yeniloji.com
Yaşam

Alerjik Hastalıklar Nelerdir? Bitkisel Tedavisi Nasıl Olur? Bulaşıcı Mıdır?

Alerjik hastalıklar, vücudun birtakım etkenlere karşı alerjik reaksiyon oluşturması sonucunda oluşan rahatsızlıklardır.

Henüz yorum yazılmadı
Alerjik Hastalıklar Nelerdir? Bitkisel Tedavisi Nasıl Olur? Bulaşıcı Mıdır?
Yeniloji 47 görüntüleme

Alerjik hastalıklar, vücudun birtakım etkenlere karşı alerjik reaksiyon oluşturması sonucunda oluşan rahatsızlıklardır.

Alerjik Hastalıklar Nelerdir? Nasıl Oluşur?

Vücudumuz, bizlerin hastalıklara karşı koyabilmesi için bir savunma mekanizması geliştirmektedir. Bu aşamada bağışıklık sistemimiz, vücudumuz giren zararlı yabancı maddelere karşı belirli bir düzeyde reaksiyon gösterir. Bu reaksiyonlar sayesinde, zararlı maddelerin vücuda girmesi engellenir ya da vücuda girenler yok edilerek vücuttan uzaklaştırılır. Ancak bazı kişilerde vücut, aslında zararlı olmayan maddelere karşı bu reaksiyonu verirken çok ciddi sorunları ortaya çıkarabilir. Bu durumda da kişilerin alerjik hastalıkları olduğu belirtilmektedir. İnsanlar arasında bulaşıcı olmasa da oldukça tehlikeli bir hastalık olarak gösterilebilir.

Alerjik Hastalıkların Nedenleri Nelerdir?

Vücudun alerjik reaksiyon göstermesi için çok sayıda farklı sebep bulunabilmektedir. Polenler, birçok kişinin alerjik reaksiyon gösterdiği ürünlerden birisidir. İlkbaharın sonlarına doğru birçok çiçek, polenlerini etrafa saçarken bu durum polenlerin farklı yollardan insan vücuduna girmesine sebep olmaktadır. Bu durumda da insanlarda alerjik hastalıklar baş gösterebilir. Özellikle solunum yolları bu polenlerden etkilenirken en kısa sürede müdahale edilmesi gerekebilir.

Alerjinin tetiklenmesi farklı olgulara göre değişebilir. Kış aylarında nüksetmeyen alerji yazın kendini gösterebilir.

Ev ortamında da çok sayıda farklı alerjik madde bulmak mümkündür. Bunlar arasında ev hayvanlarının yeri oldukça fazladır. Birçok kişi, ev hayvanlarına karşı alerjik reaksiyonlar gösterirken bu hayvanlar ile aynı ortamda bulunmaları çok mümkün olmamaktadır. Bu durum genelde hayvanların sahip oldukları tüylerden kaynaklanırken farklı sebepler de olabilmektedir. Kedi, köpek ya da kuş gibi sıradan ev hayvanlarına karşı alerjik reaksiyon gösteren çok sayıda kişi yer almaktadır.

Alerji Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Çeşitli gıdalara karşı alerjik reaksiyon gösterimi de oldukça fazla görülmektedir. Normal şartlarda insanların düzenli olarak tükettikleri bir besine karşı insanların alerjik reaksiyonları olabilir. Bu ürünün tüketilmesi durumunda vücut, farklı reaksiyonlar verebilirken vücudun farklı yerlerinde yaşanan şişlikler en çok görülen belirtileridir. Bu aşamada tüketilen gıdanın değdiği tüm organlarda şişkinlikler meydana gelirse eller ve dilde direkt olarak bu durum gerçekleşecek ve anında müdahale edilmesi gerekecektir. İnsanların çeşitli kimyasal ürünlere karşı alerjisi olabilmektedir. Bu durum, farklı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların insanlar üzerinde beklenenin dışında olumsuz etkiler bırakmasına sebep olabilir.

Alerjik Hastalıkların Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır? Bulaşıcı mıdır?

Bitkisel ürünler, alerjik reaksiyonların daha düşük düzeylerde olmasını sağlayabilirken tamamen ortadan kaldırılmasında da etkili olabilmektedir. Bu aşamada ısırgan otu vücudun gösterdiği aşırı reaksiyonun giderilmesinde çok etkili olur. Isırgan çayı kullanıldığında sorun direkt olarak ortadan kalkacaktır. Bunun yanı sıra öksürük otu da bu konuda olumlu etkiler göstermektedir. Eğer, alerjik hastalıklar solunum yolları üzerinde etkisini gösteriyorsa karabiber ve acı biber de reaksiyonların ortadan kaldırılmasında son derece fazla tercih edilen bitkisel ürünlerdir. Son olarak, ülkemizde çok popüler olmayan okaliptüs da alerjik reaksiyonların tedavisinde sıklıkla tercih edilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
İltihap Nedir? İltihap Kurutucu Bitkiler ve Tedavisi Nedir?

İltihap Nedir? İltihap Kurutucu Bitkiler ve Tedavisi Nedir?

İltihap, vücudumuzun farklı bölgelerinde sık sık oluşan meydana gelebilen doku bozulmalarıdır...

Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Akciğerlerdeki hava keseceklerinin iltihaplanması durumu akciğer enfeksiyonu olarak tanımlanmaktadır ve oldukça yaygın görülen bir hastalıktır...

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür? Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür? Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde ateş oldukça hassas ve önemli bir konudur...

Sigaranın Zararları Nasıl Azaltılır? Yan Etkileri Nasıl Temizlenir?

Sigaranın Zararları Nasıl Azaltılır? Yan Etkileri Nasıl Temizlenir?

Sigaranın zararları; sadece sağlık açısından değil, sosyal ve ekonomik anlamda da kendini göstermektedir...