yeniloji.com
Sağlık

Kızılcık Faydaları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Henüz yorum yazılmadı
Kızılcık Faydaları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?
Yeniloji 1777 görüntüleme

Kızılcık; antioksidan açısından oldukça zengin olan, oldukça keski ve ekşi bir tada sahip olan çok fazla olmasa da çiğ de tüketilebilen bir meyve çeşididir.

Kızılcık Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

İçerisinde karbonhidrat ve liflerden meydana gelen kızılcık, aynı zamanda manganez, bakır, C vitamini, E vitamini ve K1 vitamini gibi değerlere sahip olan bir meyvedir. Tüm bu bileşenleri sayesinde bağışıklığın güçlenmesi ve aynı zamanda birtakım hastalıkların giderilmesini, önlenmesini sağlamaktadır. Doğal içerikli bir meyve olan kızılcığın faydalarını şu şekilde belirtmek mümkündür:

  • İdrar yolu enfeksiyonun giderilmesine ve önlenmesine yardımcı olur. Bunu içerisindeki PAC isimli antioksidanlar sayesinde gerçekleştirmektedir. Bu antioksidanlar bakterilerin idrar yoluna yapışması engellenir ve enfeksiyon oluşumu engellenir.
  • Lif açısından zengin olan kızılcık sindirim sisteminin düzenlenmesini ve dengelenmesini sağlar. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlar.
  • Şekersiz ve doğal bir kızılcık suyu tükettiğiniz zaman vücudunuzda LDL kolesterol olarak isimlendirilen kötü kolesterolün düzenlenmesini sağlayabilirsiniz. Böylece damar tıkanıklığı gibi problemlerin önlenmesini sağlar.
  • Vücutta inflamasyonun azalmasını sağlar ve aynı zamanda antioksidan açısından zengin olması sayesinde serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

Kızılcık meyvesi antioksidan açısından zengin olduğu için bazı kanser hastalıklarının önlenmesine yardımcı olmaktadır. Tümörün ilerlemesini engelleyen bu meyve aynı zamanda aynı zamanda kanser hücrelerinin gelişmesini de önlemektedir. Böylece tedavi aşamasında faydalı ve etkili olabilmektedir.

Kızılcık Şerbeti Ne İşe Yarar?

C vitamini açısından zengin olan kızılcık şerbeti soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların giderilmesini sağlar. İdrar yolu tıkanıklıklarının giderilmesine yardımcı olurken aynı zamanda sık sık tuvalete çıkma gibi durumların giderilmesini sağlamaktadır. Kalp damarlarının tıkanmasını önler ve açılmasına yardımcı olur. İçeriğinde yer alan bol miktarda kalsiyum sayesinde kemik sağlığının korunmasını sağlar. Akciğer iltihabının önlenmesini sağlar ve aynı zamanda böbrek taşı oluşumunun önlenmesine yardımcı olur. Saç ve cilt bakımı için faydalı olan kızılcık şerbeti aynı zamanda ağız ve diş sağlığı için de yararlı olmaktadır.

Kızılcık ile Neler Yapılır?

Çok yararlı bir bitki olan kızılcık pek çok şekilde tüketilmektedir. Tadı oldukça lezzetlidir ve birçok kişi tarafından oldukça sık kullanılmaktadır. Kızılcık marmeladı, suyu, tarhanası, şurubu, reçeli, pekmezi ve kızılcık tarhana çorbası yapılabilmektedir. Vitamin ve mineral açısından zengin olan bu meyve her ne şekilde tüketilirse tüketilsin vücut için oldukça faydalı etkiler meydana getirmektedir. Bu nedenle doğal şekilde belli oranda tüketilmesi önerilmektedir.

Kızılcığın Yan Etkileri Nelerdir?

Doğal bileşenleri sayesinde kızılcığın zararları bulunmasa da aşırı şekilde tüketilmemesi gerekmektedir. Suyunu ya da şerbetini yaparken çok fazla şeker katılmaması gerekmektedir. Kan sulandırıcı etkisi bulunduğu için kalp hastalığı olanlar ve ilaç kullananlar doktora danışarak tüketim sağlamalıdır. Eğer panik atak gibi bir hastalığa sahipseniz bu meyveyi tüketmeden önce mutlaka doktorunuzdan bilgi alınız. Ayrıca aşırı tüketim değil yeterli tüketim sağlayınız.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Sirkadiyen Ritim Ne Demek? Bozulursa Ne Olur? Tedavisi Var mı?

Sirkadiyen Ritim Ne Demek? Bozulursa Ne Olur? Tedavisi Var mı?

Sirkadiyen ritim; vücudun dinlenme ve çalışma sürecini ayarlayan, biyolojik saat olarak tanımlayabileceğimiz metabolik bir döngüdür...

Yulaf Diyeti Nasıl Yapılır? Faydaları, Zararları, Yapanlar ve Yorumlar

Yulaf Diyeti Nasıl Yapılır? Faydaları, Zararları, Yapanlar ve Yorumlar

Yulaf diyeti; sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olan, uzun süre tok kalmayı sağlayan, açlık hissinin bastırılmasına destek olan bir beslenme programıdır...

Patlamış Mısır Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Tarifi Nedir?

Patlamış Mısır Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Tarifi Nedir?

Patlamış mısır; antioksidan açısından zengin olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir besin olarak nitelendirilmektedir...

Arı Ekmeği Nedir? Perga Faydaları, İçeriği ve Kullananlar

Arı Ekmeği Nedir? Perga Faydaları, İçeriği ve Kullananlar

Arı ekmeği; perga olarak da isimlendirilen, arıların bal yaptıkları petekte yer alan bal ve balmumu karışımı ile meydana gelen bir besin kaynağıdır...