yeniloji.com
Bakım

Saç Gürleştirme Yöntemleri ve Kürü Nedir? Saç gürleştirmek için Şampuan ve Yağ

Henüz yorum yazılmadı
Saç Gürleştirme Yöntemleri ve Kürü Nedir? Saç gürleştirmek için Şampuan ve Yağ
Yeniloji 22 görüntüleme

Saç gürleştirme yöntemleri; saçların daha parlak, canlı ve bakımlı durmasını sağlayan, saç sağlığının korunmasını sağlarken aynı zamanda dökülme problemlerinini önüne geçmek, saç tellerinin güçlenmesine destek olan bir takım tekniklerdir.

Saç Gürleştirme Yöntemleri Nelerdir?

Hem kadınlar hem de erkekler için saç bakımı oldukça önemlidir. Saçların seyrekleşmesini önlemek, daha canlı ve parlak durmasını önlemek için evde saç gürleştirme yöntemlerinden yararlanabilirsiniz.

Zeytinyağı maskesi: E vitamini bakımından zengin olan zeytinyağı her açıdan faydalıdır ve saçlar için de oldukça etkili sonuçları vardır. Zeytinyağını saçınız sürüp yaklaşık olarak 30 dakika bekleyip sonrasında durulamanız yeterli olacaktır. Saçlarınıza sürmediğiniz zamanlarda ise yemeklerde kullanarak doğal yollardan vücudunuza alınmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde saçlarınıza her açıdan destek verebilirsiniz. Genel anlamda saçlarınızın güçlenmesi için bu bitkisel yağ oldukça faydalıdır.

Muz ve Avokado Maskesi: Saçların beslenmesini ve aynı zamanda gürleşmesini sağlayan bu maskeyi hazırlamak için 1 adet muzu ve avokadoyu eziniz. Ezilmiş olan meyvelerden bir karışım oluşturunuz. Bu karışım her hafta düzenli olarak saçlarınıza sürünüz. Yaklaşık olarak 15 dakika beklettikten sonra saçlarınızı normal şampuan ile yıkayınız. Saçın vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayan bu maske aynı zamanda saç tellerinin daha kalın ve gür olmasını sağlar.

Bu doğal yöntemler seyrek saç gürleştirme konusunda oldukça etkilidir. Saçlarınızın etkili bir şekilde beslenmesi ve yeni saçların oluşması içi bu doğal yöntemlerden destek alabilirsiniz.

Saç Gürleştirme Kürleri Nelerdir?

Eğer saçlarınızın gür ve sağlıklı olmasını istiyorsanız, öncelikle var olan saçlarınızın dökülmesini önlemelisiniz. Doğru şekilde uygulanacak tedavi yöntemleri ile saçların daha gür ve dirençli olmasını sağlayabilirsiniz. Saç gürleştirmek için doğal yöntemler şöyledir:

Proteinli Yumurta Maskesi: Yumurta ve zeytinyağı ile yapılan bu maske, saçlar için oldukça güçlü bir protein kaynağıdır. Bu karışımı saçlarınıza uygulayıp 30 dakika bekletiniz. Daha sonra ise şampuan ile yıkayınız. Bu maskeyi saçlarınıza her hafta uyguladığınızda gerekli olan protein desteğinin karşılanmasını sağlayabilirsiniz. Belli bir süre sonra saçlarınız gürleşir ve dökülme problemleri giderilir. Ayrıca saçlarınızın kalınlaşmasını da sağlar.

Hindistan Cevizi Maskesi: 3 yemek kaşığı hindistan cevizi sütü, 2 yemek kaşığı mayonez, yarım muz, 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı zeytinyağı malzemelerini karıştırınız. Daha sonra bu karışımı saçınıza sürünüz. Saç uçlarından doğru, köklere gelmeden ve karışımı temas ettirmeden saçlarınıza sürünüz. Maskeyi saçlarınızda 1 saat kadar bekletiniz. Eğer saçlarınızı sık sık boyuyorsanız, bu maske sayesinde saç tellerini kimyasal bileşenlerden arındırabilirsiniz.

Aloe Vera Maskesi: 1 çorba kaşığı aloe vera jeli, 1 fincan ılık su, 1 çay kaşığı jelatin malzemeleri karıştırınız ve maske haline getiriniz. Saç tellerinin kopmasını ve dökülmesini önleyen bu kürü yıkanmış saçlarınıza uygulayınız. Duştan sonra saç bakım kremi gibi bu maskeyi uygulayınız. Saça hem nem hem de canlılık kazandıran aloe vera maskesi, haftada 1 defa uygulanırsa etkili sonuç sağlayacaktır.

