yeniloji.com
Sağlık

Soğuk Alerjisi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Henüz yorum yazılmadı
Soğuk Alerjisi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Yeniloji 78 görüntüleme

Soğuk alerjisi; soğuk ile temas edildiği zaman ellerde ve ayaklarda şişme, kızarıklık gibi etkenlerinde meydana gelmesi sonucunda oluşan, halk arasında soğuk ısırması veya soğuk ürtikeri olarak da adlandırılan bir rahatsızlıktır.

Soğuk Alerjisi Nedir? Neden Olur?

Cildin soğuğa maruz kalması durumunda şişme, kabarma, kaşıntı ve uyuşma gibi etkilerin oluşması soğuk kurdeşeni olarak da nitelendirilen soğuk alerjisi hastalığıdır. Vücutta hangi bölge soğuğa maruz kalıyorsa alerjik etkenler orada ortaya çıkmaktadır. Genel olarak eli ayak ve yüzde görülmektedir. Bu rahatsızlığın nedeni ise vücudun ile uzun süreli temasında bağışıklık sisteminin yanlış tepkimeler oluşturmasıdır.

Soğuk alerjisi; soğuk hava, soğuk su, soğuk rüzgar ya da soğuk yiyecekler gibi pek çok etkene bağlı olarak meydana gelir.

Vücut ısısının düşmeye başlaması ile oluşan soğuk alerjisi, kişinin hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Soğuğa maruz kalındığında alerjiye neden olan antikorlar kanda açığa çıkarlar ve bu durum sonucunda hastalık kendini göstermeye başlar. Özellikle soğuk havalarda bu hastalık sık sık gözlemlenmektedir. Hava sıcaklığı 4-5 derece altına düştüğünde nükseder. Bazı hastalarda sıcaklık daha yüksekken de oluşabilmektedir. Genel olarak soğuk su ile temas eden ellerde ortaya çıkmaktadır. Vücut soğukla temas ettiğinde histamin isimli bir madde vücutta salgılanır. Bu durum alerjik şok yaratır ve ölüme neden olabilir. Bu yüzden soğuk alerjisi olanlar oldukça dikkatli olmalıdır.

Soğuk Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Vücudun belli bir derecenin altındaki sıcaklıklara vermiş olduğu alerjen tepki olarak nitelendirilen soğuk alerjisinin belirtileri kişiye göre değişebilir. Bazı kişilerde 4-5 derecenin altında ortaya çıkan belirtileri bazılarında 7-8, bazılar 10 derece gibi görülebilmektedir. Belirtiler genel olarak soğuğun temas ettiği bölgede kızarma, kabarma, kaşıntı, dilde şişme, boğaz ve dudaklar şişme ve nefes almada güçlük gibidir.

Soğuk alerjisi halk arasında farklı isimlerle anılabilmektedir. Genel olarak kurdeşene benzetildiği için soğuk kurdeşeni olarak nitelendirildiği görülmektedir. Meydana gelen kızarıklık ve kabarma etkisi nedeniyle de soğuk ısırması olarak da isimlendirilmektedir.

Soğuk ürtikeri Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Daha çok gençlerde meydana gelen soğuk ürtikeri genel olarak 5-10 yıl sürer ve sonrasında kendiliğinden geçer. Hastaların çoğunda bu hastalığın asıl nedeni belli değildir. Bu hastalığın asıl olarak kesin bir tedavisi yoktur. Hastaların ani ısı değişikliklerine karşı dikkatli olması gerekmektedir. Soğuğa maruz kalmadan önce doktorun önerdiği ilaçlar kullanılmalıdır. Eğer ki alerji çok yoğunsa kişi ılık iklimde yaşamını devam ettirmelidir.

Soğuk Kurdeşeni Nasıl Teşhis Edilir? Buz küp Testi Nedir?

Buz küp testi soğuk alerjisinin teşhisi için gerekli olan ve kesin sonuçlar elde edilen bir uygulamadır. Bu hastalığın teşhisi için bir buz küpü ya da sıcaklığı0-4 derece arasında olan soğuk bir cisim deri ile temas ettirilir. Yaklaşık olarak 5 dakika deride tutulur. Daha sonra deri ısıtılır. Soğuk ile temas ettirilen bölge gözlemlenir ve kızarma şişme gibi etkiler oluşmuşsa alerjinin tanısı koyulur.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Saç Gülü Nedir? Saç Gülü Nasıl Düzeltilir?

Saç Gülü Nedir? Saç Gülü Nasıl Düzeltilir?

Saç gülü; saç dönmesi olarak da bilinen, daha çok erkeklerde görülen ve doğuştan oluşan bir durumdur...

Koroner Arter Hastalığı Nedir? Kronik midir?

Koroner Arter Hastalığı Nedir? Kronik midir?

Koroner arter hastalığı; kalbi besleyen damarların, damar sertleşmesi veye tıkanması sonucunda meydana gelen iskemik kalp hastalığı olarak da nitelendirilebilen bir rahatsızlıktır...

Üzüm Çekirdeği Zayıflatırmı? Faydaları ve Kullanımı

Üzüm Çekirdeği Zayıflatırmı? Faydaları ve Kullanımı

Üzüm çekirdeği; metabolizma hızlandıran etkisi sayesinde kilo verme konusunda oldukça etkili bir yöntem olarak nitelendirilmektedir...

Makyaj Bazı Nedir? Nasıl Sürülür? Nasıl Kullanılır?

Makyaj Bazı Nedir? Nasıl Sürülür? Nasıl Kullanılır?

Makyaja hazırlık aşamasında cildin makyaja hazırlanması ve daha kusursuz bir makyajın elde edilmesi için kullanılan cilt ürünlerinin yanı sıra pürüzsüz bir görünüm elde edilmesini sağlayan makyaj bazı genel olarak ciltteki kusurların daha hızlı bir şekilde kapanmasına da yardımcı olur...