yeniloji.com
Sağlık

Alexander Hastalığı Nedir, Ne Demek? Belirtileri Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Alexander Hastalığı Nedir, Ne Demek? Belirtileri Nelerdir?
Yeniloji 1961 görüntüleme

Alexander hastalığı; ALS olarak bildiğimiz, çiğneme, yürüme ve konuşma gibi hareketlerden sorumlu olan istemli kaslardaki sinir hücrelerinin hasar görmesi sonucunda ortaya çıka nörolojik bir rahatsızlıktır.

Alexander Hastalığı Nedir, Ne Demek?

Dünya üzerinde görülme olasılığı oldukça düşük olan, fakat son zamanlarda bu hastalığa sahip insanların artması alexander hastalığı nedir gibi doruları beraberinde getirmektedir. Sinir liflerini koruyan ve sinirler arası etkileşimi sağlayan miyelinin yok edilmesine neden olan lökodistrofiler isimli bozukluk olarak nitelendirilen alexander hastalığı, sürekli ilerleyen ve zaman içerisinde daha da kötüleşme gösteren bir rahatsızlıktır.

Alexander hastalığı, sinir sistemi fonksiyonlarında meydana gelen bozukluklar sonucunda oluşmaktadır.

Günümüzde bu hastalık için henüz geliştirilmiş bir tedavi olmaması, hastalığın ciddiyetini de beraberinde getirmektedir. Zaman içerisinde belirtiler daha da ciddi bir hal aldığında hasta daha zor bir duruma gelmektedir. Genel olarak 2 yaşından önce başlayan bu hastalık birtakım zihinsel gerilik, engellilik ve gelişimsel açısında gecikme gibi etkiler meydana getirir. Bunun yanında yetişkin döneminde de ortaya çıkabilmektedir. Yani ya çocukluk öncesi ya da yetişkinlik bu hastalığın oluşum safhası, başlangıcı olarak gözlemlenmektedir.

Alexander Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalık her hastada farklı şekilde kendini göstermektedir. Bazı insanlar kalem ya da bardak tutmakta güçlük yaşarken bazıları ise konuşma gibi güçlükler yaşamaktadır. Kademeli bir şekilde ilerleyen bu hastalığa yakalanan kişiler genel olarak 3-5 yıl kadar yaşayabilmektedir. Ama belirtiler ve kişinin durumuna göre bazı hastalar yaklaşık olarak 10 yıl yaşayabilmektedir.

Genel bir şekilde yapılan araştırmalar neticesinde alexander sendromu belirtileri; yürürken tökezleme, eşya da ya herhangi bir şeyi taşırken zorluk çekme, konuşma bozuklukları, yutkunmada güçlük çekme, kaslarda kramp oluşması ya da sertlik görülmesi ve başı dik tutmada güçlük çekilmesi olarak nitelendirilebilmektedir.

Bu hastalık başlarda sadece eli ya da kolu etkileyebilir. Fakat hastalık sürekli olarak ilerlediği için devamında farklı belirtiler de meydana gelebilmektedir. İleri aşamalarda kaslarda aşırı bir güçsüzlük, vücuttaki kas yoğunluğunda azalma, çiğneme ve yutma problemlerinde ciddi oranda bir artış gözlemlenir.

Alexander Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Yapılan bilimsel araştırmalara göre bu hastalık genel olarak kalıtım yolu ile ebeveynlerden çocuklara aktarılmaktadır. Hastaların %10'unda bu duruma rastlanılmaktadır. Ayrıca hastalarda Genlerde meydana gelen mutasyon, vücutta oluşan kimyasal dengesizlikler, bağışıklık sisteminde düzensizlik nedeniyle vücudun kendi hücrelerine saldırması ve sinir hücrelerine zarar vermesi, vücutta proteinlerin anormal bir şekilde birikmesi gibi sonuçlara da rastlanmıştır. ALS sebepleri genel olarak bu şekilde nitelendirilmektedir.

Alexander Hastalığının Tedavisi Var mı? Nasıl Yapılır?

Teşhis edilmesi oldukça güç olan alexander hastalığının tanısı için bazı uygulamalar mevcuttur. Hastalık teşhis edildiğinde ise uygulanacak tedavi hastalığın yol açmış olduğu hasarı düzeltmez. Sadece belirtilerin daha yavaş ilerlemesine katkı sağlar. Birtakım ilaçlar, fizik tedavi, rehabilitasyon, konuşma terapisi, beslenme takviyeleri, sosyal ve psikolojik tedaviler hastanın yaşam kalitesinin artması ve sürecin yavaşlaması için etkili olan uygulamalardır. Hastalığın tamamen iyileşme göstermesi için bir tedavi henüz bulunamamıştır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Doğumdan Sonra Korse Kullanmak Faydalı mı? Zararları Nelerdir? Kullananlar ve Yorumlar

Doğumdan Sonra Korse Kullanmak Faydalı mı? Zararları Nelerdir? Kullananlar ve Yorumlar

Korse; vücuda doğru bir duruş kazandıran, özellikle doğum sonrasında kadınların karın bölgesinde oluşan sarkmaların giderilmesine yardımcı olan bir iç giysisidir...

Gül Yağı Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Ne Kadar?

Gül Yağı Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Ne Kadar?

Gül yağı; cildi güzelleştiren ve aroma-terapi alanında sıklıkla tercih edilen, iyileştirici özelliği olan, iltihap ve ağrıların hafiflemesine yardımcı olan doğal bir bitki yağıdır...

Basen Eriten Yiyecekler Nelerdir? Basen Eriten Diyet Tarifi

Basen Eriten Yiyecekler Nelerdir? Basen Eriten Diyet Tarifi

Basen eriyen yiyecekler sayesinde beslenme programınızda yapacağınız basit değişiklikler sayesinde basenlerinizdeki fazlalıklardan kolayca kurtulup daha güzel bir görünüme sahip olabilirsiniz...

Boy Uzatma Ameliyatı Ne Kadar Uzatır? Fiyatları ve Olanlar

Boy Uzatma Ameliyatı Ne Kadar Uzatır? Fiyatları ve Olanlar

Boy uzatma ameliyatı; bacak uzunluğunun arttırılması sağlanarak boyun en az 6 cm...