yeniloji.com
Beslenme

Kalorisi Yüksek Besinler Nelerdir? Kilo Aldırır mı?

Kalorisi yüksek besinler, vücutta kolay bir şekilde yağa dönüşen ve kilo almaya neden olan gıdalar olarak bilinmektedir.

Henüz yorum yazılmadı
Kalorisi Yüksek Besinler Nelerdir? Kilo Aldırır mı?
Yeniloji 80 görüntüleme

Kalorisi yüksek besinler, vücutta kolay bir şekilde yağa dönüşen ve kilo almaya neden olan gıdalar olarak bilinmektedir.

Kalorisi Yüksek Besinler Nelerdir?

Bildiğimiz gibi kilo aldıran besinler genellikle yağ oranı ve aynı zamanda kalorisi yüksek olan yiyeceklerdir. Kilo almak isteyen kişilerin bu tür besinleri doktor kontrolünde bilinçli olarak tüketmesi gerekirken, kilo vermek isteyen kişilerin ise yağ ve kalorisi yüksek besinlerden uzak durmaları gerekmektedir. Örneğin her sabah tükettiğimiz beyaz peynir içerisinde hem yağ hem de protein bulunmaktadır. Bu ikisi bir araya geldiği zaman kilo aldırıcı özelliğe sahip olurlar. Bu nedenle dikkatli tüketilmesi gerekmektedir. Beyaz peynir aynı zamanda vücudun günlük enerjisini karşılar ve tok tutma özelliği bulunmaktadır.

Kalorisi yüksek besinler; dikkatli tüketilmediği zaman birçok hastalığın oluşmasına neden olabilir.

Hayvansal yağlar kalorisi yüksek olan ve kolayca kiloya dönüşen gıdalar arasındadır. Bu tür yağların en çok bulunduğu besinler et ve balık ürünleridir. Kolesterol açısından da oldukça yoğun olan bu besinleri kolesterol hastalığı olan kişilerin tüketmemesi gerekmektedir. Bu tür yağların tüketilmesinde dikkatli olmak gerekmektedir. Çünkü yaklaşık 100 gram tereyağın içerisinde 750 kalori bulunmaktadır. Bu oldukça yüksek bir orandır.

Yüksek Kalorili Yağlar Nelerdir?

Bu yağlar zeytinyağı, palmiye yağı, fıstık yağı, ayçiçek yağı, kanola yağı ve soya yağı olarak sınıflandırılmaktadır. Bu yağların kalorileri oldukça yüksektir. Yaklaşık olarak 100 gram bitkisel yağın içerisinde 900 kalori bulunmaktadır. Kilo almak isteyen kişiler için programlı bir şekilde haftalık belli bir düzene ve programa göre tüketilmelidir.

Kalorisi Yüksek Besinler Kilo Aldırır mı?

Kilo aldırma olasılığı yüksek olan besinleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Mercimek: Bu besin içerisinde yüksek oranda protein barındırmaktadır. Bu nedenle kilo aldıran besinler arasında yer almaktadır. Bu besin kilo almak isteyen kişiler için güzel bir alternatiftir. Sağlıklı bir şekilde kilo almanızı sağlayacaktır. Lif oranı yüksek olan bu besin yavaş sindirilmektedir. Yaklaşık 1 kg mercimekte 100 gram protein bulunmaktadır.

Avokado: Bu meyve kilo aldırıcı özelliğe sahip olmasının yanında aynı zamanda sağlıklı kilo almayı da sağlamaktadır. Eğer ki kilo almak istiyorsanız günde 2-3 adet tüketebilirsiniz.

Sıkma karışık meyve suları: Bol meyvelerden oluşan sıkma meyve suları kilo aldırmaktadır. Bu tarz içecekler damar sağlığınızı korumaktadır.

Kuruyemişler: Fındık, bade, fıstık, ceviz gibi kuruyemişler protein ve kalori açısından oldukça yoğun ve zenginlerdir. Şöyle ki yaklaşık olarak 1 avuç badem tükettiğinizde 160 küsür kalori almış olursunuz. Bu kalorinin yaklaşık 25i karbonhidrat, 21'i protein ve 116'sı yağdır. Gördüğünüz üzere yağ oranı yüksektir. Bu nedenle kilo aldırmaktadırlar.

Tahin: Kuvvetli kilo aldırıcı besinler arasında yer almaktadır. Yaklaşık 100 gramında 600 kalori bulunmaktadır.

Çikolata: Protein ve kalori açısından çok zengindir. Bitter çikolatalar diğerlerine göre daha az kalori içermektedir.

Yüksek Kalorili Yiyecekler Hangileridir?

Hurma çok fazla kalori olmamasına rağmen süt ile tüketildiği zaman yüksek protein içermektedir. Bu nedenle gün içerisinde bu şekilde tükettiğinizde kilo yapar. Kilo problemi olan kişilerin bu şekilde tüketmesi uygun değildir. Sağlıklı kilo almak isteyen kişiler böyle tüketebilirler. Çam fıstığı kalorisi yüksek olan besinler arasında yer alır. İçerisinde doymamış bitkisel yağlar bulunmaktadır. Vücut için gerekli olan protein ve mineral ihtiyacını karşılamaktadır. Aynı zamanda içerisinde B1 ve B2 vitaminleri bulunmaktadır. İçeriği itibariyle kilo aldırıcı besinler arasında yer almaktadır.

Badem ve fıstık ezmesi kalorisi oldukça yüksek besinlerdir. Badem ezmesi fıstık ezmesine göre daha fazla kilo aldırmaktadır. Özellikle çiğ badem ezmesinin kalorisi çok yüksektir. Bu nedenle kilo problemi olan kişilerin çok kontrollü tüketmesi gerekmektedir. Doymuş yağ oranı yüksek olan bu besin fıstık ezmesine göre daha faydalıdır. Fıstık ezmesinin içerisinde hem yağ hem de protein bulunmaktadır. Aynı zamanda enerji sağlamaktadır.

Belirttiğimiz gibi kilo almak kişiler kalorisi yüksek besinler tüketirken programlı olmalıdırlar. Kilo problemi yaşayan kişiler ise bunları ya tüketmemeli ya da çok az miktarda tüketmelidirler.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Termal Kemer Zayıflatırmı?

Termal Kemer Zayıflatırmı?

Termal kemer; vücutta ısı artışına bağlı olarak sauna etkisi meydana getiren ve yağ yakımı gerçekleştirerek kısa süre içerisinde fazlalıklardan kurtulmaya yardımcı olan bir zayıflama yöntemidir...

Hiperglisemi (Yüksek Kan Şekeri) Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Nedenleri

Hiperglisemi (Yüksek Kan Şekeri) Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Nedenleri

Kanda bulunan şeker oranının geçici bir şekilde artmasına hiperglisemi (yüksek kan şekeri) denir...

Saç Dökülmesini Engelleyen Besinler ve Vitaminler Nelerdir?

Saç Dökülmesini Engelleyen Besinler ve Vitaminler Nelerdir?

Saç dökülmesini engelleyen besinler somon, yumurta, ıspanak, badem, süzme yoğurt ve benzeri gibidir...

Burun Tıkanıklığına Çözüm Nasıl Olur? Tedavisi Var mı?

Burun Tıkanıklığına Çözüm Nasıl Olur? Tedavisi Var mı?

Burun tıkanıklığı nefes almayı güçleştiren ve kişiyi rahatsız eden bir solunum problemidir...