yeniloji.com
Sağlık

Aids Nasıl Bulaşır? Aids Testi Fiyatı Ne Kadar?

Henüz yorum yazılmadı
Aids Nasıl Bulaşır? Aids Testi Fiyatı Ne Kadar?
Yeniloji 1985 görüntüleme

AİDS, HIV mikrobunun sebep olduğu bir hastalık olurken tedavisi tam olarak mümkün değildir ve genel olarak ölümle sonuçlanmaktadır.

Aids Nedir, Ne Demek?

Dünya üzerinde çok ciddi hastalıklar bulunurken AİDS bunların en üst sırasında yer almaktadır. İlk olarak Amerika'da ortaya çıkan bu hastalık insanların bağışıklık sistemini yok etmektedir. Bağışıklık sisteminin yok olması, insanların hiçbir mikroba, bakteriye ya da virüse karşı koyamaması anlamına gelir.

Aids, cinsel yollarla buluşan bir rahatsızlıktır.

Günlük hayatınızda hiç önemsemediğiniz rahatsızlıklar dahi bu hastalıkla ölümcül olabilir. Bu sebeple de bu hastalığa yakalanan insanların kendilerini koruması oldukça önemli ve zordur. Genel olarak tüm hastalıklardan kişiler korunmaz ve bunun sonrasında hayatlarını kaybedebilirler.

Aids Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

İnsanlarda bu hastalığın belirtileri oldukça fazla olmasına rağmen bu rahatsızlıklar farklı hastalıkların da habercisi olabilir. Bu sebeple belirtilerin ortaya çıkması insanların direkt olarak bu hastalığa sahip olduklarını düşünmelerini sağlamamalıdır. Bu belirtilerin tamamı görünmesine rağmen bir insanda HIV virüsü olmayabilir. Bunun yanı sıra hiçbir belirti olmamasına rağmen HIV virüsüne sahip bir kişi de olabilmektedir. Bu sebeple de gerekli testlerin en kısa süre içerisinde yapılması gerekmektedir. Bu hastalığın en fazla görülen belirtileri, ateş yükselmesi, iştahsızlık ve buna bağlı olarak yüksek miktarda kilo kaybı, vücudun farklı bölgelerindeki uçuk ya da yaralar, akciğer rahatsızlıkları, geceleri terleme, ishal ve öksürüktür.

HIV Virüsü Nasıl Bulaşır? Nasıl Oluşur?

Bu belirtilerin ortaya çıkması insanların ilk etapta telaş etmelerine sebep olmazken yakın dönemde hastalığın buluşma yollarından birisini yaşayan kişilerin endişe etmesi gerekebilir. Bu aşamada AİDS hastalığının bulaşma sebeplerinin başında korunmasız cinsel ilişki gelmektedir. Vücudunda HIV virüsü taşıyan bir kişi ile girilen cinsel ilişki sırasında virüs direkt olarak partnere geçiş yapabilmektedir. İkinci bir bulaşma seçeneği ile HIV virüsüne sahip olan bir kişiden organ bağışı ile organ alınması ya da bu kişinin kanına temas edilmesidir. Bu durumda da virüs rahatlıkla sağlıklı olan vücuda geçebilir. Son olarak HIV virüsü taşıyan annelerin doğum yapması ile birlikte hastalık genetik olarak çocuğa aktarılacaktır ve çocuk HIV virüsü taşıyarak doğar.

HIV Testi Nasıl Yapılır? Fiyatı Nedir?

Vücut içerisinde çeşitli rahatsızlıklara karşı antikor üretimi yapılmaktadır. Eğer bir vücutta belirli bir çeşit antikor üretilmişse bu durum o mikrobun vücuda girdiği anlamına gelmektedir. Bu antikor miktarlarının belirlenmesi için elisa ismi verilen bir test kullanılmaktadır. AİDS rahatsızlığında da aynı test kullanılmaktadır. İnsanlar bu rahatsızlığa yakalanırken vücutlarına HIV virüsünün girmesi ve vücudun buna karşı bir antikor üretmesi gerekmektedir. Testler sonrasında kişilerin vücudunda HIV virüsüne karşı üretilen antikordan bulunuyorsa bu durum HIV virüsünün vücuda girdiği anlamına gelir ve bu da AİDS olarak nitelendirilir. Bu test eczanelerden belli fiyatlara satın alınarak evde uygulanabilirken hastanelere giderek burada da belirli ücretler karşılığında uygulanabilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Vajinal Akıntı Nedir? Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavisi Var mı?

Vajinal Akıntı Nedir? Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavisi Var mı?

Vajinal akıntı; vajinanın kendi doğal nem dengesini sağlamak amacıyla meydana getirmiş olduğu sıvılardır...

Bağışıklığı Güçlendiren Bitkiler Nelerdir?

Bağışıklığı Güçlendiren Bitkiler Nelerdir?

Bağışıklık sistemi çevredeki etkileşimler esnasında virüs, bulaşıcı hastalık ve bakterilerden kişiyi koruma görevini üstlenir...

Öpücük Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? Nasıl Geçer?

Öpücük Hastalığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? Nasıl Geçer?

Öpücük hastalığı; Epstein-Barr virüsünün neden olduğu, tıp dilinde enfeksiyöz mononükleoz olarak isimlendirilen, tükürük yolu ile bulaşan bir rahatsızlıktır...

Çiğ Badem Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Zararları Var mı?

Çiğ Badem Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Zararları Var mı?

Bademin herhangi bir işlem görmemiş hali olan çiğ badem; kalorisi düşük, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir besindir...