yeniloji.com
Diyet

Kolonoskopi Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Listesi ve Yapanlar

Henüz yorum yazılmadı
Kolonoskopi Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Listesi ve Yapanlar
Yeniloji 321 görüntüleme

Kolonoskopi diyeti; bağırsak kanserinden şüphelenen hastalara uygulanan, uygulama öncesinde bağırsakların temiz olması için gerekli olan bir beslenme programıdır. Kolonoskopi örnek diyet hakkında bilgi almak, ne yenir ne yenmez öğrenmek için makalemizi okumaya devam ediniz.

Kolonoskopi Diyeti Nedir? Ne Yenir?

Bağırsak kanseri şüphesinde uygulanan kolonoskopi diyeti; kolonoskopi işleminden önce bazı besin ve sıvı kısıtlamalarının yapılması ile uygulana bir uygulamadır. Bu işlem sırasında eğer ki bağırsak yeterli oranda temizlenmediyse, kolonoskopi işlemi tam olarak yapılamayabilir. Kalın bağırsağın ince bağırsak ile birleşme yerine kadar ulaşma sağlanamayabilir. Hedeflenmiş olan polipler temizlenemeyebilir. Kolonoskopi hazırlığına en az 1 hafta önceden başlanması gerekir. Bu süreçte yeteri oranda sıvı alınması oldukça önemlidir. Bu şekilde bağırsakların temizlenmesi sağlanırken aynı zamanda meydana gelebilecek komplikasyonlar engellenir. Kolonoskopi diyetinde ne yenir diye bakacak olursak son bir hafta sert partiküllü gıdalar tüketilmemelidir. Bunlar susam, nar çekirdeği, fındık, badem, incir, çekirdekli üzüm ve her türlü kabuklu gıda yenmemelidir. Hafif beslenmeli, bol sıvı tüketilmelidir.

Kolonoskopi Diyeti Nasıl Yapılır?

Genel olarak kolonoskopi diyeti nasıl olmalı diye baktığımızda, bu beslenme programının amacı, posa bırakan yüksek lifli besienlerin tüketilmemesine dayanır. Lifli besinler bağırsakta posa bırakır. Bu da yeterli şekilde kolon temizliğinin yapılmasını önler. Kolonoskopiden birkaç gün önce tam tahıllı gıdaları yemeyiniz. Kuruyemişler, tohum, kuru meyve, kabuklu ve çekirdekli meyveler, makarnalar, bezelye ve kuru fasulye yenmemelidir. Genel anlamda düşük lifli beslenilmelidir.

Bu işlemden bir gün öncesine kadar yani kolonoskopi diyetinde ne yenmelidir diye bakacak olursak; yumurta, yoğurt, peynir, sakatat hariç kırmızı ve beyaz et, balık yenebilir. Kolonoskopiden bir gün önce ise, katı yiyecekler yenmemelidir. Bunların yerine su, çay, meyve suyu içilmelidir. Kolonoskopiden bir gün önce bir veya iki kez yoğurt yiyebilirsiniz. Kana karışabilecek kırmızı sıvılar tüketilmemelidir. Kolonoskopi öncesinde gece yarısından sonra herhangi bir şey yiyip içilmemelidir. Kolonoskopi günü ise, sıvı ya da katı hiçbirşey yenmemelidir. Ayrıca sigara ve tütün ürünlerinden uzak durulmalıdır.

Kolonoskopi Diyeti Listesi Nedir?

Eğer kolonoskopi uygulaması yapılacaksa ve doktor diye önerisinde bulunduysa sizler için kolonoskopi diyeti listesini şu şekilde belirtebiliriz:

1. Gün:
Sabah: Omlet ve açık çay
Ara öğün: 1 bardak süt
Öğle: Haşlama ızgara tavuk, makarna, 1 dilim ekmek, limonata
Ara öğün: Elma püresi, yoğurt
Akşam: Izgara balık, haşlanmış patates ve limonata

2. Gün:
Sabah: omlet ve açık çay
Ara öğün: Tanesi olmayan komposto
Öğle: Tanesiz çorba, 1 dilim kadar beyaz ekmek ve limonata
Ara öğün: Tekrar tanesiz komposto
Akşam: Öplen yemeği ile aynı besinler yenmelidir.

3.Gün:
Sabah:Tanesiz çorba ve çay
Ara öğün: Tanesiz komposto
Öğle: Tanesiz çorba ve limonata
Ara öğün: Tanesiz komposto
Akşam: Öğle yemeği ile aynı yiyecekler yenmelidir.

Kolonoskopi öncesi patates püresi yemek, bağırsak temizliğinin sağlanması için oldukça faydalı bir besindir. Bu diyette amaç bağırsakların temizlenmesini sağlamaktır. Eğer ki kolonoskopi diyeti kilo verdirir mi diye merak ediyorsanız bu beslenme yönteminin zayıflamaya ya da kilo almaya etkisi bulunmamaktadır.

Kolonoskopi Diyeti Yapanlar ve Yorumlar

Kolonoskopiden önce böyle bir beslenme programı uygulanır mı uygulanmaz mı sorusu hastaya göre değişmektedir. Uzman doktor hastanın durumunu değerlendirip, bu tarz bir beslenmenin gerekli olup olmadığını belirtmektedir. Kolonoskopi diyetinde kahvaltı önemlidir. Ayrıca diğer öğünlere de uyulması gerekir. Yapılan yorumlar genel olarak bu beslenme tarzının işe yaradığı yönündedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Pantolon Korse Nedir? Çeşitleri, Fiyatı ve Kullananlar

Pantolon Korse Nedir? Çeşitleri, Fiyatı ve Kullananlar

Pantolon korsesi; giyilen kıyafetin üstte daha şık durmasını ve kişinin daha zayıf gözükmesini sağlayan, kalça toparlayarak basenlerin incelmesine yardımcı olan bir iç giysi çeşididir...

Çörek Otu Yağı Nedir? Faydaları, Zararları, Kullanımı, Fiyatı, Kullananlar

Çörek Otu Yağı Nedir? Faydaları, Zararları, Kullanımı, Fiyatı, Kullananlar

Çörek otu yağı, şifalı bir yağ olarak bilinmekle beraber çörekotu tohumlarının preslenmesiyle elde edilmektedir...

Telomer Nedir? Telomer Hapı Fiyatları, Kullanımı, Kullananlar

Telomer Nedir? Telomer Hapı Fiyatları, Kullanımı, Kullananlar

Telomer, kromozomların uç kısımlarında bulunan, kromozom uçlarının rastgele birleşmesini önleyen ve hücre bölünmesi üzerinde etki eden sıralı dizilerdir...

Közlenmiş Sarımsak Ne İşe Yarar? Zararları Var mı? Tarifi Nedir?

Közlenmiş Sarımsak Ne İşe Yarar? Zararları Var mı? Tarifi Nedir?

Antioksidan ve anti-bakteriyel özelliği ile ön plana çıkan sarımsak; yemeklerimize lezzet katarken aynı zaman doğal antibiyotik etkisi ile sağlık için de birçok fayda sağlayan bir besindir...