yeniloji.com
Sağlık

Mate Çayı Nedir? Nasıl Demlenir? Faydaları ve Zararları

Henüz yorum yazılmadı
Mate Çayı Nedir? Nasıl Demlenir? Faydaları ve Zararları
Yeniloji 15 görüntüleme

A, C, E vitaminleri bakımından zengin olan mate çayı, aynı zamanda kalsiyum, manganez ve demir içeren, yerba mate olarak bilinen bitkinin yapraklarından elde edilen, Güney Amerika'da bol miktarda tüketilen ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olan bir bitki çayıdır.

Mate Çayı Nedir? Ne İşe Yarar?

İçeriğinde 24 vitamin barındıran bitki çayı olarak anılan mate çayı, 15 farklı aminoasit içeren, yüksek oranda besin değeri sayesinde insan sağlığı açısından oldukça faydalı olarak kabul edilen bir içecektir. Yüksek oranda kafein içeren bu doğal içerikli çay, tropikal iklimi seven yerba bitkisinden elde edilmektedir. Genel olarak özel bir pipet ile içilen bu doğal çay, oldukça değerli ve kıymetli bir bitkidir. Kolesterolün düşürülmesini, iştahın dengelenmesini ve yağ yakımının sağlanmasını olumlu yönde etkileyen mate bitkisi içeriğinde matein maddesi sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve vücuda enerji verir.

Mate Çayının Faydaları Nelerdir?

İdrar söktürücü özelliği sayesinde ödem ve şişkinliği gideren mate çayı, vücuttan kolay bir şekilde ödem atılmasını sağlar. İştahı kesen ve dengeleyen özelliği sayesinde açlık krizlerini önlemektedir. Ödem atılmasını kolaylaştırması sayesinde kilo verme sürecinin hızlanmasına da destek olur. Besin değeri sayesinde vücuda enerji verir ve yoğun günlerde enerjik hissetmenizi sağlar. Bünyenizin daha hareketli ve dinamik olması için faydalı olmaktadır.

A, B, C ve E vitaminleri bakımından zengin olan mate çayı, kan dolaşımının kontrol altına alınmasını sağlar ve kalp sağlığını iyileştirerek kalp-damar hastalıklarını önler. Yoğun oranda antioksidan içermesi sayesinde vücuttaki serbest radikallerin ve yabancı maddelerin atılmasını sağlar. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olarak enfeksiyona karşı vücudun korunmasını sağlamaktadır.

Stresi ve gerginliği alan mate çayı gün içerisinde daha rahat olmanızı sağlar. Mide asitlerinin üretimini uyarır ve ağız kokusu meydana getirebilecek mide bakterilerini azaltır. Mate çayı zayıflatır mı diye soracaksanız eğer, metabolizma ve yağ yakımı üzerinde uyarıcı etkileri sayesinde sağlıklı kilo vermeye destek olmaktadır. Son olarak mate çayı ve cinsellik konusunu değerlendirdiğimizde ise enerji verici özelliği sayesinde cinsel arzuyu artırdığını belirtmek gerekir.

Mate Çayının Zararları Nelerdir?

Eğer aşırı miktarda mate çayı tüketirseniz vücudunuz fazla enerji meydana gelir ve bu durum uyku düzenini bozabilir. Mideyi tahriş edebilen bu çayın yoğun bir şekilde içilmemesi gerekir. Hamilelikte ve ameliyat dönemlerinde tüketilmesi önerilmez. Ayrıca bilinçsiz şekilde tüktilmemelidir. Eğer kronik bir hastalığınız varsa öncesinde doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. Mate çayı ve tansiyon ilişkisine baktığımızda aşırı miktarda tüketildiğinde tansiyonu olumsuz yönde etkilediği belirtilmektedir.

Mate Çayı Nasıl Demlenir? Nasıl İçilir?

Evde mate çayı nasıl yapılır diye soracak olursanız gerekli olan malzemeler; 1 yemek kaşığı kuru ya da öğütülmüş mate yaprakları, 1 bardak su, fincan ve french presstir. İlk olarak suyu kaynatınız. Eğer fincandan demleyecekseniz mate yapraklarını fincana döküp üzerine su ekleyiniz. 7 dakika demlenmesini bekleyip ardından süzerek içiniz. Eğer french press ile demleyecekseniz cam haznesine mate yapraklarını döküp, üzerine sıcak su ekleyiniz. Aynı bekleme süresi kadar bekleyip tüketebilirsiniz.

Günde 1 fincan kadar tüketilmedi önerilen mate çayını 1 hafta düzenli kullandığınız zaman 1 hafta ara vermelisiniz. Mate çayı aç mı tok mu içilir derseniz, ara öğünlerde tüketimi önerilmektedir. Yani çok aç olmayınız. Ayrıca zayıflamak için kullananlar mate çayı kaç kilo verdirir diye merak etmektedir Bu oran kişiden kişiye değişmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır? Tedavisi Var mı?

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır? Tedavisi Var mı?

Erkek tipi saç dökülmesi; kelliğin kafanın en tepe noktasında başlayarak yayılması anlamına gelen ve çoğunluklar genetik olarak görülen bir dökülme çeşididir...

Mor Ekmek Nedir? Faydaları Nelerdir? İçeriğinde Neler Var?

Mor Ekmek Nedir? Faydaları Nelerdir? İçeriğinde Neler Var?

Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz mor ekmek nedir, tarifi, nasıl yapılır diye oldukça merak edilen bir besindir...

Zeytin Yaprağı Ne İşe Yarar? Çayı Nasıl Yapılır?

Zeytin Yaprağı Ne İşe Yarar? Çayı Nasıl Yapılır?

Zeytin yaprağı; bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve karaciğerin onarılması, bunların yanı sıra zayıflama sağlanması için kullanılan bir bitki türüdür...

Trigliserid Yüksekliği Nedir? Değeri Neden Yükselir? Nasıl Düşürülür?

Trigliserid Yüksekliği Nedir? Değeri Neden Yükselir? Nasıl Düşürülür?

Kanımızda bulunan, yaşamamız ve enerji üretebilmemiz için önem taşıyan yağ türüne trigliserid denir...