yeniloji.com
Beslenme

Kilo Yapmayan Meyve ve Sebzeler

Henüz yorum yazılmadı
Kilo Yapmayan Meyve ve Sebzeler
Yeniloji 429 görüntüleme

Kilo yapmayan meyve ve sebzelerden tüketerek diyet bozmadan zayıflama sürecinizi devam ettirebileceğiniz gibi formda kalmak için bu meyve ve sebzelerden rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Kilo Verdiren Yiyecekler Nelerdir?

Gün boyu yanlış tükettiğimiz birçok besin fazla kilolara neden olmaktadır. Zayıflamak için yapılan diyetler gene olarak uzun süreli aç kalmayı hedeflediği için başarısız sonuçlanmaktadır. Halbuki kilo aldırmayan meyve sebzeler yiyerek hem açlık hissinizi bastırabilir hem de diyetinize devam edebilirsiniz. Bu nedenle besinleri iyi tanımalı ve tüketirken dikkat etmelisiniz. Vücudunuz için sağlıklı olan ve kilo yapmayan meyve ve sebzeler özellikle diyet yaparken sizlere yardımcı olmaktadır.

Kilo yapmayan meyve sebzeler sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur ve metabolizma hızında artış sağlar.


Kilo yapmayan meyvelerden en önemlisi elmadır ve tam bir lif deposudur. İçeriğinde yalnızca 116 kalori bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde öğün aralarında tüketebilirsiniz. Hem aç kalmanızı engeller hem de kilo aldırmaz. Yeşil elma kilo verme konusunda daha etkilidir ve daha çok tercih edilmektedir. Elmaların içerisindeki enzimler ve vitaminlerin yağ yakıcı özelliği bulunmaktadır. Bu sayede sağlıklı kilo vermenizi sağlar. Günde 2 tane elma yemek oldukça faydalıdır.

Kilo Yapmayan Meyveler Nelerdir?

Avokado: B ve C vitamini açısından oldukça zengin olan bu avokadonun içerisinde aynı zamanda kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 100 gram avokado içerisinde 7 gram lif bulunmaktadır. Gün içerisinde çiğ ya da pişmiş olarak tüketebilirsiniz.

Armut: Bu meyve hem tatlı ihtiyacınızı giderir hem de içerisindeki lifler sayesinde açlık hissinizi bastırır.
Kayısı: Bu meyvenin lifli yapısı mide ve bağırsaklara oldukça enerji harcatmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu meyve vücuttan toksin atmak için birebirdir. İçerisinde bulunan fosfor, çinko ve magnezyum elementleri hem zeka gelişimine yardımcı oluyor hem de iç organların daha aktif çalışmasını sağlıyor. Bir diğer özelliği ise yaşlanmayı geciktiriyor olmasıdır.

Bunların yanında bahsettiğimiz gibi elma da bulunmaktadır ve genel olarak en çok o tercih edilmektedir.

Kilo Yapmayan Sebzeler Nelerdir?

Havuç: Bu sebzenin içerisindeki B ve C vitaminleri sindirim sistemini olumlu yönde etkilemektedir. Aynı zamanda 1 adet havuçta yaklaşık 2 gram lif bulunmaktadır. Bu sayede tok kalmanızı sağlamaktadır.
Brokoli: Lif ve c vitamini deposu özelliği taşımaktadır. Kalorisi oldukça düşük ve protein açısından zengin bir sebzedir. Bu özellikleri bakımından hem kilo aldırmaz hem de vücudunuz için oldukça sağlıklı bir sebzedir.
Brüksel Lahanası: bu sebzenin içerisinde yüksek oranda lif, A, B ve C vitaminleri bulunmaktadır. İçerisinde yalnızca 43 kalori bulunan bu sebzeyi gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.
Salatalık: Yaklaşık olarak 1 kilo salatalık 220 kalori bulunur. Bu oldukça düşük bir miktardır. Bu özelliği sayesinde zayıflamak isteyenler tarafından genel olarak tercih edilen bir sebzedir. Ayırca cilde de çok faydası vardır.
Fasulye: Vücudun kolesistokinin hormonu salgılamasını sağlayan fasulye bu özelliği sayesinde kilo verdirici bir besin olması özelliği taşımaktadır. Bu hormon tam bir iştah kesicidir. Aynı zamanda yüksek lif barındıran fasulyeler kandaki kötü kolesterolün düşmesine de yardımcı olur.

Kilo Vermeye Yardımcı Besinler Nelerdir?

Yulaf hem kilo yapmayan hem de kilo vermeye yardımcı bir besindir. Yaklaşık olarak 1 kase yulaf içerisinde yüksek oranda demir, 16 gram lif, 26 gram protein, magnezyum ve kalsiyum bulunmaktadır. İçerisinde bulunan lifler sayesinde sindirim sisteminizin düzenlenmesinin sağlar. Protein açısından zengin olan bu besin uzun süre tok kalmanızı sağlar. Aynı şekilde yumurta da tam bir protein deposu olan yumurtalar uzun süre tok kalmanızı ve açlık hissetmemenizi sağlar. Bu iki besin kilo vermeye yardımcı olurken aynı zamanda kilo almayı engelleyerek formda kalmaya da destek olur.

Kilo Aldırmayan Doyurucu Yiyecekler Ne İşe Yarar?

Kilo aldırmayan hatta kalori yakmanıza yardımcı olan bu besinler ile diyetlerinizi destekleyebilirsiniz. Bu sayede öğün aralarındaki açlık hissini bastırır ve kan şekeri seviyesinin dengelenmesini sağlarsınız. Böylece sağlıklı bir şekilde diyetinin tamamlamış ve kilo vermiş olursunuz. Kilo yapmayan sebzeler ile aynı zamanda formunuzu koruyabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kuru İncirin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kuru İncirin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kuru incir; içerisinde kalsiyum, demir ve potasyum barındıran, lif açısından yüksek değerlere sahip olan bir meyvedir...

Hamilelik Döneminde Sigara İçmek Zararlı mı? Bebeğe Zarar Verir mi? Nasıl Etkiler?

Hamilelik Döneminde Sigara İçmek Zararlı mı? Bebeğe Zarar Verir mi? Nasıl Etkiler?

Hamilelik dönemi kadınlar için yaşayacakları en büyük mucizelerden birisi olurken bu dönemde sigara tüketimi çok ciddi şekilde zarar görmelerine sebep olabilmektedir...

Oksijenli Su Ne İşe Yarar? Cilt ve Saç Rengini Açar mı?

Oksijenli Su Ne İşe Yarar? Cilt ve Saç Rengini Açar mı?

Oksijenli su; hidrojen peroksit ismi ile de bilinen, dezenfekte edici, beyazlatıcı ve antiseptik özelliklere sahip pek çok alanda faydalanılan bir karışımdır...

Ruşeym Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ruşeym Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ülkemizde yakın zamanda tanınan olan ve son dönemlere damgasını vurmakta olan ruşeym bitkisi, her alanda rahatlıkla kullanılabilen ve özündeki bileşenler ile pek çok hastalığa karşı koruyucu bir kalkan görevi üstlenen bitkilerden biridir...