yeniloji.com
Bakım

Cilt Alt Tonu Nedir? Nasıl Belirlenir, Nasıl Bulunur?

Henüz yorum yazılmadı
Cilt Alt Tonu Nedir? Nasıl Belirlenir, Nasıl Bulunur?
Yeniloji 107 görüntüleme

Cilt alt tonu; sıcak, soğuk ya da nötr olarak üç şekilde karşımıza çıkan, giyilen kıyafetin, yapılan makyajın hangi renklerde olması gerektiğini belirleyen bir detaydır. Cilt alt tonu belirleme yöntemleri hakkında bilgi almak için yazımızı okumaya devam ediniz.

Cilt Alt Tonu Nedir?

Cildin asıl rengini ifade eden cilt alt tonu; cilt renginden tamamen bağımsız, sıcak, soğuk ve nötr olarak betimlenen cilt tonudur. Asıl olarak bakacak olursak nötr cilt alt tonu neredeyse hiç yoktur. Genel olarak sıcak ya da soğuk olarak karşımıza çıkmaktadır. Cilt alt tonu belirleme sayesinde hangi rengin daha çok yakışacağı belirlenmektedir. Makyaj yaparken ya da saçınızı boyatırken size en çok yakışan rengi bulmanız için bunu bilmeniz gerekmektedir. Cildinizin daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlamak için cilt alt tonunuzu belirlemeniz önemlidir. Kullanılan birçok kozmetik üründe cilt alt tonunu ifade eden işaretler yer almaktadır.

Cilt Alt Tonu Nasıl Belirlenir? Nasıl Bulunur?

Cilt alt tonunu belirlemek için pek çok yol bulunmaktadır. Damarların rengine bakmak bu konuda en çok uygulanan yöntemdir. Gün ışığında bileklerinizin ya da şakaklarınızın damarlarının rengine bakınız. Eğer damarlarınız yeşil renkte görünüyorsa sıcak cilt alt tonuna sahipsiniz anlamına gelmektedir. Eğer damar renginiz mavi ise soğuk cilt alt tonuna sahipsiniz demektir. Eğer mavi mi yeşil mi karar veremiyorsanız o zamanda nötr cilde sahipsiniz demektir.

Eğer cilt alt tonumu bulamıyorum diyorsanız gümüş ve altın testi yapabilirsiniz. Bunun için bir adet gümüş ve altın takıya ihtiyacını vardır. Altın sıcak cilt alt tonunu temsil eder. Gümüş ise soğuk cilt alt tonunu ifade eder. Gümüş taktığınız zaman cildiniz sağlıklı ve canlı gözüküyorsa eğer, soğuk cilt alt sonuna sahipsinizdir. Eğer altın taktığınız zaman sağlıklı ve canlı bir görünüm oluşuyorsa sıcak cilt alt tonuna sahipsiniz demektir.

Tüm bu testlerin haricinde cilt alt tonu kağıt testi de ile de bulunabilir. 1 adet çizgisiz dosya kağıdı yeterlidir. Öncelikle yüzünüzü güzelce yıkayınız. Sonrasında beyaz kağıdı yüzünüze tutunuz. Eğer kağıda yansıyan ışık sarı ya da kırmızımsı ise sıcak alt tona, pembesi ise soğuk alt tona sahipsiniz demektir. Eğer tüm bu testlerde karar veremiyorsanız nötr cilt alt tonu söz konusudur.

Cilt Alt Tonu Ne İşe Yarar?

Cildimizin alt tonunu bilirsek eğer doğru renk tercihleri yapabiliriz. Makyaj sırasında ruj seçerken, saç rengini belirlerken, fondöten seçerken ya da uygun kıyafetleri giyerken cildin alt tonu oldukça önemlidir. Cilt alt tonu renkleri sıcak, soğuk ya da nötr olmak üzere değişmektedir. Cilt alt tonu sıcak olanlar turuncu, turuncuya çalan kırmızı, yeşil tonları ve canlı, sıcak renkleri tercih etmelidir. soğuk olanlar ise soğuk pembe, kırmızı rujlar, koyu bordolar ve patle renkler tercih etmelidir. Cilt alt tonu nötr olanlar ise renk konusunda daha dikkatli davranmalıdırlar.

Cilt Alt Tonuna Göre Saç Rengi

Yazımızın detayında da belirttiğimiz üzere cilt alt tonuna yakışan renkler farklılık gösterir. Sıcak olanlar saç rengi için karamel ve bal rengi tercih edebilirler. Ayrıca çikolata, mocha tonları ve kumral tonlar güzel durur. Soğuk olanlar ise platin ve şampanya renkleri tercih etmelidir. Kahverengi tonlarda ise küllü renkler önerilir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
İncir Yaprağının Faydaları Nelerdir? Nasıl Demlenir?

İncir Yaprağının Faydaları Nelerdir? Nasıl Demlenir?

İncir yaprağı; en az meyvesi kadar oldukça faydalı olan, bol miktarda lif barındıran ve kabızlık sorunları başta olmak üzere kan şekerini ve kan basıncı dengeleme, kas spazmını engelleme gibi pek çok yararlı etki meydana getiren bir bitkidir...

Pampas Otu Nedir? Hangi Boya ile Boyanır? Nerede Yetişir?

Pampas Otu Nedir? Hangi Boya ile Boyanır? Nerede Yetişir?

Pampas otu; Güney Amerika'da yetişen, dış görünüşü sayesinde dekoratif amaçla kullanılan, keskin yaprakları bulunan ve hızlı bir şekilde büyüyen bir bitkidir...

Geniz Akıntısı Nedir? Neye Sebep Olur?

Geniz Akıntısı Nedir? Neye Sebep Olur?

Geniz akıntısı; soğuk algınlığı ya da sinüzit gibi rahatsızlıklardan ötürü meydana gelen, öksürük, ses kısıklığı ya da boğaz ağrısı gibi pek çok sorunu meydana getirebilen burun iltihabı olarak adlandırılmaktadır...

Fodmap Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır? Yasakları ve Tarifleri Nelerdir?

Fodmap Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır? Yasakları ve Tarifleri Nelerdir?

Fodmap diyeti; baklagil ve tahıl gibi besinlerde yer alan karbonhidratların ve früktozun bileşeni olan fruktan, süt şekeri isimli laktozun, yapay tatlandırıcıların sınırlandırılması olarak nitelendirilen bir tür beslenme yöntemidir...