yeniloji.com
Yaşam

Saçın Uzun Olması Saçı Döker mi?

Henüz yorum yazılmadı
Saçın Uzun Olması Saçı Döker mi?
Yeniloji 383 görüntüleme

Saç dökülmesi, farklı nedenlere dayalı olarak gerçekleşir ve saçın uzun olmasının dökülme yapar mı sorusu birçok kişi tarafın merak edilmektedir.

Saç Uzatmak Dökülmeye Neden Olur mu?

Saç köklerinde meydana gelen hücre yenilenmesi yeni saçların oluşumuna ve aynı zamanda sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Saçların sağlıklı uzaması için beslenmeye ve saç bakımına özen gösterilmesi gerekmektedir. Saç dökülmesi genetik nedenlerin yanında aynı zamanda birtakım hastalıklara bağlı olarak da gerçekleşebilir. Saçın uzun olmasının dökülme ile birebir etkisi bulunmamaktadır.

Saç uzunluğunun bilimsel açıdan dökülme ile doğrudan bir ilişkisi bulunmamaktadır.

Saçlar uzadığı zaman bakımı daha zor bir hale gelebilmektedir. Genel olarak birçok kişi saçı uzadığı zaman eskisi gibi bakım yapamaz ve bunun sonucunda dökülmeler başlar. Dökülmelerin artması ile saçın uzun olması arasında bir bağ kurulur. Fakat bu doğru bir bilgi değildir. Uzmanlara göre genetik saç dökülmesi saç uzun ya da kısa da olsa gerçekleşecektir. Saç dökülmesi eğer genetik olarak gerçekleşiyorsa bunu önlemenin bir yolu yoktur. Fakat dökülmenin nedeni mevsim geçişleri, eskiye oranla saça daha bakım yapmak, doğum yapmak, ya da vitaminsizlik gibi nedenlerden kaynaklanıyorsa önlenebilmektedir. Saç uzadığında artık eskisi gibi bakım yapmıyor ve saçın yeterli beslenmemesini sağlamıyorsanız dökülmeler kaçınılmaz olacaktır.

Erkeklerde Saçın Uzun Olması Dökülmeyi Artırır mı?

Saç dökülmesi problemleri daha çok erkeklerde görülmektedir. Bu genetik olabileceği gibi hormonal bazı sebeplerden de gerçekleşebilmektedir. Kadınlarda dökülmeler genel olarak daha az gerçekleşmektedir. Eğer ki saç uzunluğu dökülmeyi direkt olarak etkiliyor olsaydı dökülme oranları kadınlarda daha fazla olurdu. Çünkü kadınların geneli saçlarını uzun olarak kullanmaktadır. Erkeklerde de aynı şekilde saçın uzun olmasının dökülme ile çok fazla bağlantısı bulunmamaktadır.

Saç uzadığı zaman daha fazla bakım ister. Daha fazla vitamine ihtiyaç duyar. Kısa saça bakım yapmak daha kolay olurken saçın uzaması ile birlikte bakım yapmamaya başlarsanız kökler beslenemez ve bu dökülmenin artmasına neden olur. Eğer dökülmeler genetik olarak kaynaklanmıyorsa saç bakımınızı daha etkin bir şekilde yaparak dökülmelerin azalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca saçların uzaması kırık oluşumuna da neden olur. Bu da saçın tam beslenememesine neden olur ve dökülme meydana getirir.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Genel olarak hem kadınlarda hem de erkeklerde rastlanılan bir durum olan saç dökülmesi birçok nedene bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Dökülmeleri önlemek için öncelikle dökülme nedenlerinin belirlenmesi gerekmektedir. Eğer ki genetik sebeplerden ötürü saç dökülüyorsa yavaşlatılabilir ama engellenemez. Sonra birtakım işlemler ile yeniden saç oluşumu sağlanabilir. Dökülmeler yetersiz beslenme, vitaminsizlik ya da yetersiz saç bakımı gibi nedenlerden ötürü gerçekleşiyorsa bunlar önlenebilir ve engellenebilir. Saçlarınız için doğal bakımlar yapmak, düzenli beslenmek ve saçı kimyasal ya da ısı ayarlı şekillendirici şeylerden uzak tutmak saç sağlığını iyileştirir ve dökülmelerin azalmasını sağlar.

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Dökülmeler Nasıl Engellenir?

Saçlarınızın parlak, bakımlı ve gür gözükmesini istiyorsanız öncelikle kimyasal içerikli ürünlerden uzak durmanız gerekmektedir. Kimyasal ürünler saç köklerini beslemek yerine zarar verebilmektedir. Doğal ürünleri ya da doğal bakım maskelerini kullanmanız gerekmektedir. Saçı kurutan ve yıpratan her türlü yöntemden kaçınılması gerekir. Saçları sık yıkamak kurumasına neden olur bu nedenler her gün banyo yapmayınız. Saç köklerinin canlanmasına ve güçlenmesine yardımcı olan yöntemleri tercih ederek yeni saç oluşumuna katkıda bulunabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Dudakların Dolgun Olması İçin Doğal Yöntemler

Dudakların Dolgun Olması İçin Doğal Yöntemler

Dudakların dolgun olması, operasyona gerek kalmadan doğal yöntemlerle de gerçekleştirilebilecek bir işlemdir...

Burlumbuş Otu Ağrı Keser mi? Kullanıcı Yorumları, Kullanımı ve Yan Etkileri

Burlumbuş Otu Ağrı Keser mi? Kullanıcı Yorumları, Kullanımı ve Yan Etkileri

Burlumbuş otu, ocak ayında yetişmeye başlayan ve nisan aynın sonuna kadar kırlarda bulunabilen, ülkemizde İç ve Doğu Anadolu bölgelerinde yetişen oldukça şifalı bir bitki türüdür...

Mısır Gevreği Kilo Yapar mı? Kilo Verdirir mi?

Mısır Gevreği Kilo Yapar mı? Kilo Verdirir mi?

Mısır gevreği; kısa sürede pratik bir şekilde kahvaltı yapmak için en uygun besinlerden biridir...

Kakao Meyvesi Yenir mi? Fiyatı Ne Kadar? Nerede Yetişir?

Kakao Meyvesi Yenir mi? Fiyatı Ne Kadar? Nerede Yetişir?

Kakao meyvesi; Maya uygarlığı döneminde keşfedilen ve eski çağlarda Tanrıların yiyeceği olarak adlandırılan ve sağlık için pek çok faydası bulunan bir yiyecek türüdür...