Saç gürleştiren yağ kürleri ve doğal çözümler ile saçlarınızın daha sağlıklık olmasını sağlayabilirsiniz. Yeni saç oluşumu için saç köklerinin daha güçlü olması gerektiğini unutmayınız.

Saç Gürleştirmek için Şampuanlar Nelerdir?

Hem kadınlar hem de erkekler saç gürleştirmek için vitamin ve bakım içeriğine sahip olan şampuanlardan destek alabilirler. Özellikle kimyasal içeriği fazla olmayan, bitkisel içerikli ürünlerden destek alabilirsiniz. Saç dökülmesini önleyen ve aynı zamanda kepek gibi oluşumların önlenmesini sağlayan şampuanlar, saçların zayıf ve ince olmasını önlemektedir.

Etkili bakım sağlayan saç gürleştiren bitkisel şampuanlar saç foliküllerini beslerken aynı zamanda yeni saçların oluşmasına da destek verebilir. Fakat saç dökülmesi genetik sebeplerden ötürü meydana geliyorsa eğer, bunun için farklı yöntemlerden destek alınmalıdır.

Saç Gürleştirmek için Yağlar Nelerdir?

Saçlarınızın daha sağlıklı ve bakımlı durmasını istiyorsanız eğer, saç dökülmesine karşı yağlardan destek alabilirsiniz. Bunlardan bazıları şöyledir:

Sarımsak yağı: Saç kepeğini önlerken aynı zamanda saç derisindeki kuruma ve kaşıntı gibi problemlerin giderilmesini de sağlamaktadır. Saçları gürleştirir ve kırılmaları azaltır. Saçın daha sağlıklı ve hızlı uzamasını sağlar.

Çörek otu yağı: Saç köklerine doğrudan etki yapar ve besler. Aynı zamanda güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca saçların beyazlama sürecini de önler.

Isırgan tohumu yağı: İçeriğindeki mineraller sayesinde saçı besleyen ve dolgunlaştıran ısırgan tohumu yağı, saçların daha canlı görünmesini sağlar.

Tatlı badem yağı: Saçın daha parlak ve canlı gözükmesini sağlar bu bitkisel yağ, saçları gürleştirir ve güçlendirir. Saçların daha hızlı uzamasına da destek olur.

Yukarıda belirttiklerimizin haricinde kayısı çekirdeği yağı, fındık yağı, ceviz yağı, defne yağı, keten tohumu yağı, lavanta yağı, susam yağı ve hint yağı gibi diğer bitkiler yağlar da bulunur. Bunların haricinde saç gürleştiren yağ karışımları da bulunmaktadır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Göz Kuruluğu Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz Kuruluğu Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz kuruluğu; gözde yeteri kadar gözyaşı salgısının gerçekleşmemesi, yanma, batma hissi ve beraberinde yabancı bir cisim kaçmış gibi hissedilmesi şeklinde tanımlanan bir göz rahatsızlığıdır...

Hardal Yağının Faydaları, Zararları ve Kullanımı

Hardal Yağının Faydaları, Zararları ve Kullanımı

Hardal yağı; siyah, kahverengi,ve saru hardal tohumlarının bazı işlemlerden geçerek minerallerinin ve vitaminlerinin alınması ile elde edilen, Antik dönemden bu yana kullanılan bitkisel içerikli bir yağ çeşididir...

Termal Korse ile İncelme ve Zayıflama

Termal Korse ile İncelme ve Zayıflama

Termal korse; vücudun ısı seviyesinin yükselmesini sağlayarak hem terleme yolu ile hem de metabolizma hızının artmasını sağlayarak kilo vermeye ve incelmeye yardımcı olmaktadır...

İçe Basma Sorunu Nedir? Tedavisi Nasıl Olur? Nasıl Anlaşılır?

İçe Basma Sorunu Nedir? Tedavisi Nasıl Olur? Nasıl Anlaşılır?

İçe basma sorunu; kemik yapısı ya da farklı nedenlerden ötürü meydana gelen, ayağın vücut duruşuna göre içeri doğru basması olarak nitelendirilen ve aynı zamanda güvercin yürüyüşü olarak da tanımlanan bir durumdur...