yeniloji.com
Sağlık

Hanta Virüsü Nedir? Bulaşıcı mı? Belirtileri Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Hanta Virüsü Nedir? Bulaşıcı mı? Belirtileri Nelerdir?
Yeniloji 1662 görüntüleme

Hanta virüsü; farelerden tarafından enfekte olan, ateşli hastalıklara yol açan, tek sarmallı bir RNA virüsüdür. Çin'de yeni ortaya çıkan hanta virüsü nedir, nasıl bulaşır gibi sorular son zamanlarda pek çok kişi tarafından araştırılmaya başlanmıştır.

Hanta Virüsü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Adını Güney Kore'de bulunan Hantaan nehrinden alan ve kemirgenlerden bulaşan hanta virüsü, vücuda bulaştıktan sonra yaklaşık olarak 1-5 hafta içerisine etki gösteren bakteridir. Yaklaşık olarak 12-21 günlük bir kuluçka süresi bulunan hanta virüsü, yabancı farelerin idrar ya da salyasına temas edilmesi durumunda bulaşmaktadır. Kırım kongo ateşine benzer özellikler gösteren bir bakteri özelliği taşıyan bu virüs, insan sağlığı için son derece tehlikelidir ve ölümcül etki meydana getirebilmektedir.

Hanta virüsü, fareler ve diğer kemirgenlerden bulaşır. Bu hayvanlar taşıyıcı olarak nitelendirilmektedir.

Son zamanlarda Çin'de görülmüş olan hanta virüsü daha çok kırsal kesimlerde ve şehirde yaşayan insanları etkilemektedir. Bu virüs insanlarda dolaşım ve solunum sistemini etkilemektedir. Taşıyıcı olan hayvanlarda herhangi bir hastalığa yol açmamaktadır. Kemirgen hayvanların idrarında 1 sene gibi uzun bir süre virüs saptaması yapılabilmektedir. Asemptomatik bir enfeksiyon olarak nitelendirilen hanta virüsü, kemirgen hayvanların bulunduğu ortama maruz kalma gibi etkiler sonucunda insan vücuduna bulaşmaktadır. Damarların geçirgenliğini arttırdığı için kanamalı bir hastalık olarak nitelendirilen bu virüs ciddi sorunları beraberinde getirmektedir.

Hanta Virüsü Bulaşıcı mı?

Kemirgen hayvanlardan ve farelerden bulaşan hantavirüs, bu hayvanların idrar ya da dışkısından bulaşmaktadır. Taşıyıcı hayvanların idrar ya da dışkısının bulunduğu bir ortama maruz kalmak, temas gerçekleştirmek virüsün insan vücuduna enfekte olmasına neden olur. Yapılan bazı araştırmalara göre bir virüs aynı zamanda bu hayvanların insanları ısırması ile de gerçekleşebilmektedir. İnsanlarda temas yolu ile bulaşmamaktadır. Kişinin direkt olarak dışkı ya da idrar maruz kalmasının yanında buna maruz kalmış bir inek, tavuk, kuzu gibi hayvanlardan da insanlara bulaşabilmektedir. Kişiden kişiye solunum yolu ile geçebileceği konusunda yapılan birtakım araştırmalar bulunmaktadır fakat henüz netlik kazanmamıştır.

Tüketilen yiyeceklerin yeterli ve düzgün bir şekilde yıkanmamış olması durumu virüsün bulaşıcılığını arttırır. Virüsün mide asidine karşı direnci çok fazla yoksa bulaşma riski daha az olabilir. İnsandan insana bulaşır mı sorusu araştırılırken, virüsün insan vücuduna çok farklı şekillerde enfekte olabileceği belirtilmektedir.

Hanta Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

Viral bir hastalık olarak nitelendirebileceğimiz hantavirüs, damar çeperlerinin hasar görmesine neden olmaktadır. Damarlarda geçirgenlik arttırdığı için kanamalı hastalık olarak belirtilir. Hantavirüs belirtileri, yorgunluk, ateş, baş ağrısı, mide bulantısı, kalça, sırt ve omuz ağrıları ile kendini erken dönemlerde belli etmektedir. İlerleyen dönemde ise akciğer ödemi, hipertansiyon, böbrek yetmezliği gibi etkiler meydana getirmektedir.

Erken dönemde görülen belirtiler, pek çok hastalık ile benzerlik gösterdiği için çok fark edilemeyen hanta virüsü, ilerleyen zamanlardan akciğerde yol açmış olduğu tahribat nedeniyle öksürük, nefes darlığı gibi etkiler meydana getirir. Buna ek olarak idrarda azalma, böbrek yetmezliği oluşturur. Bunların tedavi edilmesi daha zor bir durum alacağında ölüm riski meydana gelebilir.

Hantavirüs Nasıl Tedavi Edilir?

Henüz tedavisi bulunmayan hastalıklar arasında yer almaktadır. Hanta virüsü tedavisi için sıvı desteği sağlanır. Bu da kan basıncını dengelemede yardımcı olur. Aynı zamanda vücuda oksijen desteği sağlanır. Antiviral bazı ilaçlar ile belirtiler azaltılır ve virüsün öldürücü etkisi azaltılmaya çalışır. Bu virüsten korunmak için tükettiğimiz yiyecekleri düzgün bir şekilde yıkamalı, sirkeli suda dezenfekte etmeli ve kemirgenlerin olduğu mekanların düzgün bir şekilde dezenfekte edilmesi gerekir. Ayrıca sağlıklı beslenme sağlanmalıdır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Soya Sütü Zayıflatır mı? Faydaları, Zararları ve Fiyatı

Soya Sütü Zayıflatır mı? Faydaları, Zararları ve Fiyatı

Soya sütü; hem bölgesel zayıflamaya yardımcı olur hem de birçok hastalık için şifa özelliği taşır...

Erkek Korse Varmı? Erkekler İçin Korse Çeşitleri

Erkek Korse Varmı? Erkekler İçin Korse Çeşitleri

Erkek korse modelleri, toparlayıcı ve sıkılaştırıcı özelliğe sahip, vücudun ince ve daha zayıf gözükmesini sağlayan ve fazlalıkların gizlenmesine destek olan iç giysiler olarak nitelendirilmektedir...

Zayıflama Korsesi Zayıflatırmı? Zayıflama Korseleri İşe Yarar mı?

Zayıflama Korsesi Zayıflatırmı? Zayıflama Korseleri İşe Yarar mı?

Bölgesel olarak incelmek amacıyla zayıflama korsesi kullanımı birçok kişi tarafından terci edilirken vücut için zararlı olabilmektedir...

Mahlep Nedir? Ne İşe Yarar? Neyden Yapılır? Mahlebin Faydaları ve Zararları

Mahlep Nedir? Ne İşe Yarar? Neyden Yapılır? Mahlebin Faydaları ve Zararları

Yurdumuzda doğal olarak yetişen bitkilerden biri olan mahlep özellikle hamur işlerine lezzet katmak için kullanılmaktadır...