yeniloji.com
Yaşam

Rasta Saç Nedir? Nasıl Yapılır? Fiyatları Ne Kadar?

Henüz yorum yazılmadı
Rasta Saç Nedir? Nasıl Yapılır? Fiyatları Ne Kadar?
Yeniloji 32 görüntüleme

Rasta saç; 80'li yıllardan günümüze moda olan, sıradışı görünümü sevenler ve yenilik arayanlar için ideal olan, genel olarak yaz aylarında yapılan, bir diğer adı ile dreadlock olarak bilin bir saç şeklidir.

Rasta Saç Nedir, Ne Demek?

Oldukça ünlü bir saç modeli olan rasta saç, hem kadınlar hem de erkekler tarafından tercih edilen farklı bir saç modelidir. Saçın zincirleme yöntemi ile bütünleşerek burgu şeklinde yapılması rasta saç olarak tanımlanır. Daha çok özgür bir ruha sahip olan ve hippi tarzı seven kişiler tarafından tercih edilmektedir. Saçların profesyonel bir şekilde tutamlara ayrılarak burgu yapılması ve farklı bir görüntünün oluşturulması ile elde edilmektedir.

Oldukça cesaret isteyen bir saç modeli olan rasta saç örgüsü, saçın dibinden itibaren yapılmaktadır. Eğer ki bu saç modelinden kurtulmak isterseniz saçlarınızı dipten kesmek zorunda kalırsınız. Bundan dolayı yaptırmadan önce iyi düşünmeli ve ona göre karar vermelisiniz. Rasta saç çoğu insan tarafından bu yüzden yaptırılmamaktadır. Fakat geçici rasta uygulamaları da vardır. Bu şekilde geçici olarak yapabilir ve hevesinizi alabilirsiniz.

Rasta Saç Nasıl Yapılır?

Uzman kişiler tarafından profesyonelce yapılması gereken rasta saç kuaförlerde ya da güzellik merkezlerinde yapılmalıdır. Kadınlar tarafından daha fazla tercih edilen bu saç modeli yaklaşık olarak 6-10 ay kadar kalıcı olmaktadır. Bu süre sonrasında saçlarınız uzarsa eğer, dipten çıkan saçlarınız tekrardan rasta yapabilirsiniz. Önceki rastalı saçlara ise tekrardan işlem yaptırılması gerekmemektedir. Yani bu şekilde saçları bir ömür kullanabilirsiniz. Profesyonel anlamda rasta saç kadın ya da erkekler için şöyle uygulanır:

  • İlk olarak saçlar belli aralıklar ile tutamlara ayrılır.
  • Saçlar petek şeklinde tutamlara ayrıldıktan sonra türeltme işlemi uygulanır.
  • Türeltme işlemi sonrasında tığlama işlemi uygulanır. Saçlar tığ yardımı ile birbirine dolandırılır. Böylece saçlar daha hacimli ve kabarık görünür.
  • Saçların daha kabarık olması istendiğinde, tığ yerine bal mumu kullanılabilir.
  • Eğer saçlar rasta için yeterli uzunlukta değilse sentetik saç ilavesi yapılabilir.
  • Genel olarak örgü ve burgu yöntemi ile yapılmaktadır.

Kalıcı rasta yaptırmak için profesyonel işlem uygulanması gerekir. Uygulama öncesinde saçların temiz olması gerekmektedir. Rasta saç sonradan açılmadığı için işlem öncesinde doğru karar vermeniz gerekir.

Evde Rasta Saç Yapımı

Eğer ki geçici rasta yapmak istiyorsanız evde kendi başınıza bunu uygulayabilirsiniz. Evde rasta saç yapımı da çoğu kişi tarafından uygulanmaktadır. Yapmanız gereken adımlar şöyledir:

  • Bunun için öncelikle saçınızı öne ve arkaya doğru yatak olarak ayırınız. Daha sonra tutamlara ayırınız. Tutamların kalın olması önemlidir. Daha sonra tutamları jöle ile nemlendiriniz.
  • Jölelenen saçları avucunuzun içerisinde sürtünüz. Bu şekilde saçların birbirine geçmesini ve dolanmasını sağlayabilirsiniz. jöle yerine saç köpüğü de kullanılabilir.
  • Tüm tutamları jöleledikten ve rastaladıktan sonra saç spreyi ile saçlarınızı sabitleyiniz.

Bu yöntem sayesinde rastanın size yakışıp yakışmadığına bakabilir ve böylece emin bir şekilde yaptırabilirsiniz. Ayrıca hazır rasta saç da yapabilirsiniz.

Rasta Saç Nasıl Yıkanır?

Kalıcı rasta saç yaptırmaya karar verdiyseniz eğer, rasta saç yıkanır mı diye merak edebilirsiniz. Rasta saçların yıkanması için kalıntı bırakmayan şampuanları tercih ediniz. İçeriğinde saç kremi ve benzeri şeyler barındırmayan ürünler kullanılmalıdır. Saç yıkama sıklığı normal seyrinde olmalıdır. Yaz aylarında aynı zamanda saç derisini de temizleyiniz.

Rasta Saç Fiyatları Ne Kadar?

Kuaför ve güzellik merkezlerinde yapılan rasta saçların fiyatları değişkenlik göstermektedir. Geçici rasta ile kalıcı rasta arasında fiyat farkı vardır. Aynı zamanda yapılan yere, kullanılan malzemelere göre de değişir. Bununla birlikte rasta saç için yeterli uzunlukta olmayan saçlara sentetik saç uygulaması yapıldığı için daha fazla fiyat tutabilir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Ametist Taşı Özellikleri Nelerdir? Renk Değiştirir mi? Anlamı ve Faydaları

Ametist Taşı Özellikleri Nelerdir? Renk Değiştirir mi? Anlamı ve Faydaları

Ametist taşı, görüntüsü itibariyle kuvars taşını andıran, doğada magmatik ve metamorfik kayaçlarda oluşan, mor rengin açık ve koyu tonlarından oluşan doğal bir taştır...

Cilt Mantarı Neden Olur? Bulaşıcı mıdır? Nasıl Geçer?

Cilt Mantarı Neden Olur? Bulaşıcı mıdır? Nasıl Geçer?

Cilt mantarı; normalde cilde herhangi bir zararı olmayan mantarların aşırı çoğalması durumunda meydana gelen bir tür enfeksiyon türüdür...

Sınırda Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri, Özellikleri, Nedenleri ve Tedavisi

Sınırda Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri, Özellikleri, Nedenleri ve Tedavisi

Sınırda kişilik bozukluğu; kişinin düşünme biçiminde, çevresini algılama şeklinde, insanlar hakkındaki duygularında ve insan ilişkilerinde birtakım problemlere yol açan mental bir rahatsızlık olarak tanımlanmaktadır...

Balon Balığı Nedir? Zehirli mi? Ne İşe Yarar?

Balon Balığı Nedir? Zehirli mi? Ne İşe Yarar?

Balon balığı; son zamanlarda ülkemizdeki deniz kıyılarında görülen ve ekosistemin bozulmasına sebebiyet verebilen bir canlı türüdür...