yeniloji.com
Sağlık

Gebelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Henüz yorum yazılmadı
Gebelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?
Yeniloji 174 görüntüleme

Gebelikte mide bulantısı; artan hormon seviyeleri sonucunda oluşan ve genel olarak sabah saatlerinde görülen fakat günün her saatinde oluşabilen bir durumdur.

Gebelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Beslenme düzeni, çoğul gebelik, yorgunluk, hassaslık, stres ve ağır kokular hamilelikte mide bulantısına yol açan etmenler arasında yer almaktadır. Birkaç ay boyunca sürebilen bu bulantılar kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Bulantıları geçmesi ya da hafiflemesi için bazı yöntemler bulunmaktadır. Su içmek etkili yöntemlerde biridir. Hamile kadınların bol su tüketmesi ve vücudunun susuz kalmaması gerekir. Sabah uyandığınız bulantıları azaltmak için su içmek olumlu etkiler oluşturabilmektedir.

Gebelikte mide bulantısı oldukça normal olarak karşılanır ve bulantı şiddeti, süresi kişiden kişiye değişkenlik içerebilir.

Hamileyken sürekli yatmak ve oturmak yerine gün içerisinde hafif egzersizler yapmak bulantıların azalmasına yardımcı olabilmektedir. Eğer ki düşük tehlikesi yoksa ve doktorunuz herhangi bir sorun görmüyorsa basit egzersizler uygulayabilirsiniz. Gebelikte hafif yiyecekler tercih edilmelidir. Aşırı yemek yemek ve ağır yağlı yiyecekleri tercih etmek bulantının artmasına neden olur. Bu nedenle dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz. Midenizi bulandıran kokulardan, sigaradan, ağır parfümlerden uzak durunuz. Bu dönemde kişi hassaslaşabilir ve bazı kokular bulantı oluşturabilir.

Hamilelerde Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Hamilelik kişiden kişiye göre değişir ve bu nedenle farklı belirtiler oluşur. Hamileliğin başlarında görülen mide bulantısı genel olarak belli bir süre sonra kendiliğinden geçmektedir. Çünkü gebelikte mide kasları gevşer ve kan şekerinde düşmeler meydana gelir. 6. haftadan sonra oluşmaya başlayan bulantılar anne adayının da hayli zorlanmasına neden olur. Bazılarında bulantı daha erken dönemlerde başlar, bazılarında ise hiç meydana gelmez.

Genel olarak basit egzersizler yapmak hormon dengenin sağlanmasına yardımcı olacağı için mide bulantılarının da hafiflemesine destek olmaktadır. Bu nedenle ağır olmayan egzersizler önerilmektedir. Zencefil tüketimi çok fazla olmamak şartı ile önerilmektedir. Bunun yanı sıra yoğurt gibi kalorisi düşük olan besinler de mide bulantısında hafifleme oluşturabilmektedir. Ayrıca midenin boş kalmaması için sürekli atıştırınız.

Hamilelikte Mide Bulantısına Çözüm

Pek çok kadında görülen mide bulantısı vücudu yoran bir durumdur. Belli bir süre devam bulantılardan kurtulmak için limondan yararlanabilirsiniz. Bir bardak suya biraz limon ve bal ekleyerek içebilirsiniz. Eğer ki bunu yapmak istemezseniz limonu koklamak da sakinleştirici etki meydana getirebilir. Bunun yanı sıra rezene çayı da faydalı olabilmektedir. Sindirim sistemini rahatlatan bu çay bulantılar için faydalı olabilir. Fakat hamilelikte mide bulantısı gibi durumlarda öncelikli olarak doktora gidilmesi gerekir. Çünkü farklı durumlar da söz konusu olabilir.

Gebelikte Mide bulantısı Ne Zaman Geçer?

Her kadının vücut yapısı farklıdır ve bu nedenle hamilelik sürecinde bulantılar da değişiklik gösterir. Genel olarak 6. haftada bulantılar başlar ve belli bir süre sonra kendiliğinden geçer. Bazı kadınlarda bulantı hiç oluşmaz. Bazılarında ise 6. haftadan daha da erken başlar. Bu nedenle kesin bir süreç vermek doğru olmaz. Hamilelikte mide bulantısına iyi gelen şeyler ile bu süreci daha kolay atlatmak mümkündür.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Telomer Nedir? Telomer Hapı Fiyatları, Kullanımı, Kullananlar

Telomer Nedir? Telomer Hapı Fiyatları, Kullanımı, Kullananlar

Telomer, kromozomların uç kısımlarında bulunan, kromozom uçlarının rastgele birleşmesini önleyen ve hücre bölünmesi üzerinde etki eden sıralı dizilerdir...

Otizm Nedir, Ne Demek? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Otizm Nedir, Ne Demek? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Otizm, tüm dünyada sıklıkla görülebilen ve insanlarda çeşitli davranış bozukluklarına sebep olan bir hastalıktır...

Maça Çayı Nedir? Matcha Çayı Nasıl Yapılır?

Maça Çayı Nedir? Matcha Çayı Nasıl Yapılır?

Maça çayı bitkisel çaylar arasında metabolizmayı en hızlı çalıştıran çay olarak bilinmektedir ve metabolizmayı en yakın rakibinden 10 kat daha hızlı çalıştırmaktadır...

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer? Koltuk Altı Neden Kararır?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer? Koltuk Altı Neden Kararır?

Koltuk altı kararması, çoğu kadının başına gelen çeşitli epilasyon yöntemlerinden sonra oluşan problemdir...