yeniloji.com
Beslenme

Muskat Nedir? Faydaları Nelerdir? Muskat Cevizi Nerede Kullanılır?

Henüz yorum yazılmadı
Muskat Nedir? Faydaları Nelerdir? Muskat Cevizi Nerede Kullanılır?
Yeniloji 570 görüntüleme

Muskat; küçük hindistan cevizi olarak da anılan, tropik bir ağaç olan muskat ağacının meyveleridir. Bağışıklık güçlendirmeye yardımcı olan bu muskat cevizi pek çok faydası olan fakat; yanlış kullanıldığı zaman birtakım yan etkiler de meydana getirebilen bir besindir.

Muskat Nedir? Ne İşe Yarar?

Son zamanlarda ülkemizde pek çok yemekte kullanılmaya başlayan muskat cevizi, zeytin büyüklüğündedir ve keskin bir tada sahiptir. Hindistan cevizi ile benzetilse de aralarında epey fark bulunmaktadır. Bu besin adını Ummanın başkentinden almaktadır. Çekirdeği ve iç kısmı aynı tada sahip olan muskatın etli kısmı yoğun ve tatlı bir tada sahiptir. Yiyeceklere lezzet vermesi için sık sık tercih edilmektedir. Hint mutfağında yaygın olarak kullanılırken Türkiye'de de son zamanlarda kendine yer bulabilmiştir.

Muskat Cevizinin Faydaları Nelerdir?

Sindirim sisteminin dengeli bir şekilde çalışmasına yardımcı olan muskat bu etkisi sayesinde hazımsızlık gibi problemlerin giderilmesine destek olmaktadır. İştah açıcı etkisi bilinen ve bir baharat olarak tanımlanan bu besin kilo almak isteyen kişiler için oldukça faydalıdır. Muskat neye iyi gelir diye bakacak olursak eğer;

Yaraları ile kendinden söz ettiren muskat cevizi bebeklere faydaları olan bir besindir. Emziren annelerin tüketmesi tavsiye edilmektedir. ayrıca 2 yaşından büyük çocuklara iştah açma ve gaz çıkarma için kullanılabilmektedir.

Muskat Cevizi Nerelerde Kullanılır?

Eğer muskatı bir bütün olarak aldıysanız rendeleyerek kullanım sağlamalısınız. Eğer toz ya da rendelenmiş halini aldıysanız direkt olarak kullanabilirsiniz. Muskat hangi yemeklerde kullanılır diye sorulmaktadır. Baharat olarak pek çok yemeğin içine eklenebilen bu besin soslarda, kremalı yemeklerde ve salatalarda tercih edilmektedir.

Muskat Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Oldukça faydalı olan muskat zararları yanlış ve aşırı kullanım sonucunda meydana gelebilmektedir. Bundan dolayı çok dikkat edilmesi gerekir. Ölçülü kullanılmadığı zaman cilde ciddi yan etkiler verebilir. Sütle tüketildiği zaman sanrılar ve halüsinasyonlar oluşturabilir. Sütle birlikte asla kullanılmamalıdır. Hatta içinde süt bulunan çorbalara bile katılmamalıdır. Aşırı tüketildiği zaman mide bulantısı, baş dönmesi, ağız kuruluğu, yüz kızarıklığı, kalp ritminin bozulması, kabızlık gibi sorunlar meydana getirebilmektedir. Ayrıca eğer ki bir kronik hastalığınız varsa kullanım öncesinde doktora danışınız. Hamileyseniz ya da emziren anneyseniz da doktora danışarak kullanmanız gereklidir.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kalp Yetmezliği Öldürür mü? Belirtileri Nelerdir?

Kalp Yetmezliği Öldürür mü? Belirtileri Nelerdir?

Kalbin görevi dokulara gerekli olan kanı pompalamaktır...

Yumurtalık İltihabı Belirtileri Nelerdir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Yumurtalık İltihabı Belirtileri Nelerdir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Yumurtalık iltihabı; yumurtalıkların ya da pelvik iltihaplı rahatsızlıkların oluşması anlamına gelen, ağrı, ateş ve kokulu akıntı ile karakterize olan bir hastalıktır...