yeniloji.com
Sağlık

Sırt Korsesi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Henüz yorum yazılmadı
Sırt Korsesi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları
Yeniloji 2249 görüntüleme

Sırt korsesi; dik durmaya yardımcı olan ve duruş bozukluklarının giderilmesini sağlayan, kamburluk gibi problemlerin önüne geçen bir aparattır.

Sırt Korsesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Duruş bozuklukları zaman içerisinde omurgada eğriliklerin oluşmasına neden olmaktadır. Bu eğrilikler kifoz ve skolyoz gibi rahatsızlıkların oluşmasına neden olmaktadır. Bunun yanında sırtta ağrı da oluşturabilmektedir. Omurganın öne eğilmesi ve omuzlarda meydana gelen çökme, yuvarlaklaşma durumları kamburluğun ana belirtileri arasında yer almaktadır. Sırt korsesi omurganın dik durmasına yardımcı olarak kifoz gibi rahatsızlıkların oluşmasını engellemektedir.

Kamburluk önleyici sırt korsesi üzerinde bulunan manyetik entegreli mıknatıslar sayesinde ağrıların hafiflemesini ve kan dolaşımını hızlanmasını sağlamaktadır. Böylece metabolizma üzerinde de etki gösterebilmektedir. Dik durmayı sağladığı için boyun daha uzun durmasını sağlamaktadır. Sırt, bel ve omuzlarda sağlamış olduğu hizalama ile denge sağlayarak ağrıların yok olması ve kamburluk gibi duruş bozukluklarının giderilmesini sağlamaktadır.

Manyetik Sırt Korsesi Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Postür bozukluğu ile başa çıkması konusunda oldukça etkili olan sırt korsesi, dik durmaya ve omurgada eğriliklerinin düzelmesine destek olmaktadır. Etkileri sadece bununla sabit kalmamaktadır. Bu korse beli tamamen saran ve omuz ile sırtı kavrayan bir şekilde üretilmiştir. Bu özelliği sayesinde gün içerisinde rahat hareket etmeyi sağlamaktadır. Otururken, kalkarken ya da ağrı bir şey taşırken yanlış bir hareket etmeyi engellemektedir. Kasların zorlanmasını ve kasılmasını engelleyerek ağrıların oluşmasına önleyici bir çözüm olmaktadır.

Sırt korseleri bel bölgesini tamamen sardığı için toparlayıcı bir etki meydana getirerek daha fit durmayı sağlamaktadır. Aynı zamanda sırtın dik durmasını sağladığı için de normale göre boyun daha uzun olmasını sağlamaktadır. Kamburluk gibi rahatsızlıkların düzelmesini ve ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Kasların daha etki olmasını ve güçlenmesini sağlayan dik duruş aparatı omurga eğimini düzelterek omuzların sırt ile aynı konuma gelmesini sağlamaktadır.

Dik Duruş Korsesinin Zararları Nelerdir?

Dik durmaya yardımcı olan kifoz korselerinin zararları bulunmamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bu aparatların nasıl kullanılacağıdır. Sırt korseleri kamburluğu önleme konusunda etkilidir fakat bu hastalığın derecesine göre değişkenlik göstermektedir. Eğer ki kamburluk çok fazla ilerlemişse korse ile çözüm bulmak zorlaşır. Bu durumda siz dik durmaya çalıştıkça kemiklerinizdeki ağrı artabilir. İlerlemiş hastalıklarda uzman bir doktor görüşü üzerine cerrahi operasyon geçirip kemiklerin düzeltilmesi sağlanmalıdır. Genel olarak bu tarz ameliyatların sonrasında kasların eski haline kavuşması için manyetik sırt yeleği kullanımı önerilmektedir.

Manyetik Sırt Yeleği Nasıl Kullanılır?

Postür düzeltme korsesinin kullanımı oldukça basittir. Manyetik özelliği sayesinde çabuk etki sağlayan bu yelekler ayarlanabilir özelliktedir. Üzerinde bulunan tokalar sıkılaştırıldığında omuzların daha dik durması sağlanabilir. Bu sırt korsesi her gün düzenli bir şekilde takılmalıdır. Kullanım amacına göre ortalama olarak 21 gün boyunca kullanılması önerilmektedir. Bu süre içerisinde kamburluğun ve sırttaki ağrıların azaldığı fark edilebilmektedir. Kamburluk genel olarak ergenlik döneminde ortaya çıkmaya başlar ve ilerlemeden önleminin alınması gerekmektedir. Aksi durumda hastalığın tedavisi zorlaşabilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Sezgisel Beslenme Nedir? Intuitive Eating Nasıl Olur?

Sezgisel Beslenme Nedir? Intuitive Eating Nasıl Olur?

Sezgisel beslenme; vücudun doğal bir şekilde açlık tokluk sinyal verdiği etkiye göre beslenme yani tokluk ve açlık uyumuna bağlı olarak yemek yeme şekline verilen isimdir...

Bisiklet Sürmenin Faydaları Nelerdir? Kaç Kalori Yakar? Kilo Verdirir mi?

Bisiklet Sürmenin Faydaları Nelerdir? Kaç Kalori Yakar? Kilo Verdirir mi?

Bisiklet sürmek; çocukların, yetişkinlerin ve yaşlıların tercihi olan, hemen her yaşta uygulanabilen, vücudun fiziksel anlamda egzersiz yapmasını sağlayan oldukça eğlenceli bir aktivitedir...

Limon Maydanoz Salatalık Detoksu Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Limon Maydanoz Salatalık Detoksu Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Limon maydanoz salatalık detoksu; vitamin ve mineral açısından zengin, metabolizmanın düzenli ve dengeli çalışmasına yardımcı olan doğal bir kürdür...

Yaş İncirin Faydaları Nelerdir? Kilo Aldırır mı? Kalorisi Ne Kadar?

Yaş İncirin Faydaları Nelerdir? Kilo Aldırır mı? Kalorisi Ne Kadar?

Yaş incir; yaz meyvesinin bitmesi ile tüketilmeye başlanan, lif, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan, bol antioksidan içeren bir meyvedir...