yeniloji.com
Sağlık

Ebegümeci Nedir? Ebegümeci Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
Ebegümeci Nedir? Ebegümeci Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?
Yeniloji 1743 görüntüleme

Ebegümeci; ülkemizde 8 farklı türde yetişen, enfeksiyonlara karşı faydalı olan, yaprakları yemeklere aklenebilen ve aynı zamanda çay şeklinde de tüketilebilen bir bitki çeşididir.

Ebegümeci Nedir? Ne İşe Yarar?

Çok yıllık, mor çiçekli ve otsu bir bitki olan ebegümeci otu yol kenarlarında kendiliğinden yetişebilen, yeşil renkli, tülü ve uzun saplara sahip olan bir bitki türüdür. Hem yapraklarında hem de hem de köklerinde sağlığa faydalı pek çok bileşen içeren bu ot, sindirim ve solunum sistemini dengeleyici, iyileştirici etkiler meydana getirmektedir. A, B, C ve E vitaminleri bakımından zengin olan, aynı zamanda yüksek oranda protein barındıran yararlı bir bitkidir. Kalsiyum, çinko, magnezyum ve potasyum gibi mineraller içeren bu bitki aynı zamanda içerisinde yer alan malvin isimli madde sayesinde diş ve diş etlerinin korunmasına yardımcı olan etkiler meydana getirmektedir.

Kuzey Afrika ve Akdeniz Bölge-si'ne özgü olarak yetişen ebegümeci tohumu ülkemizde de bol miktarda görülmektedir. Farklı pek çok çeşide sahip olan bu bitki sağlıklı bitkiler arasında yer almaktadır. Yaklaşık olarak 20-30 cm kadar uzayabilme potansiyeline sahip olan bu ot, yuvarlak şekilli yapraklara sahiptir. İçermiş olduğu vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlayan bu bitki son zamanlarda ülkemiz dahil olmak üzere tüm dünyayı etkisi altına almış olan koronavirüs için vücudun direncinin artmasını sağlamaktadır.

Ebegümeci Çayının Faydaları Nelerdir?

İnsan sağlığı açısından pek çok faydası bulunan ebegümeci çayı ne işe yarar diye merak ediyorsanız bunları sizin için şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ağzınızda gargara olarak kullandığınız zaman faranjit, kronik hale gelmiş bademcik iltihabı gibi pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir.
  • Ebegümeci otu içerisinde yer alan malvin ve malvidin ağız içerisindeki bakterilerin önlenmesini sağlar ve böylece diş ve diş eti problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.
  • Solunum sistemi rahatsızlıklarında faydalı olan ebegümeci çayı, kış aylarında çok sık görülen balgamlı öksürük, amfizem, bronşit gibi hastalıkların tedavilerinde destekleyici etki olarak kullanılmaktadır. Ateş düşürücü etkisi bulunmaktadır.
  • Sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlayan bu çay kabızlık gibi problemlerin önlenmesine yardımcı olmaktadır.
  • Vücutta meydana gelen birtakım yaralanmalar sonucunda oluşan şişliklerin giderilmesi için ebegümeci banyosu faydalı olmaktadır. Bu bitki aynı zamanda ağrıların giderilmesi için de etkilidir.
  • Baş ağrısı problemlerine karşı bu otun lapası faydalı etkiler meydana getirmektedir. Bu lapa aynı zamanda yara, yanık ve çıbanların iyileştirilmesi için de etkili olmaktadır.
  • Ebegümeci çayı göz kuruluğu gibi problemlerin giderilmesi için etkili olmaktadır. Göze pansuman gibi uygulanabilmektedir.

Vitamin ve mineral açısından zengin olan ebegümeci çayı, içerisinde yer alan bileşenler sayesinde bakterilerle savaşır ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur. Cildin yenilenmesini sağlayarak yaşlanma belirtilerinin giderilmesine destek olur. Ayrıca kırışıklık problemlerini önler. Kepek, egzama ve kaşıntı sorunlarının iyileştirilmesi için faydalıdır. Vücudumuza her açıdan katkı sağlamaktadır.

Ebegümeci Çayı Nasıl Yapılır?

Doğal içerikli ebegümeci çayı tarifi için öncelikle 1 bardak kadar suyu kaynatınız. Kaynamış suyun içerisine 4 çay kaşığı kadar kurutulmuş ve ufalanmış ebegümeci yaprağı atınız. Yaklaşık olarak 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyiniz. Demlendikten sonra süzünüz ve tüketiniz. Eğer ki gün içerisinde birkaç içecek şekilde yapacaksınız hem suyu hem de otun miktarını artırınız. Dilerseniz ılık dilerseniz soğuk olarak tüketebilirsiniz.

Ebegümeci Kullanıcı Yorumları Nelerdir? Zararları Var mı?

Gereğinden fazla ve aşırı şekilde tüketilen ebegümeci çayı karaciğer için yan etkiler meydana getirebilmektedir. Ebegümeci çayının zararları yanlış ve aşırı kullanım sonrasında gelişmektedir. Sıtma gibi rahatsızlığınız varsa ve ilaç kullanıyorsanız ters etkileşim meydana gelebilir. Kan şekeri ve kan basıncı üzerinde etkili olduğu için diyabet hastaları dikkatli tüketmelidir. Hamile kadınlar ve emziren anneler içmemelidir. Kullanıcı yorumlarına baktığımızda pek çok kişinin içtiğini kiminin zayıflamak kimininse faydalı etkilerden yararlanmak için kullandığınız görmekteyiz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Mahlep Nedir? Ne İşe Yarar? Neyden Yapılır? Mahlebin Faydaları ve Zararları

Mahlep Nedir? Ne İşe Yarar? Neyden Yapılır? Mahlebin Faydaları ve Zararları

Yurdumuzda doğal olarak yetişen bitkilerden biri olan mahlep özellikle hamur işlerine lezzet katmak için kullanılmaktadır...

Kinoa Tohumu Nedir? Nasıl Kullanılır? Nasıl Ekilir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kinoa Tohumu Nedir? Nasıl Kullanılır? Nasıl Ekilir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kinoa; Türkiye’de çok fazla bilinmeyen, Güney Amerika ve birçok ülkede yetiştirilen, içerisinde faydalı besin değeri barındıran bitkidir...

Meyan Şerbeti Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Tarifi

Meyan Şerbeti Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Tarifi

Meyan şerbeti; Ramazan sofralarının vazgeçilmez lezzeti olarak nitelendirebileceğimiz ve faydaları, lezzeti sayesinde sıkça tüketilen lezzetli bir içecek şeklinde ifade edebileceğimiz karışımdır...

Duruş Bozukluğu Neden Olur? Duruş Bozukluğu Nasıl Düzelir?

Duruş Bozukluğu Neden Olur? Duruş Bozukluğu Nasıl Düzelir?

Duruş bozukluğu; sırt ve bel bölgesindeki eğriliklerde görülen çıkık ya da aşırı düz olma gibi durumlar nedeniyle ortaya çıkan ağrılı bir durum olarak adlandırılmaktadır...