yeniloji.com
Diyet

Japon Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Yorumları Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Japon Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Yorumları Nelerdir?
Yeniloji 2158 görüntüleme

Obezitenin en az görüldüğü Japonya'nın beslenme düzenin esas alınarak hazırlandığı japon diyeti, kalorisi az ve doymuş yağ asidi içermeyen besinlerin tüketilmesi ile uygulanan bir beslenme programıdır.

Japon Diyeti Nedir? Neye Yarar?

Çeşitli yemeklerde oluşan bir beslenme yöntemi uygulanan Japonya'da işlenmiş gıda, yağ ve şeker oranı oldukça düşük gıdalar tüketilmektedir. Bu beslenme türünün örnek alınması ile hazırlanan japon diyeti, öğün araların sadece su içilmesine dayanmaktadır. Ekmek yemenin kesinlikle yasak olduğu bu beslenme programında günde en az 8 bardak su içilmesi gerekmektedir. 7 gün içinde 7 kilo verme zorunluluğu koyan japon diyeti, 13 günlük bir uygulama süresine sahiptir.

Japon diyetin öncelik ilk olarak metabolizmanın düzenlenmesine yardımcı olmaktır. Şeker, tuz, unlu mamuller ve alkol kullanımının yasak olduğu bu diyet oldukça disiplinli bir içeriğe sahiptir. Kişinin zayıflayabilmesi için bu sürece kesinlikle uyması gerekmektedir. 7 gün gibi bir süreçte 7 kilo vermeyi hedefleyen bu diyet asıl olarak diyetisyenler tarafından çok sağlıklı görülmemektedir. Çünkü kısa süre içerisinde hızlı kilo vermek vücutta şok etkisi meydana getirebilmektedir. Uygulamak isteyenlerin öncelikle diyetisyene gitmesi ve vücutlarının buna uygunluğunun ölçülmesi gerekmektedir.

Japon Diyeti Nasıl Yapılır?

Bu diyette her diyette olduğu gibi öğün atlanmaması gerekmektedir. İlk gün kahvaltınızı saat 8 de yatıysanız ikinci gün de aynı şekilde saat 8 de yapmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra japon diyetinde öğünlerin benzer olması gerekmektedir. Kalorisi yüksek gıdalara izin verilmemektedir. Çünkü bu tarz gıdalar metabolizma düzeninin bozulmasını ve yavaşlamasını meydana getirmektedir. Ayrıca aşırı kalorili gıdalar diyetin bozulmasına da neden olabilmektedir. Oldukça katı bir diyet olan japon diyeti kişiyi zorlayabilmektedir. Eğer ki zorlanacağınızı düşünüyorsanız hiç başlamamanız daha sağlıklı olacaktır.

Japon diyetini uyguladıktan sonra ve kilo verdikten sonra yüksek kalorili besinlerin bir süre daha tüketilmemesi gerekmektedir. Birebir benzer olmasa bile bu beslenme programına paralel devam etmeniz gerekmektedir. Eğer ki beslenmenize dikkat etmezseniz verdiğin kiloları tekrar ve kısa sürede geri alabilirsiniz. Bu durum diyetten verim alamamanıza neden olur. Bu diyeti uygularken bir diyetisyen ya da doktordan destek almanız gerekmektedir. Listenin uzman kişiler tarafından hazırlanması tavsiye edilmektedir. Et, yumurta, balık gibi besinlerin tüketimine izin verilen bu diyette, aynı zamanda bol sebze de tüketilmektedir.

Japon Diyetinin Zararları Nelerdir?

Bölgesel ve genel incelmeye yardımcı olan japon diyeti, hem faydaları hem de zararları olan bir diyettir. Metabolizmanın işleyişinde değişiklikler meydana getiren bu diyet, hızlı bir şekilde kilo vermeye destek olduğu için direnciniz düşebilir. Bu durumda bağışıklığınız olumsuz yönde etkilenebilir. Hızlı kilo vermek çoğu zaman faydalı kabul edilmez. Bu nedenle yan etkiler oluşabileceği için diyeti uygulamadan önce mutlaka uzman bir diyetisyenden destek almalısınız.

Japon Diyeti Yorumları Nelerdir?

Kilo vermek isteyen pek çok kişinin uyguladığı japon diyeti yorumlarını incelediğimizde uygulayanların bazıları oldukça olumlu etkiler görürken bazıları ise bu diyet uygulamasından memnun kalmamaktadır. Çünkü japon diyeti bazı insanlar için oldukça ağır olabilir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kolon Kanseri Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Kolon Kanseri Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Ülkemizde ve Dünyada en sık karşılaşılan kanser türlerinden biri olan kolon kanseri kalın bağırsağın bulunduğu bölgede meydana gelen ve sindirim sisteminin tamamen çökmesine sebep olan hastalıktan biridir...

Paraben Nedir? Paraben Ne Demek? Faydaları ve Zararları

Paraben Nedir? Paraben Ne Demek? Faydaları ve Zararları

Paraben; günlük hayatta kullanmış olduğumuz birçok üründe bulunan ve genel olarak bazı gıdaların raf ömrünü uzatmak için kullanılan vücuda zararları olan bir kimyasaldır...

Pestisit Analizi Nedir, Ne Demek? Çeşitleri, Zararları ve Kullanımı Nedir?

Pestisit Analizi Nedir, Ne Demek? Çeşitleri, Zararları ve Kullanımı Nedir?

Pestisit, gıdalardaki zararlı maddelerin engellenmesine yardımcı olan, virüs ve bakteri gibi maddeleri önleyen kimyasal nitelikli bir ilaçtır...

Asit Yağmuru Nedir, Ne Demek? Nasıl Oluşur? Zararları Nelerdir?

Asit Yağmuru Nedir, Ne Demek? Nasıl Oluşur? Zararları Nelerdir?

Asit yağmuru; hava kirliliğinin bir sonucu olarak karşımıza çıkan, sadece insanları değil, bitkileri ve hayvanları da etkileyen, canlı yaşamını olumsuz yönde etkileyen bir durumdur...