yeniloji.com
Sağlık

Geçmeyen Baş Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Henüz yorum yazılmadı
Geçmeyen Baş Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?
Yeniloji 1794 görüntüleme

Haftadan birkaç günden fazla tekrarlayan kronik geçmeyen baş ağrısı, günlük hayatta birtakım zorluklara ve kısıtlamalara yol açan rahatsızlık şeklinde nitelendirilmektedir.

Geçmeyen Baş Ağrısı Neden Olur?

Günümüzde hem kadınlarda hem de erkeklere görülen geçmeyen baş ağrısı sorunları, günlük hayat başta olmak üzere aynı zamanda iş gücü kaybının yaşanmasına da sebebiyet veren bir tür rahatsızlık olarak nitelendirilmektedir. Sinüzit ve migren kaynaklı olarak sıklıkla görülen bu ağrılar aynı zamanda farklı sebeplerden dolayı da gerçekleşebilmektedir. İlaca rağmen geçmeyen baş ağrısı nöroloji, kulak burun boğaz ve dahiliye uzmanları tarafından muayene edilmesi gereken bir durumdur. Bu 3 alanda uzman bir doktora muayeneye giderek ağrının nedenleri hakkında bilgi almak mümkündür.

Kadınların %5'i, erkeklerin ise yaklaşık olarak %3'ü yılın yarısını baş ağrısı ile geçirmektedir. Bu ağrılar genel olarak beyinde herhangi bir sorun teşkil etmese de çoğunluğunun nedeni migren olarak belirtilmiştir. Bunun yanı sırsa hipertansiyon ve metabolizma kaynaklı bazı durumlar da aynı şekilde baş ağrısı problemi meydana getirebilmektedir. Sürekli baş ağrısı problemi yaşıyorsanız nedeni bunlardan biri olabilmektedir.

Eğer 1 ayın yaklaşık olarak 152- 20 günü baş ağrısı ile geçiyorsa ağrının kronik hale geldiğini belirtebiliriz. bu durum kronik migren hastalığı ile örtüşmektedir. Genel olarak orta yaş grubunda ve kadınlarda meydana gelmektedir. Pek çok farklı neden bağlı olarak gelişen migren hastalığı birtakım ilaç ve tedavi yöntemleri ile önlem kapsamına alınabilmektedir.

Geçmeyen Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Günlük hayatta pek çok kişiden 3 gündür geçmeyen baş ağrısı kapsamında birtakım duyumlar almışsınızdır. Yaşadığımız çağdaki stres bu tarz ağrıların tetiklenmesine neden olmaktadır. Hemen herkesin yaşadığı baş ağrısı sıkıntısı bazı kişilerde ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Bu tarz durumlar günlük yaşamı önemli derecede etkilerken, kişilerin yaşam kalitesinde düşüşe sebebiyet vermektedir. Şiddetli baş ağrısı zaman içerisinde katlanılmaz bir hal alır ve bunu önlemenin yolu doğru tedavi yöntemlerinin uygulanmasıdır.

Geçmeyen baş ağrısının pek çok nedeni olabilmektedir. Nedene yönelik tedavi uygulanması tavsiye edilmektedir. Menenjit tarzı enfeksiyonlar, çok yüksek ya da düşük kafa içi basıncı, beyin tümörü, aşırı ilaç kullanımı ya da beyin içerisindeki, etrafındaki kan damarlarına bağlı olarak görülen ağrılar bulunabilmektedir. Devamlı olarak ağrıyı geçirmek amaçlı ilaç kullanmak sadece ağrının geçiştirilmesi anlamına gelmektedir. Bundan dolayı her gün yarım saat egzersiz yapmak, yeterli ve dengeli sıvı alımı sağlamak gibi yöntemler de uygulanabilir.

Şiddetli Baş Ağrısının Risk Faktörleri Nelerdir?

Genel olarak şideetli baş ağrısı problemleri kadınlarda daha fazla görülmektedir. Cinsiyet bu rahatsızlıkta belirleyici bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Yüksek kaygı düzeyi, depresyon gibi hastalıklar, şişmanlık, uyku bozukluğu yaşamak, aşırı miktarda kafein tüketmek, ağırı kesici kullanımının normalden fazla olması ve horlama gibi durumlar risk faktörleri arasında yer alır. Bu tarz durumlara sahip olan kişilerde sıklıkla görülebilmektedir.

Baş Ağrısında Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Eğer ki baş ağrısı şikayetleriniz devamlı olarak artış gösteriyorsa, uzun süreli olarak devam ediyorsa mutlaka uzman bir doktora gitmeniz gerekmektedir. Çünkü geçmeyen baş ağrısı başka bir hastalığın belirtisi ya da nedeni olarak da gösterilebilmektedir. Bundan dolayı ihmal edilmemelidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Afrika Uyku Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır? Etkeni ve Tedavisi

Afrika Uyku Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır? Etkeni ve Tedavisi

Afrika uyku hastalığı; hem insanlarda hem de hayvanlarda görülebilen, parazitin vücuda enfekte olması sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır...

Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar? Nasıl Yok Edilir?

Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar? Nasıl Yok Edilir?

Çamaşır suyu lekesi; genel olarak zorlu lekeler arasında yer alırken kullanılan birtakım yöntemler ile kolayca çıkartılabilmektedir...

Zatürre Nedir? Neden Olur? Tedavisi Var mı?

Zatürre Nedir? Neden Olur? Tedavisi Var mı?

Zatürre; pnömöni olarak da bilinen, akciğer dokusunun iltihaplanması olarak nitelendirilen, mikroorganizma ve bakterilere bağlı olarak meydana gelen bir hastalıktır...

Şeftali Çayı Ne işe Yarar? Nasıl Yapılır?

Şeftali Çayı Ne işe Yarar? Nasıl Yapılır?

Şeftali çayı; bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olan ve sindirim sisteminin daha aktif çalışmasını sağlayan doğal içerikli, vitamin ve mineral deposu bir içecektir...