yeniloji.com
Sağlık

Tamanu Yağının Faydaları Nelerdir? Kullanımı ve Fiyatı

Henüz yorum yazılmadı
Tamanu Yağının Faydaları Nelerdir? Kullanımı ve Fiyatı
Yeniloji 27 görüntüleme

Tamanu yağı; cildin yaşlanmasını önleyen, cilt bariyerini güçlendiren ve cildin elastikiyetini geri vererek canlı, pürüzsüz bir görünüm elde edilmesine destek olan doğal içerikli bir yağ türüdür.

Tamanu Yağının Faydaları Nelerdir?

Tropikal bir bitki türü olan ve Güneydoğu Asya'da yetişen tamanu ağacının meyvelerinden elde edilen tamanu yağı, hem tekli hem de çoklu yağ asitleri barındıran bir yağdır. Bu ağaların boyu yaklaşık olarak 3 metreye kadar ulaşabilmektedir. Ayrıca meyvelerin içerisinde yer alan sarı renkli çekirdekler yağ açısından oldukça zengindir. Tamanu yağı soğuk pres yöntemi ile yapılır ve bu uygulama öncesinde yaklaşık olarak 2 ay boyunca nemsiz, güneş alan bir yerde bekletilir, kurutulur. Ortalama olarak 1 ağaçtan yaklaşık 100 kg civarında meyve toplanır. 100 kilo meyveden ise 5 kilo kadar yağ elde edilmektedir. Bu durumdan da anlaşılacağı üzere tamanu yağı oldukça kıymetli ve pahalı bir yağdır.

Koyu yeşil bir renge sahip olan tamanu yağı, derin ve keskin bir kokuya sahiptir. Güneydoğu Asya'da doğal antibiyotik olarak kabul edilir ve tıp alanında sıklıkla kullanılır.

Tamanu yağının faydalarına baktığımızda içerisinde yer alan doğal bileşenler ve yağ asitleri sayesinde cildin onarılmasına katkı sağladığını belirtebilir. Cildin derinlemesine nemlenmesini sağlayan bu bitkisel yağ aynı zamanda yaşlanma belirtilerinin giderilmesine yardımcı olur. Erken yaşlanma gibi etkilerin ortadan kaldırılmasını sağlar. Ciltte tahriş gibi durumlar varsa onarır ve aynı zamanda bakteri, enfeksiyon gibi zararlı etkenlerle savaşır.

Tamanu Yağı Sivilce ve Sivilce İzlerini GeÇİrir mi?

Anti bakteriyel özelliğe sahip olan tamanu yağı cilt üzerinde meydana gelen iltihaplı sivilcelerin giderilmesine yardımcı olmaktadır. İltihabın yayılmasını önleyerek sivilcelerin yayılmasını önler. Akneye bağlı olarak meydana gelen kaşıntı problemlerinin iyileştirilmesine yardımcı olur. Yüz bölgesinde de kullanılabilen tamanu yağı, cildin rahatlamasını ve ferahlamasını sağlar. Cilt tipi her ne olursa olsun nem sağlanması gerekmektedir. Gerekli nemi sağlayarak egzama gibi cilt problemlerinin oluşmasını da önler. Ayrıca gebelik sonrasında vücutta meydana gelen çatlakların giderilmesi için etkili olur. Cilt üzerinde onarıcı etkisi sayesinde sivilce sonrası izlerin giderilmesi konusunda yardımcı olur.

Tamanu Yağının SaÇA Yararları Nelerdir?

Saç köklerine direkt olarak nüfuz eden ve beslenmesini sağlayarak daha gür daha canlı durmasını sağlayan tamanu yağı aynı zamanda saç kırıklarının onarılmasına da yardımcı olur. Sürüldüğü zaman kan dolaşımının hızlanmasına etki eder ve bu etki sayesinde saç tellerinin kalın ve güçlü olmasını sağlar. Saçların daha hızlı büyümesini sağlayarak, parlak ve ışıltılı durmasını sağlar. Tüm bunların yanı sıra saç derisinde mantar enfeksiyonlarının önlenmesi gibi etkiler meydana getirir ve kepek sorunun çözülmesine katkı sağlar.

Tamanu Yağı Kullanımı ve Fiyatı

Saf şekilde uygulanabilen tamanu yağı aynı zamanda diğer yağlar ile karıştırılarak da sürülebilmektedir. Gebelik döneminde kullanılması tavsiye edilmemektedir. Ayrıca fındığa alerjisi olanlar kullanım öncesinde doktora danışmalıdır. Bu yağı kullanırken çok dikkat edilmelidir. Kullanım öncesinde vücudun belli bir bölgesinde az miktarda deneme yapılmalıdır. Çünkü alerjiniz olup olmadığını bilemeyebilirsiniz. Dilerseniz tamanu yağı içeren kozmetik ürünlerden yararlanabilirsiniz bu şekilde de olumlu etkiler elde edebilirsiniz. Tamanu yağının fiyatı diğer yağlara göre biraz daha pahalıdır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Terletici Zayıflama Taytı Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Kullananlar ve Yorumlar

Terletici Zayıflama Taytı Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Kullananlar ve Yorumlar

Terletici zayıflama taytı; hem bacakların hem de bel ve göbek bölgesinin incelmesini sağlayan, kısa süre içerisinde vücutta şekillendirici bir etki meydana getiren iç giysilerdir...

Kolera Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kolera Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kolera, kalabalık ortamlarda, savaş, doğal afetler ve yoksulluk gibi etmenlerden etkilenen toplumlarda yaygın olan ölümcül ve bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığı olarak bilinir...

Matcha Çayı Zayıflatırmı? Maça Çayının Faydaları ve Zararları

Matcha Çayı Zayıflatırmı? Maça Çayının Faydaları ve Zararları

Matcha çayı, metabolizmanın düzenli ve hızlı çalışmasına yardımcı olan, parlak yeşil renkte ve toz kıvamında ve antioksidan açısından zengin bir bitki çayıdır...

Saç Dökülmesi Nedenleri, Çözümleri ve Önlemleri Nelerdir?

Saç Dökülmesi Nedenleri, Çözümleri ve Önlemleri Nelerdir?

Saç dökülmesi, hem erkeklerde hem de bayanlarda görülebilen çok ciddi bir hastalık olurken bu konuda adımların atılması çok önemlidir...