yeniloji.com
Sağlık

Sindirim Düzenlemek İçin Ne Yapmalı? Sindirim Düzenleyen Besinler Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Sindirim Düzenlemek İçin Ne Yapmalı? Sindirim Düzenleyen Besinler Nelerdir?
Yeniloji 3184 görüntüleme

Sindirimi düzenlemek için; mide ve bağırsak hareketlerini düzenleyen, dengeleyen besinlerin tüketilmesi ve aynı zaman birtakım bitki çaylarının içilmesi önerilmektedir.

Sindirim Düzenlemek İçin Ne Yapmalı?

Sağlıklı bir bağırsak düzeni için gün içerisinde tüketmiş olduğumuz her besine dikkat etmeliyiz. Bazı zamanlar hazımsızlık problemleri yaşarız ve bu durum kabızlık, şişkinlik, gaz gibi sorunların oluşmasına sebebiyet verir. Bağırsaklarımızda hem iyi hem de kötü bakteriler bulunmaktadır. Kötü bakterilerin sayısı arttığında ve çoğaldığında ishal, kabızlık gibi rahatsızlıklar, bağırsak iltihabı problemleri meydana gelebilir. Tüm bunların oluşmasını önlemek için de tüketilen besinlere önem verilmesi gerekir.

Sindirimi düzenlemek için gün içerisinde lifli besinler tüketmeye, dengeli beslenmeye ve öğün atlamamaya dikkat edilmelidir.

Beslenme şekli ve niteliği, sindirimin düzenlenmesi konusunda oldukça önemlidir. Genel olarak küçük porsiyonların tercih edilmesi gerekmektedir. Çok fazla yemek yemek hazımsızlık oluşturabilir. Bunun yanı sıra gece yemek yeme alışkanlığı varsa tamamen bırakılmalıdır. Çünkü metabolizma geç saatlerde yavaşlar. Bu nedenle akşam saatlerinde tüketilen besinle genel olarak kilo olarak geri dönüş olur. Bunun yanı sıra yemek yerken besinleri ağzınızda güzelce çiğneyip yutunuz. İyice çiğnemeden yutmak, sindirimi yavaşlatır ve mideyi yorar. Bununla birlikte bol miktarda su tüketmeye özen gösteriniz. Su tüketimi yetişkin bir bireyde günde en az 2 litre olmalıdır. Ayrıca gazlı, kafeinli içeceklerden uzak durunuz. Bunları olabildiğince az şekilde tüketiniz.

Sindirimi Düzenleyen Besinler Nelerdir?

Eğer sindirim sisteminizle ilgili problemler yaşıyorsanız ve bunları çözmek için ilaç kullanmak istemiyorsanız, mideniz ve bağırsaklarınız için faydalı olan besinleri tüketebilirsiniz. Dengeli bir şekilde beslenme ile sindirim problemlerini giderebilirsiniz. Sindirimi düzenleyen besinlerden bazılarını şu şekilde belirtebiliriz:

Pirinç: Mide bulantısı, ishal ya da mide ekşimesi gibi problemleri olan kişiler rafine edilmemiş pirinç tüketerek bu sindirim problemlerinden kurtulabilirler. Lif açısından yüksek olan bu besin, kaynatılarak suyu tüketildiği zaman ishal için çözüm olacaktır.

Karahindiba Yeşili: İçerisinde yüksek oranda C vitamini barındıran bu bitki, sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. aynı zamanda kan temizleyici özelliği de bulunmaktadır.

Ayçiçeği: Fosfor, protein, omega-6 ve potasyum açısından zengin olan bu bitki sindirim sistemini düzenleyici etkisi ile bilinen sağlıklı bir besindir.

Sarımsak: Enfeksiyona bağlı olarak gelişen bağırsak iltihabı ya da birtakım farklı sindirim problemleri için faydalı olan bu besin aynı zamanda mide şişkinliğinin giderilmesine de yardımcı olmaktadır.

Keten yağı: Bağırsakların temizlenmesine yardımcı olan bu yağ, yiyeceklerin daha hızlı ve düzgün bir şekilde sindirilmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kolesterol ve tansiyon dengeleyici, bağışıklık düzenleyici etkileri de bulunmaktadır.

İçerisinde lif barındıran, aynı zamanda probiyotik özelliği bulunan gıdalar, bağırsakların daha verimli çalışmasını sağlarken sindirim sistemi problemlerinin giderilmesini de sağlamaktadır.

Sindirimi Düzenleyen Yiyecekler Nelerdir?

