yeşil çay, zonklayıcı baş ağrısına ne iyi gelir sorusuna da yanıt olmaktadır. Sinüzit kaynaklı hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur.

Lavanta çayı: Sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi bulunan lavanta çayı, ağrıların giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca uyku problemini de çözmektedir.

Eğer baş ağrısına doğal çözüm bulmak istiyorsanız sizler de bu bitki çaylarından yararlanabilirsiniz. Fakat aşırı tüketimden kaçınılması gerekir.

Baş Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Birçok nedene bağlı olarak baş ağrısını gidermek için beslenmenin önemi büyüktür. Şiddetli baş ağrısına ne iyi gelir diye baktığımızda;

 • Karpuz tüketebilirsiniz. Aşırı sıcak sonrasında vücudun susuz kalmasına bağlı olarak meydana gelen baş ağrısının giderilmesine yardımcı olur. Hücrelere su aktarır ve vücutta rahatlama sağlar.
 • Bol yeşillikli bir salata yiyebilirsiniz. Göbek marul ve kıvırcık marul içerisinde bol miktarda su vardır. Salatanın içerisinde bol miktarda salatalık da ekleyebilirsiniz.
 • Tam tahıllı ekmekler karbonhidrat eksikliği sonrasında gelişen baş ağrısının giderilmesini sağlar. Baş ağrılarından kutulmak için hayatınızda tam tahıllı ekmeğe yer veriniz. Bu şekilde baş ağrısında azalma sağlayabilirsiniz.
 • Kahve içmek de etkili olacaktır. Doğru miktarda tüketilen kahve ağrıları azaltmaktadır. İçeriğinde bulunan kafein sayesinde damarlarda aşırı genişlemeyi önler ve düzenli kan akışı sağlar. Günde 1 fincan Türk kahvesi içmek baş ağrılarından kurtulmaya yardımcı olur.
 • Ispanak; tansiyonu düzenleyen ve düzensiz kan akşını gideren ıspanak, baş ağrılarının önüne geçmektedir. Su kaybı nedeniyle meydana gelen baş ağrısını gidermektedir.
 • Kavun; potasyım bakımından zengin olan kavun, kan akışını düzenlemektedir. Stres ve uykusuzluğu gideren bu meyve, aynı zamanda baş ağrısını da geçirir.

Muz, süt, badem, patates ve susam gibi diğer besinler de baş ağrısına iyi gelen şeyler arasındadır. Düzenli ve dengeli beslenme ile baş ağrısından kurtulmak mümkündür.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Tükettiğimiz besinler ve içtiğimiz bitki çayları her ne kadar baş ağrısının geçmesi için önemli olsa da aynı zamanda geçmek bilmeyen baş ağrısı için hayatınızda da birtakım düzenlemeler yapmalısınız. Sizlere şu tavsiyeleri sunabiliriz:

 • Uyku düzeni oluşturunuz. Az uyumak ya da çok uyumak baş ağrısı meydana getirir. Vücudunuzun dinlenmesi ve tazelenmesi için dengeli uyumaya özen gösteriniz.
 • Yetersiz sıvı alımı baş ağrısı meydana getirebilir. günde en az 2 litre su tüketiniz. Böylece baş ağrısını giderebilirsiniz.
 • Soğuk ve sıcak su torbası uygulanabilir. Başın tepe bölgesine, şakaklara, alın bölgesine ve özellikle migrene karşı bu yöntemi uygulayabilirsiniz.
 • Masaj yapabilirsiniz. İki kaş arasında, saçlı deriye, ensenin üst kısmına çok fazla bastırmadan hafif dokunuşlar ile masaj uygulayabilirsiniz. Çok sert bastırmak, ovalamalar ve sıkmalar etkili gibi olsa da kasların sertleşmesine neden olabilir. Baş ağrısını geçiren noktalar ile etkili bir çözüm sağlanabilir.
 • Nefes egzersizleri de etkili olmaktadır. Düzgün nefes almak, uykua geçişi de sağlarken vücudu rahatlatır.
 • Ilık duş alarak kasların gevşemesini sağlayabilirsiniz. Böylece ağrının azalması da mümkün olur.

Bulunduğunuz ortamın ışığını düzenlemek, gürültünün azaltılması, yemek seçimlerine dikkat edilmesi, egzersiz, açık havada yürümek ve stresle baş etmeyi sağlamak baş ağrısının iyileştirilmesi için etkili olur. Baş ağrısını anında kesen yöntemler olsa da bazı ağrılar farklı nedenlere bağlı olarak gerçekleşeceği için uzman bir doktordan destek alınmalıdır.

Baş Sğrısını Hemen Ne Keser?

Genel anlamda birçok kişinin sorunu olan baş ağrısından kurtulmak için nedene odaklanmak gerekmektedir. Baş ağrısına iyi gelen ilaçlar denenebilir. Fakat ilaç kullanmadan önce bunun için bir doktora başvurmak gerekir. Bazen baş ağrısı bazı hastalıkların belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Baş ağrısını hızlı bir şekilde kesmek için ılık duş almak çok etkilidir. Ayrıca ıslak bir bez ile soğuk kompres de yapılabilmektedir. Islak bir bez veya buz torbası başa konulduğu zaman etki sağlanabilir. Baş ağrısına iyi gelen yağlardan da destek alınabilir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Dağ Kekiğinin Faydaları Nelerdir? Diğer Adı Nedir? Çayı Nasıl Yapılır?

Dağ Kekiğinin Faydaları Nelerdir? Diğer Adı Nedir? Çayı Nasıl Yapılır?

Doğal antibiyotik özelliği bulunan dağ kekiği; yemeklere tat vermesi yanı sıra sağlık açısından da birçok faydası bulunan, nane familyasından gelen, besin değeri oldukça yüksek olan bir bitki türüdür...

Çocuklarda İştahsızlık Nedenleri Nelerdir? Nasıl Giderilir?

Çocuklarda İştahsızlık Nedenleri Nelerdir? Nasıl Giderilir?

Çocuklarda iştahsızlık; çok sık görülen bir problem olmakla birlikte, çoğunlukla kabızlık, kronik hastalık, kansızlık gibi birtakım hastalıklar sonucunda meydana gelmektedir...

Andız Pekmezi Nedir? Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

Andız Pekmezi Nedir? Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

Andız pekmezi; Doğu Anadolu bölgesinde yetişen bir çam ağacı cinsinin kozalaklarından elde edilen, besindir...

Karaciğer Yetmezliği Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Karaciğer Yetmezliği Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Karaciğer yetmezliği; vücudumuzun en önemli organı olan karaciğerin işlevlerini yeterli oranda meydana getirmemesi durumuna verilen isimdir...