yeniloji.com
Sağlık

Kıl Kurdu Nasıl Tedavi Edilir? Nasıl Dökülür?

Henüz yorum yazılmadı
Kıl Kurdu Nasıl Tedavi Edilir? Nasıl Dökülür?
Yeniloji 2324 görüntüleme

Kıl kurdu, yaşamı olumsuz yönde etkileyen sindirim problemlerine yol açan bağırsak parazitleridir.

Kıl Kurdu Nedir? Neden Olur?

Kıl kurdu, özellik ile hijyen bakımından yetersiz olan kişilerde sıklıkla görülebilmektedir. Gece yastığınız ıslanıyor ise, ya da makat bölgenizde dayanılmaz derecede kaşıntı hissediyorsanız, kıl kurdu olmanız kuvvetle muhtemeldir. Çok çok zayıf olan kişilerde de bu rahatsızlık görülebilir. Çünkü vücuda alınan tüm vitaminleri, bu parazitler tüketir.

Kıl kurdu hastalığı, çocuk ya da yetişkin hiç fark etmez kimde görülüyor ise ciddi anlamda rahatsızlık verir. Kıl kurdu rahatsızlığı, tedavi edilmediği zamanlarda çeşitli hastalıklara neden olabilir. Kıl kurtları çeşitli yollar ile vücuda girerek yer edinirler. Özellik ile vücutta bağırsak bölümünde yaşarlar. Tedavi edilmediği takdirde organlarınıza da zarar verebilir.

Bağırsak Kıl Kurdu Nasıl Beslenir?

Kıl kurtları, kişinin yediği besinleri yiyerek yaşamını devam ettirir. Böylelikle hasta yorgun ve bitkin düşer, halsiz kalır. Kıl kurtları da diğer hastalıklarda olduğu gibi dişil ve erkek olmak üzere 2'ye ayrılır. Kıl kurdu birçok nedenden dolayı oluşabilir. Ancak en başlı sebeplerinden biri de doğru temizlik anlayışıdır. Ailede bir kişi bile hijyenine dikkat etmez ise, ailede bulunan diğer kişilerin de kıl kurduna yakalanmaları kuvvet ile muhtemeldir.

Bağırsak Kurdu Nasıl Meydana Gelir?

  • İyi yıkanmamış meyve ve sebzeler de kıl kurduna neden olabilmektedir.
  • Yeterince pişmemiş olan yemekler ve etleri tüketmek te, kıl kurduna sebep olabilir.
  • Hastanelerdeki, okullardaki, toplu olarak kullanılan tuvaletlerin kapı kolları tamamen pislik yuvasıdır. Sizin temiz olmanız yetmez. Herkesin temiz olması gerekir ki mikroplar etrafa yayılmasın. Bu yüzden sık sık bilinçlendirme şarttır.

Uzmanlara göre de vücudumuzda en çok kir bulunan bölgelerimiz, ellerimizdir. Çünkü farkında olmasak da, ellerimiz ile her yere dokunuyoruz. Sonra bu ellerimizi yıkamadan, dalgınlık halimiz ile ağzımıza bir şey atıveriyoruz. Sonrasında da kıl kurtları ile tanışmış oluyoruz. Kıl kurtlarından kurtulmak istiyorsanız, yukarıda sayılanların birçoğuna uyum göstermeniz gerekebilir.

Kıl Kurdu Tedavisi ve Belirtileri Nedir?

Kıl kurdunun en belirgin yönlerinden birisi de makat bölgesindeki kaşıntılardır. Bu kaşıntılardan dolayı da o bölgede kızarıklıklar meydana gelebilmektedir. Diğer önemli belirti ise, ağızdan akan salyalardır. Bu kimi insanda kokuludur ve ciddi anlamda rahatsızlık verir. Uyurken dişlerin gıcırdatılması da diğer önemli belirtilerden bir tanesidir. Kıl kurdu belirtileri arasında, huzursuzluk, uyku bozuklukları, mide bulantısı ve genital bölgede bulunan kaşıntıdır. Kıl kurdunun var olup olmadığını anlayabilmenin en iyi yöntemi, doktor tarafından yapılacak olan dışkı kontrolüdür. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, elektromanyetik yöntemler ile de teşhis edilebilir. Tedavi için uzman doktora gidiniz ve doktorunuzun size uygun gördüğü ilacı alarak tedavinize başlayınız. Tedavinin düzgün bir şekilde olabilmesi için, evde bulunan herkesin aynı ilacı kullanması gerekmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Diyet Yaparken Kabızlık Neden Olur? Çözüm Nedir? Nasıl Giderilir?

Diyet Yaparken Kabızlık Neden Olur? Çözüm Nedir? Nasıl Giderilir?

Diyet yaparken kabızlık, metabolizmada meydana gelen değişiklikten dolayı meydana gelir ve giderilmesi için sıvı tüketimine özen gösterilmelidir...

Soğan Çorbası Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Soğan Çorbası Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Soğan çorbası; bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olan, soğuk algınlığı, grip ve öksürük gibi hastalıklardan korumaya destek olan bu yemek kalp sağlığını ve beraberinde pek çok hastalığını önlemeye katkı sağlayan bir lezzettir...

Civan Perçemi Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Demlenir?

Civan Perçemi Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Demlenir?

Civan perçemi çayı; çok eski zamanlardan bu yana kullanılan, çeşitli kültürler tarafından tercih edilen, sindirim sistemi başta olmak üzere vücuda pek çok fayda sağlayan bir bitki çayıdır...

Zahter Nedir? Nasıl Yenir? Ne İşe Yarar?

Zahter Nedir? Nasıl Yenir? Ne İşe Yarar?

Zahter; kara kekik olarak da bilinen, özellikle Hatay, Gaziantep ve Kilis illerimizde sıklıkla kullanılan bir baharat türüdür...