yeniloji.com
Yaşam

Sporcu Sütyeni Nedir, Ne İşe Yarar?

Henüz yorum yazılmadı
Sporcu Sütyeni Nedir, Ne İşe Yarar?
Yeniloji 1830 görüntüleme

Sporcu sütyeni; spor yaparken göğüslerin korunmasını sağlayan, meydana gelebilecek göğüs ağrılarının azalmasını sağlayan bir iç çamaşırı modelidir.

Sporcu Sütyeni Nedir? Göğsü Sarkıtır mı?

Spor yaparken göğüslerin acıması, ağrıması ya da şeklinin bozulması gibi durumların oluşmaması için kullanılan sporcu sütyenler, özellikle büyük göğüslü kadınlar tarafından tercih edilen iç çamaşırlarıdır. Bu sütyen modellerinin kullanımı spor sırasında mutlaka tavsiye edilmektedir. Çünkü göğüsler hasaas organlardır ve spor sırasında ağrı sızı gibi etkiler nedeniyle kişiyi etkileyebilir.

Sporcu sütyeni, spor sırasında göğüslere baskı oluşmamasını sağlayan bir iç giysi modelidir.

Spor yaparken göğüslere binen basınç meme yağ dokusunun hasar görmesine neden olur. Bu durum zaman içerisinde hem sarkmaya neden olur hem de göğüs ve sırt bölgesinde ağrı oluşmasına sebebiyet verir. Bunun sonucunda ise kişi kendini rahatsız hisseder ve spor yapmak adeta bir işkence haline gelir. Fakat spor yaparken sporcu sütyeni kullanılırsa bu tarz durumlar oluşmaz ve göğüslerde basınç gibi etkiler meydana gelmez. Göğüs sağlığını korumak ve meme yağ dokusunun bozulmasını önlemek için antrenman ya da spor yaparken bu sütyen modellerinden kullanabilirsiniz.

Sporcu Sütyeni Ne İşe Yarar?

Spor yaparken göğüslerin korunmasına yardımcı olan sporcu sütyeni aynı zamanda sarkma problemlerini de önlemeye yardımcı olur. Büyük göğüslü kadınlar spor yaparken genel olarak göğüs ağrısından şikayetçi olmaktadır. Çünkü göğüs büyüklüğünde yağ oranı daha fazla olur yapı zarar görür. Sporcu sütyeni aynı zamanda toparlayıcı özelliğe sahip olduğu için göğüslerin daha düzgün durmasına ve spor sırasında kişinin rahatsız olmamasına yardımcı olur.

Spor yaparken normal sütyen kullanırsanız bu sizi koşarken, ağırlık kaldırırken ya kas çalışırken rahatsız eder. Çünkü normal sütyenler ağırlığın, basıncın göğüslere binmesine neden olur. Fakat sporcu sütyeni kullanırsanız bu şekilde sorunlarla karşılaşmazsınız ve daha rahat hareket edersiniz.

Sporcu Sütyeni Nasıl Seçilir? Nasıl Giyilir?

Spor yaparken vücutta terleme meydana gelir. Çünkü kaslar çalışmaya başlar ve vücut hareket halinde olduğu için ısı üreterek yağ yakımı sağlar. Bu ısı aynı zamanda terlemeye yardımcı olur. Sporcu sütyenleri ile daha rahat spor yapabilirsiniz. Fakat seçtiğiniz sütyenin özelliklerine, bedenine ve vücut yapınıza uygunluğuna dikkat etmelisiniz. Göğüslerinizin zarar görmemesi için ve fiziksel olarak şekil bozukluğunun oluşmaması için spor yaparken doğru bir sütyen tercihi yapmalısınız.

Sporcu sütyeni alırken daha fazla sıkılaştırır düşüncesi ile küçük beden tercihi yapmayınız. Küçük sütyenler çok fazla sıkar ve bu durumda vücudunuz rahatsız olur. Büyük bedenler ise göğüsleri sabitlemez. Bu da doğru bir tercih değildir. Bedeniniz ile birebir uygun sütyen bedeni tercih etmelisiniz. Bunun yanında sütyenin kumaşı da önemlidir. Sütyen kumaşı naylon olursa terlemeye neden olur. Bu da göğüslerin tahriş olmasına neden olabilir. Nefes alan pamuksu kumaşları tercih etmelisiniz. Son dikkat etmeniz gereken özellik sütyen askısının kalın olmasıdır. İnce askılar ağırlık nedeniyle tahrişe yol açmaktadır.

Sporcu Sütyeni Nereden Alınır?

Daha sağlıklı bir şekilde spor yapmak ve göğüs ağrısı gibi durumların önlenmesini sağlamak için sporcu sütyeni siparişi verebilir ve satın alabilirsiniz. Bu sütyenler uygun fiyatlarla internet üzerinde pek çok yerde satılmaktadır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Yaban Mersini Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Yaban Mersini Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Yaban mersini; blueberry, ayı üzümü ve mavi yemiş gibi isimlerle bilinen, fundagiller familyasına ait, içeriğinde A, C, E, K vitaminleri barındıran besleyici bir meyvedir...

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer? Koltuk Altı Neden Kararır?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer? Koltuk Altı Neden Kararır?

Koltuk altı kararması, çoğu kadının başına gelen çeşitli epilasyon yöntemlerinden sonra oluşan problemdir...

Kabak Çekirdeğinin Faydası ve Kalorisi Nedir?

Kabak Çekirdeğinin Faydası ve Kalorisi Nedir?

Kabak çekirdeği; yağ oranı diğer çekirdeklere göre az olan, kabak sebzesinin içerisinde bulunan, çiğ ya da kurtularak tüketilebilen bir besindir...

Nitrik Oksit Nedir? Nitrik Oksitin Zararları ve Faydaları

Nitrik Oksit Nedir? Nitrik Oksitin Zararları ve Faydaları

Nitrik oksit, vücuttaki birçok dokuda fizyolojik veya hücresel açıdan düzenleme yapan bir moleküldür...