Yoğurt sindirimi düzenleyen yiyecekler arasında önemli bir para sahiptir. Probiyotik özelliği bulunan bu besin, bağırsaklardaki zararlı bakterilerin giderilmesini sağlar. İshal, iltihaplı bağırsak rahatsızlıklarını önlerken aynı zamanda kolon kanserinin önlenmesine katkı sağlamaktadır. Gün içerisinde yemeklerinizin yanında ya da sonrasında, öncesinde bir kase yoğurt tüketerek sindiriminiz dengelenmesini sağlayabilirsiniz. Yoğurdun yanı sıra muz ve elma gibi meyveler, tam tahıllı bitkiler, birtakım bitki çayları da sindirimi düzenleyen yiyecekler arasındadır.

Sindirim Sistemi Nasıl Hızlandırılır?

Günlük hayatta dengeli beslenmenin yanı sıra sindirim sisteminin etkin çalışabilmesi için bazı egzersizlerin yapılması gerekmektedir. Vücudun hareket etmesi bu anlamda oldukça önemlidir. Her gün yarım saatlik yürüyüşler yapmak, evde birtakım egzersiz hareketleri yapmak sindirim sistemini hızlandırmak için önemlidir. Bununla birlikte bol sıvı tüketmeyi ve günde en az 2 litre su içmeyi de ihmal etmeyiniz.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Bronşit Hastalığı Nedir? Nasıl Olur? Bronşit Hastalığı Nasıl Geçer?

Bronşit Hastalığı Nedir? Nasıl Olur? Bronşit Hastalığı Nasıl Geçer?

Bronşit; akciğerlerde bulunan küçük hava keseciklerinin enfeksiyon kapması sonucundan meydana gelen bir hastalıktır...

Sigarayı Bırakmak İçin Ne Yapabilirim? Sigara Bıraktıran Bitki ve Kür Önerileri

Sigarayı Bırakmak İçin Ne Yapabilirim? Sigara Bıraktıran Bitki ve Kür Önerileri

Sigarayı bırakmak pek çok yöntem bulunmaktadır ve bu maddeden kurtulmak vücutta pek çok değişikliğin yaşanmasına, sağlık açısından faydalı durumların oluşmasına destek olur...

Nefes Kokusu Neden Olur? Nasıl Geçer? Nefes Kokusuna Kesin Çözüm

Nefes Kokusu Neden Olur? Nasıl Geçer? Nefes Kokusuna Kesin Çözüm

Nefes kokusu; besinlerde yer alan protein ve bakteriler tarafından parçalanan h...

Limon Kabuğu Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır, Nasıl Demlenir?

Limon Kabuğu Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır, Nasıl Demlenir?

Limon kabuğu çayı; çeşitli hastalıklara karşı vücudun korunmasını sağlayan, C vitamini ve kalsiyum bakımından zengin olan bitkisel bir çaydır...

Kabızlık Nedir? Nedenleri Nelerdir? Çözümü İçin Ne Yemeli?

Kabızlık Nedir? Nedenleri Nelerdir? Çözümü İçin Ne Yemeli?

Kabızlık; bağırsaklarda meydana gelen yavaşlama sonucunda daha az tuvalete çıkma ya da bir tıkanma sebebiyle tuvalete çıkamama gibi durumları ifade eden bir hastalıktır...

Evde Poşe Yumurta Nasıl Yapılır? Sirkesiz Olur mu? Kaç Kalori?

Evde Poşe Yumurta Nasıl Yapılır? Sirkesiz Olur mu? Kaç Kalori?

Poşe yumurta; yumurtanın beyaz kısmının pişmesi, sarı kısmının ise akışkan kalması şeklinde yapılan, son zamanların en popüler tarifleri arasında yer alan bir lezzettir...

Kopçalı Korse Modelleri Nelerdir? Kullananlar ve Yorumlar

Kopçalı Korse Modelleri Nelerdir? Kullananlar ve Yorumlar

Kopçalı korseler, kolay takılabilme özelliği sayesinde pratik bir kullanıma sahip olan toparlayıcı sıkılaştırıcı özellikli ve vücuda tam olarak ayarlanabilen bir korse modelidir...

Avokado Yağı Fiyatı ve Faydaları Nedir? Nasıl Yapılır?

Avokado Yağı Fiyatı ve Faydaları Nedir? Nasıl Yapılır?

Her geçen gün popülaritesini arttıran doğal ürünlerden birisi olan avokado yağı özellikle cilt ve saç için en faydalı ürünlerden birisi olarak gösteriliyor...

Kızılcık Faydaları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Kızılcık Faydaları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Kızılcık; antioksidan açısından oldukça zengin olan, oldukça keski ve ekşi bir tada sahip olan çok fazla olmasa da çiğ de tüketilebilen bir meyve çeşididir...

Yağ Yakıcı Sağlıklı Diyet Programları

Yağ Yakıcı Sağlıklı Diyet Programları

Yağ yakıcı diyet programları ile sağlıklı bir şekilde zayıflamak mümkün hale gelirken aynı zamanda vücut sağlığı için de önemli bazı adımlar atılmış olacaktır...