yeniloji.com
Sağlık

Alabaş Nedir? Zayıflatır mı? Nasıl Tüketilir? Faydaları ve Zararları

Henüz yorum yazılmadı
Alabaş Nedir? Zayıflatır mı? Nasıl Tüketilir? Faydaları ve Zararları
Yeniloji 73 görüntüleme

Alabaş; turpa benzeyen, kalorisi oldukça düşük olan, A, B, ve vitaminleri açısından zengin, kalsiyum-potasyum-demir ve fosfor gibi mineraller barındıran, yüksek tansiyon için oldukça faydalı ve cennet topuzu olarak da adlandırılan bir sebzedir.

Alabaş Nedir? Neye İyi Gelir?

Ülkemizde son birkaç yıldır tüketilmeye başlanan alabaş, lahana familyasına ait ve turp benzeri bir görüntüye sahip sebzedir. Lahana ve kereviz gibi yenilen bu besin ilkbahardan itibaren tüketilebilmektedir. Yeşil ve pembe olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Lif açısından oldukça zengin olan bu sebze vücudun günlük lif ihtiyacının yaklaşık olarak %52'sini karşılamaktadır. Yapılan araştırmalara göre alabaş sebzesi kanser hücrelerinin yok edilmesine yardımcı olmaktadır.

Alabaş, lifli içeriği sayesinde tokluk etkisi meydana getiren ve diyet menülerinde rahatça tüketilebilen bir sebzedir.

Antioksidan açısından zengin olan alabaş otu, pek çok kanser türüne karşı koruyucu bir etki meydana getirmektedir. Vücuttaki hücrelerin zarar görmesini önler, tümör oluşturmaya meyilli olanların ise düzelmesine katkı sağlar. Aynı zamanda akciğer ve bağırsakların temizlenmesine katkı sağlar. Düşük kalorili bir besin olduğu için hem sağlıklı beslenme hem de kilo vermek için tüketilebilmektedir. Özellikle kabızlık gibi sıkıntıları olan ve kilo vermekte zorlanan kişiler bu sebzeden tüketerek hem kabızlıktan kurtulabilir hem de etkili bir zayıflama sağlayabilir.

Alabaş Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Kilo almanın pek çok farklı nedeni vardır. Zayıflamak için öncelikle kilo almaya neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Eğer aşırı tüketim nedeniyle kilo alıyorsanız dengeli beslenmeli, hareketsizlik nedeniyle kilo alıyorsanız egzersiz yapmalı ya da sağlık açısından bir sorun varsa tedavi olmanız gerekmektedir. Dengeli beslenmek kilo almayı durdurucu ve vücutta kilo kontrolü sağlayıcı etki meydana getirmektedir. Alabaş dengeli ve sağlıklı beslenme listesinde yer alabilecek içeriğe sahip bir sebzedir.

Alabaş sebzesi, vücutta kilo meydana getirmeden demir oranının yükselmesine yardımcı olan bir besindir. Demir oranının artması kansızlığı ortadan kaldırır ve halsizlik gibi problemler meydana gelmez. Lif bakımından da zengin olduğu içi midede tokluk etkisi meydana getirir ve bu durum gün içerisinde aşırı yemek tüketiminin gerçekleşmemesine yardımcı olur. Metabolizma hızlandıran ve düzenleyen etkisi sayesinde ise dengeli, kalıcı bir şekilde kilo verimi gerçekleştirmektedir.

Alabaş Otunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

İçerisinde bol miktarda potasyum bulunduran alabaş otu, tansiyonun dengelenmesine ve düşürülmesine yardımcı olur. Yüksek tansiyonu olanlar için oldukça faydalıdır. Bu özelliği sayesinde kalp-damar hastalıklarının önlenmesine de yardımcı olur. Vücuttaki serbest radikallerin giderilmesine etki etmektedir. Bağışıklığın güçlenmesine katkı sağlayan alabaş, grip ve nezle gibi rahatsızlıkların giderilmesine katkı sağlar. Öksürük problemleri için faydalı olmaktadır.

Alabaş sebzesinin zararları bulunmamaktadır. Fakat aşırı tüketilmesi vücutta iyot azalması meydana getirebilmektedir. Bu da iyot dengesizliği oluşturmaktadır. Bu nedenle aşırı tüketilmemelidir. Haftada 1-2 defa tüketmek yeterlidir.

Alabaş Nasıl Tüketilir? Nasıl Yenir?

Alabaş sebzesinin hem kendi hem de yaprakları tüketilebilmektedir. Dilerseniz sebzeyi rendeleyebilir ya da dilimleyerek tüketebilirsiniz. Ayrıca yapraklarını isterseniz salata isterseniz bir sebze yemeği gibi pişirip tüketebilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Dikişsiz Korse Nedir? Modelleri ve Kullananlar

Dikişsiz Korse Nedir? Modelleri ve Kullananlar

Dikişsiz korse; vücuda tam olarak yapışan, üzerinde dikiş izi bulunmayan ve herhangi bir şekilde belli olmayan iç giysi modelidir...

Sporcu Korsesi Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Sporcu Korsesi Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Sporcu korsesi; sakatlanmaların önlenmesine yardımcı olan ve spor sırasında vücudun daha rahat hareket etmesini sağlayan bir korse modelidir...

Ayva Çekirdeği Maskesi ve Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ayva Çekirdeği Maskesi ve Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sonbahar meyvelerinden biri olan ayvanın da çekirdeklerinin toplanarak cilt güzelliğinde ve cilt bakımında oldukça büyük etkisi bulunmaktadır...

Kuşkonmaz Nedir? Zayıflatır Mı, Faydaları ve Zararları

Kuşkonmaz Nedir? Zayıflatır Mı, Faydaları ve Zararları

Kuşkonmaz çalı şeklinde genel olarak Asya ve Akdeniz bölgelerinde yetişen bir bitki türüdür...