yeniloji.com
Sağlık

Şerbetçi Otu Ne İşe Yarar? Zararları Var mı? Nasıl Kullanılır?

Henüz yorum yazılmadı
Şerbetçi Otu Ne İşe Yarar? Zararları Var mı? Nasıl Kullanılır?
Yeniloji 529 görüntüleme

Şerbetçi otu; kendirgiller ailesine ait olan, otsu bir bitkidir. Yeil renkli bir bitki olmasına rağmen çiçek açtığı zaman beyaza çalan bir bir renge bürünmektedir. Bira çiçeği ve maya otu gibi isimlerle de bilinen şerbetçi otu hakkında detaylı bilgilere yazımızın içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Şerbetçi Otu Ne İşe Yarar?

Şekil olarak kozalağı andıran, sert tüyleri olan şerbetçi otu; yüzyıllardan alternatif tıpta kullanılan ve içerisinde uçucu yağlar, acı maddeler, reçineler ve tanen barındıran bir bitki çeşididir. Pek çok doğal krem ve tonik yapımından kullanılan şerbeti otunun faydalarını sayacak olursak eğer;

Merak edilen konulardan biri şerbetçi otu çayı cinsellik etkisidir. Aşırı miktarda tüketildiği zaman isteksizlik problemlerine yol açabilmektedir. Faydaları için dengeli tüketilmesi gerekmektedir.

Şerbetçi Otu Zararları Nelerdir?

Gereğinden fazla tüketilen şerbetçi otu özellikle mide rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Bünyesi hassas olan kişilerde mide bulantısı ve mide yanması meydana getirebilir. Gebelik dönemindeki kadınlar tarafından tüketilmesi önerilmemektedir. Şerbetçi otu tüylenme yapar mı diye soruyorsanız eğer aşırı tüketimi bu duruma neden olabilir. Çünkü bu otun hormonal dengeye etkisi bulunmaktadır. Şerbetçi otu kanser yapar mı diye merak edilmektedir. Bu ottan yapılan krem göğüs bölgesine çok fazla sürülürse meme kanserine neden olabilir ve riski artırabilir. Her ne şekilde kullanılacaksa öncesinde uzman bir doktora başvurmak gereklidir.

Şerbetçi Otu Nasıl Kullanılır?

Bu bitki pek çok şekilde kullanılmaktadır. Şerbetçi otu yağı, kremi ve çayı tüketilebilmektedir. Vücut ağrılarının iyileşmesi için yağı sıklıkla tercih edilmektedir. Kremi genel olarak kadınlarda göğüslerin büyümesi için kullanılmaktadır. Kremini hazır olarak alabilir ya da bu otu blenderdan geçirip krem kıvamına getirerek sürebilirsiniz. Bu otu kuru hali çay gibi demlenerek tüketilebilir. Uykusuzluk için uyumadan 1 saat önce tüketilebilir. Tadı keskin olduğunda bal ile tatlandırılabilir. Kilo almak için şerbetçi otunu çay olarak tüketebilirsiniz.

Şerbetçi Otu Kullananlar ve Yorumlar

Genel olarak şerbetçi otu çayı içenler, kremini sürenler ya da yağını kullananlar bu ürünler hakkında olumlu yorumlar yapmaktadır. Sizler de sağlık problemlerinizi iyileştirmek için aşırı olmayacak şekilde bu bitkiden yararlanabilirsiniz. Fakat sağlık sorunlarınız için öncelikle uzman bir doktora gitmeyi ihmal etmeyiniz.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Tüy Dökücü Doğal Yöntemler Nelerdir? Tüy Dökmek İçin Ne Yapılır?

Tüy Dökücü Doğal Yöntemler Nelerdir? Tüy Dökmek İçin Ne Yapılır?

Tüy dökücü doğal yöntemler; istenmeyen tüylerin giderilmesi için kimyasala başvurmadan uygulanan doğal tüy dökme alternatifleridir...

Emzirirken Yeşil Çay İçilir mi? Zararlı mı? Emzirme Döneminde Hangi Çaylar İçilir?

Emzirirken Yeşil Çay İçilir mi? Zararlı mı? Emzirme Döneminde Hangi Çaylar İçilir?

Emzirme dönemi hem annenin hem de bebeğin sağlığı için beslenme oldukça önemlidir...