yeniloji.com
Sağlık

Pepino Meyvesi Faydaları Nelerdir? Nasıl Yenir? Fiyatı Ne Kadar?

Henüz yorum yazılmadı
Pepino Meyvesi Faydaları Nelerdir? Nasıl Yenir? Fiyatı Ne Kadar?
Yeniloji 2448 görüntüleme

Pepino meyvesi; anavatanı Güney Amerika olan ama son zamanlarda ülkemizde de yetiştiriciliği yapılan ananas, uz ve kavun benzerliği ile bilinen bir meyve türüdür.

Pepino Meyvesi Faydaları Nelerdir?

Şeker hastalığı, kemik hastalığı ve dalak yetmezliği gibi birçok hastalık için etkili ve faydalı olan pepino meyvesi, ülkemizde Malatya ve Erzincan illerinde yetiştirilmektedir. Patlıcangiller familyasına ait olan ve kültürlü bir meyve türü olarak kendinden söz ettiren pepino kavun aromalıdır. Meyvenin eti oldukça suludur. İnce kabuklu bir meyve olan pepino, partenokarpik oluşur ve bu nedenle içerisinde tohum bulunmamaktadır. Meyve bütünüyle tüketilebilmektedir.

Yüksek oranda su içeren pepino meyvesi, hareket sırasında vücudun sıvı ve ısı dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. C vitamini bakımından son derece zengin olan pepino, karaciğer sağlığını olumlu yönde etkiler ve toksin maddelerin daha kolay atılmasına yardımcı olur. Bu etkisi sayesinde cildin yenilenmesine katkı sağlar. Vücutta kötü kolesterol seviyesinin düşürülmesini ve kolesterolün dengelenmesini sağlayan bu doğal içerikli meyve kalp ve damar hastalıklarının önlenmesine yardımcı olmaktadır. bunun yanı sıra vücuttaki şekerin de dengelenmesini sağladığı için şeker hastalarının rahat bir şekilde tüketebileceği bir meyvedir.

Hücrelerin yenilenmesine katkı sağlayan pepino meyvesi kanser gibi hastalıkların oluşmasını önlemektedir. Ayrıca vücuttaki hücrelerin genç kalmasını da sağlamaktadır. Bu özelliği sayesinde gençlik iksiri olarak isimlendirilmektedir. Bu açıdan baktığımızda pepino meyvesinin cilde faydaları göz ardı edilmeyecek şekildedir.

Pepino Meyvesi Ne İşe Yarar?

Lif bakımından oldukça zengin olan pepino meyvesi diyet listelerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Uzun süre tok kalmayı sağlayan ve lif içeriği sayesinde sindirim düzenleyen bu meyve kilo verme konusunda etkili olabilmektedir. Vücudun enerji seviyesini yükselterek zayıflama sürecinde enerjik kalmayı sağlamaktadır. Özellikle yemek sonrasında tüketildiği zaman hazımsızlık gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olur. Mide ve bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesine katkı sağlayan bu meyve sayesinde sindirim sistemi üzerinde düzenleyici etki meydana getirebilirsiniz.

Doğaş bir afrodizyak etkiye sahip olan pepino, aynı zamanda uyku problemi yaşayan kişiler için denge sağlar ve uyku düzeni meydana getirir. Yara ve diş iltihaplarının giderilmesi konusunda etkilidir. Anemi tedavisinde yardımcı etkileri bulunmaktadır. Kum dökme için faydalı olan bu meyve aynı zamanda gen hastalıkları için de iyileştirici etki meydana getirir.

Pepino Meyvesi Nasıl Yenir?

Sağlık için faydalı ve şifalı olarak nitelendirilen pepino meyvesi tüketimi olgunlaşmış şekilde olmalıdır. Olgunlaşmış meyvelerin tüketilmesi alerjik etkilerin oluşmasının önlenmesini sağlayabilmektedir. Ayrıca taze olarak tüketilmesi gerekir. Olgunlaşmış meyveleri koparıp direkt tüketebilirsiniz. Taze şekilde direkt olarak tüketilebildiği gibi aynı zamanda meze olarak, dondurma ve karışık meyve salatalarında tercih edilebilir.

Pepino Meyvesinin Zararları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

Olgunlaşmadan tüketilen pepino meyvesi vücutta alerjik etkilere neden olabilmektedir. Aşırı tüketilmesi ishal meydana getirebilmektedir. bunun haricinde bir yan etkisi bulunmayan pepino meyvesinin fiyatı çok ucuz olmamakla birlikte aşırı pahalı da değildir. İnternet üzerinde ya da bazı marketlerden bulabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Büstiyer Nedir? Büstiyer Ne İçin Kullanılır?

Büstiyer Nedir? Büstiyer Ne İçin Kullanılır?

Büstiyer; göğüs bölgesinden başlayarak bel bölgesine kadar inen, inceltici ve toparlayıcı özelliği sayesinde daha zayıf gözükmeyi sağlayan bir iç giysi modelidir...

Zakkum Bitkisi Nerede Yetişir? Zehirli mi? Faydaları ve Özellikleri

Zakkum Bitkisi Nerede Yetişir? Zehirli mi? Faydaları ve Özellikleri

Zakkum bitkisi; yaprakları dört mevsim yeşil kalan, mayıstan ekime kadar açmış şekilde duran pembe beyaz çiçeklere sahip olan, ülkemizin kıyı kesimlerinde kendiliğinden yetişen ve ılıman iklim seven bir ot çeşididir...

Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Korumaya Başlar? En Zararsızı ve En İyisi Hangisidir?

Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Korumaya Başlar? En Zararsızı ve En İyisi Hangisidir?

Doğum kontrol hapı; istenmeyen gebeliklerin önlenmesini sağlamak amacıyla kullanılan, içerisinde östrojen ve progesteron hormonları bulunan ağızdan alınan bir haptır...

Mide Balonu Nedir? Sonrasında Beslenme Nasıl Olur? Ne İşe Yarar?

Mide Balonu Nedir? Sonrasında Beslenme Nasıl Olur? Ne İşe Yarar?

Mide balonu; obezite tedavileri için kullanılan, ameliyatsız ve oldukça tercih edilen bir yöntemdir...