yeniloji.com
Sağlık

Süt Yapan Yiyecekler, Gıdalar, Bitkiler, Çaylar Neler?

Henüz yorum yazılmadı
Süt Yapan Yiyecekler, Gıdalar, Bitkiler, Çaylar Neler?
Yeniloji 277 görüntüleme

Süt yapan yiyecekler; anne sütünün artmasını sağlarken aynı zamanda daha vitaminli ve doyurucu hale gelmesine yardımcı olan gıdalardır.

Anne Sütünün Faydaları ve Özellikleri

Anne sütü bebeğin sağlıklı gelişimi ve bağışıklık sistemi için oldukça önemli bir unsurdur. Hem annenin hem de bebeğin sağlığı üzerinde biyolojik ve psikolojik etkiye sahiptir. Emzirmek anne sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Annelerin en büyük endişesi ise sütlerinin bebekleri için yeterli olup olmamasıdır. Bu çok nadir görülen bir durumdur. Emzirme döneminde sağlıklı beslenerek ve yeterli sıvı tüketimi sağlayarak bu durumun oluşmasını engelleyebilirsiniz. Emzirme döneminde her zamankinden daha fazla sıvı tüketmeniz gerektiğini unutmayın.

Anne sütü; bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı olan ve bebek için oldukça besleyici nitelikleri gösteren bir gıdadır.

Her bebeğin belli bir yaşa kadar anne sütü içmesi gerekmektedir. Doğal bir besleyici gıda olarak nitelendirilen anne sütü, 6. aya kadar yani ek gıdaya geçene kadar bebek için tek besleyici ve bağışıklık güçlendirici unsur olarak bilinmektedir. Süt yapan gıdalar sayesinde besleyiciliği de arttırılabilmektedir.

Süt Yapan Bitkiler ve Çaylar Nelerdir?

Emzirme döneminde yediklerinize ve içtiklerinize dikkat ederek sütünüzü arttırabilirsiniz. Bazı gıdalar anne sütünü arttırıcı etkiye sahiptirler. Bunları şöyle sıralamak mümkündür:

Amber çiçeği: Susuzluğu giderici etkisi ile bilinen bu bitki süt bezlerini uyarır ve prolaktin hormonunun salgılanmasını sağlar. Demir ve magnezyum açısından zengindir. Aynı zamanda bağırsak ve mide düzenleyici etkisi de bulunmaktadır.

Mine çiçeği: Sinir sistemini güçlendirici ve düzenleyici etkisi bulunan bu bitki aynı zamanda hipofiz bezinden prolaktin ve oksitosin hormonlarının salgılanmasını gerçekleştirerek sütü arttırıcı etki yaratmaktadır. Stres giderici ve ferahlatıcı etkisi bulunmaktadır.

Keçi Sedefotu: Annen sütünü arttıran galaktogog bitkilerden olarak bilinmektedir. Ayrıca bunun yanında antioksidan etkisi sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Kan şekerini düzenleme etkisi bulunan bu bitki diyabet tedavisi, zayıflama ve form sağlama konusunda da tercih edilmektedir.

Rezene: Sodyum ve potasyum açısından zengin olan bu bitki vücudun sıvı dengesini sağlar. Ayrıca bebeklerin sindirim sistemlerinin gelişmemiş olmasından kaynaklanan hassasiyetin ve sindirim problemlerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Anne Sütünü Arttıran Gıdalar Nelerdir?

Anne sütünün artmasına yardımcı olan çaylar, meyveler ve vitaminler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Çemenotu: Galaktogog bitkilerin en başında yer almaktadır. Eski zamanlarda yeni doğum yapan annelerin sütünün arttırılması için günde 2-3 bardak tüketilmesi önerilirdi. Hem suyu hem de çayı tüketilen bu bitki bebeklerin gaz sancılarının giderilmesinde oldukça etkilidir. Vitamin ve mineral açısından oldukça güçlü olan bu bitkinin içerisinde demir, magnezyum, kalsiyum ve çinko bulunmaktadır.

Ahududu: Antioksidan açısından zengin olan bu besinin bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Vücudun temizlenmesine ve toksin maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırır.

C vitamini: Bu vitamin vücut tarafından sentezlenmediği için doğum sonrası ek gıdalar ile sağlanmalıdır. Bu vitamin değeri demir ve yağ emilimini sağlar ve aynı zamanda bağışıklık sistemi, cilt ve ağız sağlığı içinde olumlu etkiler yaratmaktadır.

Sütü Arttırmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Annenin düzenli ve dengeli beslenmesi sütün artması konusunda oldukça önemlidir. Aynı zamanda sütünüzü arttırmak için bebeğiniz sık sık emzirmeli ve memelerdeki sütün boşaltılması sağlanmalıdır. Aynı zamanda annenin stres ve yorgunluktan uzak durması gerekir. Yeterli düzeyde uyumasını sağlamak gereklidir. Memenin küçük olması sütün salgı miktarını etkilemez. Eğer meme uçlarınızda çöküklük varsa emzirme öncesi masaj yaparak emmeye uygun hale getirebilirsiniz.

Annenin yeterli süt üretimi için sağlıklı beslenmesi gerekir. Çok kalorili yiyecekler süt değil kilo yapar. Bu nedenle sebze, yeşil salata ve meyve tüketimine özen gösterilmelidir. Anne sağlıklı beslenerek yeterli süt ve süt ürünleri tüketerek demir ve protein içeren gıdaları yeterli düzeyde almalıdır. Süt yapan yiyecekler sayesinde bebeğin daha sağlıklı beslenmesi sağlanmaktadır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Sirtfood Diyeti Nedir? Sirtüin Diyet Nasıl Yapılır? Yapanlar ve Zayıflayanlar

Sirtfood Diyeti Nedir? Sirtüin Diyet Nasıl Yapılır? Yapanlar ve Zayıflayanlar

Sirtfood diyeti; dünyaca ünlü isimler tarafından uygulanan, sirtuin ismi ile bilinen proteinler ile uygulanan bir zayıflama programıdır...

Süt Kaymağı Cilde İyi Gelir mi? Yararları Nelerdir?

Süt Kaymağı Cilde İyi Gelir mi? Yararları Nelerdir?

Süt kaymağı; cildin tazelenmesini, nemlenmesini ve canlanmasını sağlayan, doğal etkili bir besindir...

Sütlü Çay Nasıl Yapılır? Nasıl İçilir? Tarifi, Malzemeleri ve Yapılışı

Sütlü Çay Nasıl Yapılır? Nasıl İçilir? Tarifi, Malzemeleri ve Yapılışı

Sütlü çay; tüm dünyada yaygın olarak içilen, bir İngiliz lezzeti olarak bilinen ve ülkemizde de son zamanlarda gerek tadı gerekse hoş aroması ile kendinden söz ettiren bir içecektir...

İncir Sütü Mantara İyi Gelir mi? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

İncir Sütü Mantara İyi Gelir mi? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

İncir sütü; adeta doğal merhem görevi üstlenen ve pek çok cilt probleminin giderilmesi konusunda etkili olan doğal bir şifa kaynağıdır...