yeniloji.com
Sağlık

Saç Neden Beyazlar? Nasıl Önlenir? Ne Yapmalıyım?

Henüz yorum yazılmadı
Saç Neden Beyazlar? Nasıl Önlenir? Ne Yapmalıyım?
Yeniloji 2225 görüntüleme

Saç beyazlaması, hem ileri yaşlarda hem de genç yaşlarda görülen bir durumdur. Yazımızın içeriğinde saç neden beyazlar sorusuna yanıt bulurken buna sebep olan etkenlere de değineceğiz.

Saç Neden Beyazlar? Sebepleri Nelerdir?

Saçların beyazlamasından bir değil birden fazla etken bulunmaktadır. Genel olarak stres ve yaşlanmaya bağlansa da genç yaşta saç beyazlaması de söz konusu olabilmektedir. Saç beyazlamasının sebeplerini şöyle belirtebiliriz:

Yaşlanma: İnsan bedeninin yaşlanmaya başlaması ile birlikte hem saçlarda hem de sakallarda beyazlama söz konusu olmaktadır. Saç renginden sorumlu olan melanin pigmentinin yaşın ilerlemesine bağlı olarak azalması sonucunda beyazlama etkisi meydana gelmektedir.

Genetik faktörler: Genel olarak saçların erken yaşlarda beyazlamasının nedenleri altında genetik faktörler yer almaktadır. Aile büyüklerinde erken yaşta saç beyazlaması varsa bu diğer kişilerde de görülebilmektedir. Saç yapısındaki birtakım genetik faktörler sonrasında bu durum meydana gelebilir. Ortalama saç beyazlama yaşından daha erken bir zamanda beyazlama görülebilir.

Travmalar ve ani şoklar: Kişinin hiç aklında yokken başına gelen üzüntülü bir haber ya da duygusal çöküntü saçlarda ani bir şekilde beyazlama meydana getirebilir. Üzüntü ve depresyon sonrasında bir gecede saçların beyazlaması gibi durumların söz konusu olduğunu belirtebiliriz.

Çevresel etkenler: Kullanılan saç kremleri, klimalar, gereğinden fazla kimyasala maruz kalmak gibi etkenler saçlarda beyazlama meydana getirebilir. Saç kökleri çevresel faktörlerden olumsuz yönde etkilenerek zayıflayabilir.

Tiroid rahatsızlıkları: Hipotiroidizm ve hipofiz bezi bozuklukları saçların beyazlamasına neden olabilir. Kalp atış hızını, vücut sıcaklığını ve kan basıncını kontrol eden tiroid bezlerinin az çalışması sonrasında saçların beyazlaması ve hatta dökülmesi söz konusu olabilir. Ayrıca saç foliküllerinde etkisi olan T3 ve T4 hormonlarının melanin sentezinin çok fazla uyarması da saç beyazlaması meydana getirebilir.

Werner sendromu: Erken yaşta görülen saç beyazlaması problemlerinin nedeni genel olarak bu rahatsızlıktır. Bu hastalığa sahip kişiler ergenliğe kadar normal gelişim gösterirler. Ergenliğe girince vücutta birtakım değişimler meydana gelir ve saçlarda beyazlama, anormal bir şekilde dökülme söz konusu olur.

Saç beyazlamasına melanin pigmenti etkilidir. Melanin neden azalır diye baktığımızda yaşlanma başta olmak üzere birçok faktörün etkili olduğunu görmekteyiz.

Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir?

Birçok kişinin merak ettiği saç beyazlamasına çözüm önerileri kapsamında sizlere şunları sunabiliriz:

Saç Beyazlaması İçin Ne Yapmalıyım?

Eğer yaşınız henüz gençse ve genetik olmamasına rağmen saç beyazlaması yaşıyorsanız bazı doğal kürlerden destek alabilirsiniz. Saç beyazlamasına karşı kür olarak sizlere şunları sunabiliriz:

Beyaz saçları siyahlaştırmak için kimyasal içerikli ürünler yerine doğal kürleri ve karışımları tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Saç Beyazlaması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Eğer saçlarınızda ani bir şekilde beyazlama söz konusu ise dermatoloji doktorundan destek almanız gerekmektedir. Saç beyazlaması tedavisi için gerekli olan yöntemler uzman doktorlar tarafından belirlenmelidir. Ayrıca doktora başvurarak beyazlamaya neden olan etkeni de öğrenebilirsiniz.

