yeniloji.com
Sağlık

Kimyon Çayı Faydaları Nelerdir? Günde Kaç Kez Tüketilir?

Henüz yorum yazılmadı
Kimyon Çayı Faydaları Nelerdir? Günde Kaç Kez Tüketilir?
Yeniloji 30 görüntüleme

Kimyon çayı, alternatif tıp alanında oldukça faydalı etkiler meydana getiren, şişkinlik, kabızlık, sinir yatıştırıcı ve yağ yakıcı gibi özellikler sunan doğal bir bitki çayıdır.

aronya çayı

Kimyon çayı Faydaları Nelerdir?

Çok eski zamanlardan beri kullanılan kimyon baharatı, Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer almaktadır. İçerisinde bulunan protein, karbonhidrat, mineral ve yağ asitleri gibi pek çok doğal bileşen içerir. Ölüm dışında her şeye deva olduğu söylenen kimyon İslam dünyasında özel bir yere sahiptir. Bağışıklık güçlendirici etki meydana getiren ve aynı zamanda kalp damar sağlığını olumlu yönde etkileyen kimyon çayı oldukça faydalı bir kürdür.

Kimyon çayı içerisinde A, B12, B6, C ve De vitaminleri barındıran lifli bir içecektir. Hem vitamin hem de mineral açısından oldukça zengindir.

Yağ yakımına yardımcı olan kimyon çayı aynı zamanda şişkinlik ve kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerinin çözülmesine yardımcı olmaktadır. İçerisinde bulunan doğal bileşenler sayesinde vücudu hastalıklara karşı korur. Antioksidan barındıran içeriği sayesinde ölümcül riski bulunan kansere karşı vücudu korur. Kötü huylu tümörlerin gelişimini önleyerek akciğer ve mide kanseri gibi rahatsızlıklara karşı koruyucudur. Kötü kolesterolün düşmesini ve dengelenmesini sağlayarak kalp sağlığını koruyucu etki sunar. Demir ve manganezin kaynağı olarak nitelendirilebilir. Ayrıca bu bitki çayı afrodizyak etkileri ile de bilinmektedir.

Kimyon çayı Gaz Sancısına İyi Gelir mi?

Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olan kimyon çayı gastrointestinal bozuklukları tedavi eder ve aynı zamanda bağırsak rahatsızlıklarına karşı koruyucudur. Vücutta gaz, kabızlık ve şişkinlik gibi sindirim sistemi kaynaklı rahatsızlıkların giderilmesi konusunda etkili olmaktadır. Gaz söktürücü özelliği bulunan bu doğal bitki çayı özellikle bebeklerdeki gaz probleminin çözümlenmesi için emziren annelere tavsiye edilmektedir.

Emziren anneler 1 fincan kaynamış suyun içerisinde 1 çay kaşığı kimyon atarak, ve sonrasında bu karışımı süzerek belirli bir ılıma gerçekleştiğinde 1 çay kaşığı kadar çocuklara verebilirsiniz. Tarifin içerisinde az miktarda şeker de ekleyiniz. Aşırı verilmemesi ve tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. Anne sütü emen çocuklarda gaz problemi sıkça görülmektedir. Bu nedenle bitkisel tarifler denenebilmektedir.

Kimyon çayı Günde Kaç Kez Tüketilir?

Bitkisel içerikli kimyon çayının faydalarından yararlanmak ve yan etki görmemek istiyorsanız kullanım miktarına özen göstermelisiniz. Günde 1-2 bardak kadar tüketilmesi yeterli olacaktır. Kimyon çayının içerisinde kimyon bitkisinin her özelliği, vitamini ve minerali bulunmaktadır. Eğer ki gece yatmadan 1-2 saat öncesinde kimyon çayı içerseniz gece daha rahat uyuyabilirsiniz. Aşırı tüketimi vücutta yan etki meydana getirebilir. Çünkü tüketilen her şeyde olduğu gibi bitkisel çaylarda da aşırı tüketim fayda yerine zarar getirebilmektedir.

Kimyon çayı Tarifi Nedir?

Pek çok faydası bulunan kimyon çayını hazırlamak için öncelikle cezveye suyu koyunuz. Kaç bardak yapmak istiyorsanız o kadar su koyunuz. Ardından yine bardak ölçüsüne göre yani; 1 bardak ise 1 çay kaşığı kadar kimyonu içerisine koyunuz. Kaynayana kadar ocakta bekletiniz. Arından 5 dakika dinlendiriniz. Sonrasında çayı rahatlıkla içebilirsiniz. Bu çayı hazırlamak için ezilmemiş kimyon tohumları kullanmanız daha faydalı olabilir.

aronya çayı

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Hamilelik Belirtisi Nelerdir? Kanama, Mide Yanması, Akıntı Olurmu?

Hamilelik Belirtisi Nelerdir? Kanama, Mide Yanması, Akıntı Olurmu?

Hamilelik belirtisi; genel olarak adet gecikmesi olsa da kişiden kişiye bu belirtiler değişiklik gösterebilmektedir...

Hızlı Kilo Verme Diyetleri, Sırları ve İpuçları Nelerdir?

Hızlı Kilo Verme Diyetleri, Sırları ve İpuçları Nelerdir?

Hızlı kilo verme diyetleri; kısa süre içerisinde vücuttaki yağların yakılmasını sağlar ve karın, basen bölgelerinde toparlanma etkisi meydana getirir...

Vegan Nedir, Ne Demek? Vegan Yemekleri Nelerdir?

Vegan Nedir, Ne Demek? Vegan Yemekleri Nelerdir?

Etrafımızda sıklıkla duymaya başladığımız vegan tabiri, vejetaryen beslenmenin bir türü olarak gösterilmektedir...

Maskülen Makyaj Nasıl Yapılır? Modelleri Nelerdir?

Maskülen Makyaj Nasıl Yapılır? Modelleri Nelerdir?

Maskülen makyaj; yüz görünümünde erkeği andıran sert bir görünümün yakalanması için uygulnan bir trenddir...