yeniloji.com
Sağlık

Toksinlerden Arınma Çayı Nasıl Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
Toksinlerden Arınma Çayı Nasıl Yapılır?
Yeniloji 1952 görüntüleme

Toksinlerden arınma çayı, vücutta detoks etkisi yaparak zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlayan içeceklerdir.

Toksin Nedir? Nelerde Bulunur?

Toksinler vücudumuzda birikme yapmış olan zararlı maddelerdir. Yediklerimizden, içtiklerimizden ve belki de soluduğumuz havadan bu zararlı maddeleri vücudumuza almaktayız. Ne yazık ki faydalı olsun olmasın, hemen hemen bedenimize almış olduğumuz birçok besin maddesi yüzünden vücutta toksin adı verilen zararlı kimyasalların oluşumu meydana gelebilmektedir. Örneğin herkesin tüketmeyi çok sevdiği deniz ürünleri aslında toksin biriktirmemize neden olan besin türevlerinden sadece bir tanesidir.

Toksin maddeler; vücutta hücre duvarlarına zarar verebilen ve buna bağlı olarak bağışıklığın düşmesine neden olan zararlı bileşenlerdir.

Denizin dibinde yaşamını devam ettiren ve denizin dibinde yaşayan diğer canlı türü familyalarıyla beslenen deniz canlıları yapı itibariyle içerisinde civa barındırmaktadır. Civa sağlık açısından son derece zararlı olan bir kimyasaldır. Özellikle hamilelik döneminde balık tüketiminin belirli bir seviyede tutulması civa alımını engellemek amacıyla doktorlar tarafından bayanlara tavsiye edilmektedir. Dönem dönem tüm insanlar deniz ürünlerinden en az birkaç tanesini tüketmiştir. Bu nedenle de toksin oluşumu olması da kaçınılmazdır.

Vücutta Toksin Nasıl Birikir?

Bilinçsiz tüketilen besinler ve sigara ve nargile gibi tütün içerikli ürünlerin kullanımı vücut içerisinde toksin birikmesine neden olmaktadır. Bu tütün ürünlerinin içerisinde vücut için zararlı olan birden fazla kimyasal bulunmaktadır. Bu kimyasalların vücuda devamlı olarak alınması ve atılmadan da biriktirilmesi birçok sağlık problemine neden olacaktır. Aynı zamanda severek tüketilen kızartmalar ve özellikle de aynı yağın defalarca kez kullanılmasıyla hazırlanan yiyeceklerin tüketilmesi de vücutta ciddi oranlarda toksin birikiminin oluşmasına neden olmaktadır. Aşırı güneş ışığına ya da radyasyona maruz kalmak, alkol kullanmak ve daha sayılabilecek olan birçok şey bedende zararlı maddelerin birikmesine neden olmaktadır. Bu zararlı maddelerin vücuttan atılması sağlanmazsa ilerleyen dönemlerde beden ile alakalı ciddi sıkıntılar oluşacaktır ve kişiler sağlık problemleriyle karşı karşıya kalacaktır.

Toksinler Vücuttan Nasıl Atılır?

Bahsedilen bu ürünlerin kullanımı sonucunda vücut içerisinde biriken yabancı maddelerin vücuttan atılabilmesi için bazı bitkisel çaylar kullanılabilir. Bu bitkiler şunlardır;

  • Biberiye yaprakları
  • Funda yaprakları
  • Kiraz sapı
  • Isırgan yaprakları
  • Yeşil çay ve mate
Toksinlerden Arınma Çayı Tarifi Nedir?

Bu bitkiler gerektiği gibi kullanılarak hazırlandığı takdirde vücutta biriken toksinlerin yok edilmesi için gerekli ortamın beden de oluşturulmasına imkan verecektir. Biberiye yaprakları tek başlarına ya da yanına tat vermesi arzu edilen herhangi bir başka bitki türüyle demlenir ve tüketilirse bu vücuttan zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına neden olacaktır. Bunun yanında funda yapraklarının çayının yapılması da vücuttan idrar yoluyla zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına imkan verecektir. Kiraz sapı bu sayılan bitkilerle ya da tek başına kullanılarak çay şeklinde hazırlanabilir. Bunun yanına ısırgan yaprakları tek başına ya da bu bitkilerle demlenerek tüketilebilir. Yeşil çay ve mate de ciddi oranda toksin uzaklaştırıcı etkisi olan bitkilerdir. Mate tek başına demlenip tüketilebileceği gibi yeşil çay, biberiye ya da tercih edilen diğer bitkilerle de meç edilerek hazırlanabilir ve tüketilebilir. Bu bitkilerin demlenerek çay haline getirilmesi ve ardından da tüketilmesi toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasına olanak sağlayacaktır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer? Koltuk Altı Neden Kararır?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer? Koltuk Altı Neden Kararır?

Koltuk altı kararması, çoğu kadının başına gelen çeşitli epilasyon yöntemlerinden sonra oluşan problemdir...

Rezene Çayı Faydaları ve Tarifi Nedir?

Rezene Çayı Faydaları ve Tarifi Nedir?

Eski Yunan ve Roma'da gücün sembolü olarak gösterilen rezene, içermiş olduğu vitamin ve mineral özleri sayesinde insan sağlığının korunmasına yardımcı olan bir bitki olarak nitelendirilmektedir...

Turşu Suyu Nasıl Yapılır? Neden Bulanır?

Turşu Suyu Nasıl Yapılır? Neden Bulanır?

Turşu suyu; turşusu yapılan birtakım sebze ve meyvelerin asidik özelliklerinin karışmış olduğu suya verilen isimdir...

Tenisçi Dirseği Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tenisçi Dirseği Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tenisçi direği hastalığı; tıbbi olarak lateral epikondilit şeklinde ifade edilen, bölgedeki birtakım zorlamalar sonucunda kemik ve kas bileşkesinde meydana gelen dejenerasyon ya da yırtık sonrasında meydana gelen bir durumdur...