Orjinal Hot Shapers Termal Zayıflama Korsesi
Kapıda Ödeme İmkanıyla İndirimli Sipariş Ver!
Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Keçi Sütü Sabunu Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Kullananlar ve Fiyatı

Keçi Sütü Sabunu Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Kullananlar ve Fiyatı

Keçi sütü sabunu; egzama gibi cilt problemlerinin giderilmesi, cildin nemlendirilmesi, ölü derinin temizlenmesi ve aynı zamanda cilt kanseri gibi pek çok hastalığa iyi gelen bir üründür...

Sirken Otu Faydaları, Zararları ve Çeşitleri Nelerdir? Yemeği Nasıl Yapılır?

Sirken Otu Faydaları, Zararları ve Çeşitleri Nelerdir? Yemeği Nasıl Yapılır?

Ispanakgiller familyasına ait olan sirken otu, doğada kendiliğinden yetişen ve ülkemizde daha çok Ege ve Akdeniz bölgelerinde bulunan bir bitki türüdür...

Saç Dökülmesi Genetik mi, Nasıl Anlaşılır?

Saç Dökülmesi Genetik mi, Nasıl Anlaşılır?

Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda meydana gelebilen bir problemdir ve zaman içerisinde kelliğe yol açabilmektedir...

Karın Korsesi Ne İşe Yarar? Zayıflatır mı?

Karın Korsesi Ne İşe Yarar? Zayıflatır mı?

Karın korsesi; göbek ve bel çevresini toparlayarak sıkılaştıran, incelten ve şekillendiren bir iç giysi modelidir...

Ananas Kabuğu Çayı Kalorisi, Tarifi, Faydaları Nedir? Nasıl Demlenir?

Ananas Kabuğu Çayı Kalorisi, Tarifi, Faydaları Nedir? Nasıl Demlenir?

Tropikal bir meyve olan ananasın kabuklarından elde edilen ve lif açısından oldukça yüksek değerlere sahip olan ananas kabuğu çayı; düzenli ve dengeli bir şekilde tüketildiği zaman bağışıklık sistemini güçlendirir ve aynı zamanda pek çok hastalığa karşı koruyucu etki meydana getirir...

Süt Kaymağı Cilde İyi Gelir mi? Yararları Nelerdir?

Süt Kaymağı Cilde İyi Gelir mi? Yararları Nelerdir?

Süt kaymağı; cildin tazelenmesini, nemlenmesini ve canlanmasını sağlayan, doğal etkili bir besindir...

Kristal Hastalığı Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Kristal Hastalığı Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Kristal hastalığı; şiddetli baş dönmeleri ile kendini gösteren, her yaşta görülebilen, kafaya alınan bir travma ya da herhangi bir sebebe dayanmadan meydana gelebilen bir rahatsızlıktır...

İçe Basma Sorunu Nedir? Tedavisi Nasıl Olur? Nasıl Anlaşılır?

İçe Basma Sorunu Nedir? Tedavisi Nasıl Olur? Nasıl Anlaşılır?

İçe basma sorunu; kemik yapısı ya da farklı nedenlerden ötürü meydana gelen, ayağın vücut duruşuna göre içeri doğru basması olarak nitelendirilen ve aynı zamanda güvercin yürüyüşü olarak da tanımlanan bir durumdur...

Bel İnceltme Korsesi İşe Yarar mı? Faydaları ve Zararları

Bel İnceltme Korsesi İşe Yarar mı? Faydaları ve Zararları

Bel inceltme korsesi, vücudun forma girmesine yardımcı olur ve aynı zamanda vücut hatlarının belirginleşmesini sağlar...

Teff Tohumlu Çay Faydaları ve Zararları

Teff Tohumlu Çay Faydaları ve Zararları

Teff tohumlu çay; metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olarak sağlıklı bir şekilde zayıflamak ve kiloya neden olan fazla yağlardan kurtulmak için etkili olan bitkisel bir içecektir...