yeniloji.com
Beslenme

Çiğ Fındık Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar?

Henüz yorum yazılmadı
Çiğ Fındık Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar?
Yeniloji 1524 görüntüleme

Çiğ fındık; içerisinde yer alan mineraller ve vitaminler sayesinde kanser gibi hastalıkların önlenmesini sağlarken aynı zamanda beyin sağlığını koruduğu ve kemik gelişimine destek olduğu bilinmektedir.

Çiğ Fındık Faydaları Nelerdir?

Lif açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan çiğ fındık mide ve bağırsak dostu bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. İçeriğinde bol miktarda mineral barındıran bu gıdanın besin değeri oldukça yüksektir. Protein, antioksidan, B riboflavin, tiamin, karbonhidrat, potasyum, kalsiyum, çinko gibi vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. İçeriğinde yer alan bol miktarda magnezyum sayesinde kemiklerin güçlenmesine yardımcı olan çiğ fındık aynı zamanda kemik erimesinin önlenmesine de destek olmaktadır.

Vücutta kalsiyum ve magnezyum eksikliği meydana geldiğinde kas ve kramp ağrıları meydana gelmektedir. Çiğ fındığın içerisinde bol miktarda kalsiyum ve magnezyum bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde eklem ağrılarının hafiflemesini sağlarken aynı zamanda kas yorgunluklarını da giderir. Özellikle adet döneminde meydana gelen kasılmaların ve ağrıların giderilmesi için etkili olmaktadır.

E vitamini açısından zengin olan çiğ fındık, hücrelerin onarılmasını ve yenilenmesini sağlamaktadır. Vücutta yeni ve sağlıklı hücre üretiminin gerçekleşmesini sağlayan bu doğal içerikli besin, kanser önleyici bir özelliğe sahipken aynı zamanda tedavi edici etki de meydana getirmektedir.

Çiğ Fındık Neye İyi Gelir?

Vücutta kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasını ve artmasını sağlayan çiğ fındık kan dolaşımının düzenlenmesini sağlarken aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur. Ateş ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların önlenmesi konusunda da destek olur. Tüm bu etkiler ile birlikte kalp ve damar hastalıklarının önlenmesini sağlamaktadır. Kalp krizi riskinin önlenmesini sağlayan bu besin vücutta iyi kolesterolün yükselmesini sağlarken kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

B6 vitamini ve amino asit barındıran çiğ fındık, sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Bu özelliği sayesinde ruh sağlığının iyileştirilmesine de etki eder. Kavrulmamış fındık serotonin, melatonin ve epinefrin içermektedir. Beyin sağlığının korunmasını sağlarken aynı zamanda psikolojik ve zihinsel olarak kişinin daha sağlıklı olmasını sağlar. Zengin bir lif kaynağı olması kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Bu da diyabet riskinin azalmasına katkı sağlar.

Çiğ Fındık Zayıflatır mı?

İçeriğinde yer alan bol miktarda lif sayesinde kabızlığın önlenmesine yardımcı olan çiğ fındık zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Lifler tüketilen yiyeceklerin midede daha etkili bir şekilde öğütülmesini sağlamaktadır. Sindirim sisteminin etkin de dengeli çalışmasını sağlayarak ishal ve kabızlık gibi sindirim sistemini problemlerinin oluşmasını da önlemektedir. Bağırsak hareketlerini düzenler ve böylece etkili bir şekilde zayıflama meydana getirir.

Çiğ Fındık Kalorisi Ne Kadar?

1 avuç yani 25 gram kadar çiğ fındığın kalorisi 150 kcal'dır. İçerisinde kolesterol oranı 0'dır toplam yağı yaklaşık olarak 61 gram şeklindedir. 4.5 gram kadar da doymuş yağ içermektedir. Protein değeri de yüksek olan çiğ fındık hem vücudun sağlıklı olmasına hem de etkili bir zayıflama sağlanmasına yardımcı olur.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Vücut Tipine Göre Korse Seçimi Nasıl Olmalı?

Vücut Tipine Göre Korse Seçimi Nasıl Olmalı?

Vücut tipine göre korse modelini seçmek için öncelikle vücut şeklini iyi tanımak ve vücudun en iyi en ideal şekilde durmasını sağlayacak korse bedenini iyi bilmek gerekmektedir...

Ketojenik Diyet Nedir? Listesi, Programı ve Uygulayan Hastaneler

Ketojenik Diyet Nedir? Listesi, Programı ve Uygulayan Hastaneler

Ketojenik diyet kanser hastaları için özel olarak hazırlanmış ve karbonhidrat miktarının minimum seviyede tutularak yapıldığı diyet listelerini oluşturmaktadır...

Yeşim Taşı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Nerede Bulunur?

Yeşim Taşı Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Nerede Bulunur?

Yeşim taşı; vücuttaki negatif enerjiyi toplayarak dışarı atmaya yardımcı olan ve stres etkisinin giderilmesini sağlayan, mutluluk taşı olarak da bilinen bir taştır...

Sumak Nedir? Nerelerde Kullanılır? Sumak Zayıflatırmı? Neye İyi Gelir? Fayda ve Zararları

Sumak Nedir? Nerelerde Kullanılır? Sumak Zayıflatırmı? Neye İyi Gelir? Fayda ve Zararları

Sumak; ekşi tadı ve kendine has koyu vişne rengi ile sofralarda yer alan kırmızı pul biber ile sıkça karıştırılabilen bir baharat türüdür ve pul biber gibi acı değildir...