yeniloji.com
Sağlık

Sezeryan Mı, Normal Doğum Mu? Riskleri Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Sezeryan Mı, Normal Doğum Mu? Riskleri Nelerdir?
Yeniloji 144 görüntüleme

Doğum yapmak isteyen birçok kadın sezeryan mı normal doğum mu ikilemi arasında kalmaktayken buna en uygun çözümü doktorlar vermektedir.

aronya çayı

Sezaryen Mi Yoksa Normal Doğum mu?

Ailelerin hamilelik ortaya çıktığı andan itibaren kafalarını en çok doğumun nasıl yapılacağı konusu karıştırmaktadır. Çoğunlukla bu karar verme sürecinde çevrenin etkileri yani aile büyüklerinden veya daha önce doğum yapmış olanlardan duyulanlar farklı kararların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Burada asıl bilinmesi gereken anne adayının vücut fonksiyonlarının normal doğum ya da sezeryan doğum seçeneklerinden hangisine uygun olduğudur.

Doğumun sezeryan mı yoksa normal doğum mu olacağına doktorların hamileliğin ve bebeğin gelişimine göre karar vermesi gerekmektedir.

Her iki doğum şeklinin de avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Buna karar verecek olan hamileliği takip eden ve anne adayının fizyolojik yapısını tıbbı testler sonucu iyi bilen doktordur. Doktor hamilelik sürecinde 37. haftaya kadar anne adayını gözlemlemeli ve karar verebileceği bilgileri toplamalıdır. Normal doğuma karar verilebilmesi için ultrasonla bebeğin görüntüleri incelenir, ağırlığı tespit edilir tüm şartlar normal doğumu gerektiriyorsa son olarak anne adayının fikri alınarak buna karar verilir. Eğer sezeryan yapılacaksa doğum tarihinden yani 40. haftadan 10 veya 14 gün önce doğum riski başlamadan karar verilmelidir. Daha öncede belirttiğimiz gibi her iki doğumunda kendi açısından avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

Normal Doğum Faydaları Nelerdir?

Normal doğum avantajı bebek vajinal yolla dünyaya geldiğinden vücut kendisini belirlediği aşamada toparlayacak kısa bir süre sonra anne normal yaşantısını sürdürecektir. Aynı zamanda kasılmalar meydana gelerek oksitosin hormonu yardımı ile anne sütü gelmeye başlayacaktır. Bebek açısından avantajı doğum sırasında akciğerlerin sıkışıp büzüşerek soluk alıp vermeye konusunda hazırlıklı olmasını sağlamaktadır. Anne için faydası ise daha kısa sürede toparlanma sağlanmasıdır. Genel olarak sezaryen doğum sonrasında dikiş izinin iyileşmesi daha fazla zaman almaktadır.

Normal Doğumun Riskleri Nelerdir?

Normal doğumun dezavantajı olarak doğum sırasında ortaya çıkabilecek sorunlar önceden tahmin edilemediği için en belirgin özellik olarak doğumun uzaması bebeğin oksijensiz kalmasına veya ıkınmaların yetersiz kaldığı zamanlarda vakum kullanılması gerektiğinden bebeğin baş ve omuz kısımlarında bozukluklar çıkabilmektedir. Doğum sırasında anne açısından riski vajinada yırtıklar oluşarak sonradan yapılan dikişler dışkı atmada sıkıntı yaratmaktadır. Yine mesane sarkması oluşması nedeniyle ileriki zamanlarda idrar kaçırma sebebi olabilmektedir. Normal doğumun ailelerde endişe uyandırmasının bir başka sebebi de doğumun tam olarak ne zaman gerçekleşeceği bilinmediğinden ulaşım sorunu nedeniyle geç kalma endişesi normal doğumdan uzaklaşmaya neden olmaktadır.

Sezeryan Doğum Faydaları ve Riskleri

Sezeryan doğum kolay görünse de en büyük riski narkoz uygulanması ve bunun tüm risklerini taşımış olmasıdır. Sezeyan doğumun faydası olarak söyleyebileceğimiz bebek açısından herhangi bir zorlanma vakum kullanma gibi sıkıntılara maruz kalmadan kolaylıkla dünyaya gelebilmektedir. Sezeryan ile doğum sonrasında annenin kendine gelmesi biraz uzun zaman alacağından emzirme işlemi de gecikecektir. Normal doğumda kasılmalar ile tetiklenen anne sütü sezeryan doğumda biraz daha zorlaşacaktır. Bunun yanında annenin hastanede kalma süreci de uzamaktadır. Normal doğumla karşılaştırıldığında her iki doğumda da dikişe gerek duyulurken normal doğumda iyileşme süreci biraz daha hızlı sezeryan ile doğumda ise vücutta istem dışı kesiklerin tekrar kapatılması iyileşme sürecini uzatmaktadır. Fakat şu bir gerçektir ki her iki doğumda da önemli olan hedef anne ve bebeğin en sağlıklı bir şekilde sıkıntı çekmeden doğumu gerçekleştirmesidir.

aronya çayı

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Tüy Dökücü Doğal Yöntemler Nelerdir? Tüy Dökmek İçin Ne Yapılır?

Tüy Dökücü Doğal Yöntemler Nelerdir? Tüy Dökmek İçin Ne Yapılır?

Tüy dökücü doğal yöntemler; istenmeyen tüylerin giderilmesi için kimyasala başvurmadan uygulanan doğal tüy dökme alternatifleridir...

Termal Atlet Nedir? Termal Atlet Kullanımı, Fayda ve Zararları

Termal Atlet Nedir? Termal Atlet Kullanımı, Fayda ve Zararları

Termal atlet; sauna etkisi ile vücut ısının artmasına yardımcı olan ve zayıflama, incelme ve toparlanma sağlayan içlik şeklinde bir üründür...

Aloe Vera Jeli Nasıl Kullanılır? Cilde Faydaları Nelerdir?

Aloe Vera Jeli Nasıl Kullanılır? Cilde Faydaları Nelerdir?

Aloe vera; kozmetik dünyasının vazgeçilmez içeriklerinden biridir ve genel olarak cildi güzelleştirmek için kullanılır...

Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Korumaya Başlar? En Zararsızı ve En İyisi Hangisidir?

Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Korumaya Başlar? En Zararsızı ve En İyisi Hangisidir?

Doğum kontrol hapı; istenmeyen gebeliklerin önlenmesini sağlamak amacıyla kullanılan, içerisinde östrojen ve progesteron hormonları bulunan ağızdan alınan bir haptır...