yeniloji.com
Diyet

Keton Diyeti Nedir? Listesi, Yapanlar ve Zararları

Henüz yorum yazılmadı
Keton Diyeti Nedir? Listesi, Yapanlar ve Zararları
Yeniloji 1624 görüntüleme

Keton diyet; karbonhidrat ve protein alımının kısıtlandırılmasını sağlayan ve yağ alımının artmasına destek olan, normal bir diyette bulunmayan gıdaların enerji sağlayıcı olarak kabul edildiği bir beslenme programıdır.

Keton Diyeti Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Karbonhidrat alımının azaltılmasına dayanan keton diyeti; vücutta ketoz isimli etki meydana getirerek yağ yakımının gerçekleşmesine destek olan bir zayıflama yöntemidir. Ketoz etkisi vücudun enerji üretmek için yağları yakması anlamına gelmektedir. Bu beslenme yöntemi sayesinde aynı zamanda karaciğerde beyne enerji gönderen ketonlar meydana gelmektedir. Düşük karbonhidrat etkisi ile metabolizma hızı için gerekli olan enerjinin yağlar ile karşılanmasını sağlayan bu diyet son birkaç yıldır zayıflamak için uygulanmaktadır.

Keton diyet; epilepsi, otizm, beyin ve sinir hastalıkları, metabolizma hastalıkları, parkinson, alzheimer gibi rahatsızlıkların tedavi sürecinde tercih edilebilmektedir.

Keton diyet yönteminde karbonhidrat alımı minimum seviyede olduğu için tahıllar, ekmek, hamur işleri gibi besinlerinden yanı sıra meyve, sebze, yağlı tohumlar, süt ve süt ürünleri, kuru baklagiller gibi besinler de tüketilmemektedir. Vücut için oldukça önemli olan bu enerji kaynaklarının sınırlı tutulması vücutta ketozis etki yaratılması içindir.

Keton Diyet Nasıl Yapılır?

Besin ögelerinin hesaplandığı keton diyetinde, karbonhidrat, yağ ve protein için birtakım oranlar bulunmaktadır. Genel olarak 5/1, 4/1, 3/1, 2/1, 1/1 şeklinde oranlarda yer almaktadır. Bunların anlamı toplam yağ oranının karbonhidrat ve proteinin toplamına oranı olarak nitelendirilmektedir. Pay kısmı yağ, payda kısmı ise diğer besin değerlerini ifade etmektedir. Diyet bu oranlara göre yapılmaktadır. Fakat herkesin vücudu farklı olduğu için orana göre diyeti uzman bir doktor ya da diyetisyen belirlemelidir.

Tahıl, şeker, meyve, baklagiller, patates ve tatlı patates gibi besinler bu diyette tüketilmemelidir. Et, brokoli, karnabahar, yeşil yapraklı sebzeler, bol yağ içeren süt ürünleri, kuruyemişler, tohumlar, düşük karbonhidratlı tatlandırıcılar, zeytinyağı, çörek otu yağı gibi faydalı yağlar ise tüketilebilen gıdalar arasında yer almaktadır.

Keton Diyet Listesi ile Zayıflama

Normal olarak vücudumuz belli bir sisteme göre çalışmaktadır. Normal bir beslenme düzenin vücut enerji üretmek için öncelikle karbonhidratları harcamaktadır. Eğer yeterli oranda karbonhidrat yoksa yağ ve proteinleri yakmaya başlar. Keton diyetinde metabolizmanın yağ yakması sağlanır ve tam olarak zayıflama bu şekilde gerçekleştirilir. Bu diyeti yaparken kandaki ketonların sayısında artış gözlemlenir bu nedenle devamlı olarak kişinin kan değerleri kontrol edilmelidir. Bu diyeti uygularken aynı zamanda her gün yeterli oranda su içmeyi ve uyumayı unutmayınız. Uyku vücudun dinlenmesi için önemlidir. Dinlenmemiş bir vücut etkili yağ yakımı sağlayamaz.

Keton Diyeti Yapanlar ve Zararları

Günümüzde pek çok hastalık için de önerilen keton diyeti zararları ile de kendinden söz ettirmektedir. Öncelikle lif açısından eksik bir program olduğundan kabızlık gibi sindirim problemlerine bağlı olarak diyet sonrasında metabolizmada yavaşlama etkisi meydana getirebilir. Yağ tüketimi yüksek olduğundan ve posa alımı kısıtlandığından kanda serbest yağ asitlerinin miktarı artar. Bu durum kolesterol seviyesinde artış meydana getirmektedir. Ayrıca bu diyet karaciğere yük olabilmektedir. Uzun süre uygulanması karaciğer hastalıklarına yol açabilir. Bu nedenle doktor kontrolünde uygulamaya dikkat ediniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Maydanoz Sapı Kürü, Suyu ve Çayı Ne İşe Yarar? Maydanoz Sapı Yenir mi?

Maydanoz Sapı Kürü, Suyu ve Çayı Ne İşe Yarar? Maydanoz Sapı Yenir mi?

Doğal antibiyotik özelliği bulunan maydanoz sapı; bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak hastalıklara karşı vücudu koruyan bir besindir...

Saç, Sakal Uzatmak İçin Ne Yapılmalı? Saç Uzatma Teknikleri ve Yöntemleri

Saç, Sakal Uzatmak İçin Ne Yapılmalı? Saç Uzatma Teknikleri ve Yöntemleri

Özellikle kadınlar için önemli bir konu olarak görülse de günümüzde erkekler tarafından da ilgi duyulan saç uzatma veya erkeklerin özellikle sakal uzatma istekleri yerine gelmesi için birçok krem, şampuan ve maske gibi yöntemler bulunmaktadır...

Korseli Tayt Modelleri ve Kullananlar

Korseli Tayt Modelleri ve Kullananlar

Korseli tayt modelleri; fazlalıkların gizlenmesine yardımcı olur ve böylece hem bacakların hem de bel ve göbek bölgesinin ince, zayıf gözükmesini sağlar...

Gümüş Suyu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kullananlar, Yorumları ve Kullanımı

Gümüş Suyu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kullananlar, Yorumları ve Kullanımı

Gümüş suyu; alternatif tıpta kullanılan ve pek çok hastalığın tedavisinde etkili olan, antibiyotik etkisi bulunan doğal bir karışım olarak nitelendirilmektedir...