yeniloji.com
Beslenme

Trabzon Hurması Faydaları Nelerdir? Cennet Hurması Nasıl Yenir? Nasıl Kurutulur?

Henüz yorum yazılmadı
Trabzon Hurması Faydaları Nelerdir? Cennet Hurması Nasıl Yenir? Nasıl Kurutulur?
Yeniloji 1717 görüntüleme

Trabzon hurması; antioksidan açısından oldukça zengin olan, çok eski zamanlardan bu yana alternatif tıpta sıklıkla kullanılan bir meyvedir.

Trabzon Hurması Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan trabzon hurması, vücut direncinin yükselmesini ve buna bağlı olarak pek çok hastalığın önlenmesini sağlayan, cilt ve göz sağlığı için olumlu etkiler meydana getiren bir meyvedir. Özellikle kış aylarında üst solunum yolları hastalıklarının giderilmesi için kullanılan bu meyve enfeksiyonların giderilmesi için de etkilidir. Eski zamanlarda ilk olarak Hatay'da yetiştirilen bu meyve daha sonra ülkemizin farklı illerinde ve bölgelerinde yetiştirilmeye başlamıştır.

A vitamini bakımından oldukça zengin olan trabzon hurması, alternatif tıpta ilaç olarak kullanılmaktadır.

Cennet hurması olarak da isimlendirilen trabzon hurması, C vitamini, tiamin, B vitamini, riboflavin ve protein açısından da oldukça zengindir. İçeriğine baktığımızda doğal fruktoz ve sakkaroz barındıran bu meyve, sindirim sistemi hastalıklarının önlenmesini sağlamaktadır. Kilo vermek isteyen kişiler için olumlu etkiler meydana getirmektedir. Tansiyon ve kolesterol dengeleyici etkisi de bulunmaktadır. Katein ve gallokatein antioksidanları barındıran bu meyve vücuttaki serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Bu etki sayesinde tümörlü hücrelerin kansere dönüşmesini engellemektedir. Sağlıklı hücre sayısının artmasını sağlayan bu meyve vücut direncinin artmasına yardımcı olmaktadır.

Trabzon Hurması Neye İyi Gelir?

Askorbik asit açısından zengin olan cennet hurması, vücudun ihtiyacı olan C vitamininin yaklaşık olarak %75'ini karşılamaktadır. Bağışıklığın artmasını sağlayan bu doğal içerikli meyve, toksin ve viral enfeksiyonlara karşı vücudu korumaktadır. Vücutta beyaz kan hücrelerinin oluşumunu arttırmakta ve çoğalmasını sağlamaktadır. Vücudun günlük lif ihtiyacının yaklaşık olarak %30'unu karşılayan trabzon hurması, metabolizmanın daha aktif bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Sindirim sistemi problemlerinin giderilmesini sağlayan trabzon hurması, gaz ve şişkinlik problemlerinin giderilmesine de yardımcı olmaktadır. Ülser ve gastrit rahatsızlıklarının iyileşmesini sağlayan cennet hurması, bağırsak florasında yer alan bakterileri dengeler ve kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerinin önlenmesini giderilmesini sağlar.

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak vücutta farklı birtakım hastalıklar meydana gelmektedir. Beta karoten, likopen, lutein, likopen ve A vitamini açısından zengin olan bu meyve sayesinde yaşlılıkta görülen pek çok hastalığın önlenmesi sağlanabilmektedir. Yorgunluk, stres, depresyon ve göz hastalıklarının azaltılması için etkilidir. Damarların genişlemesini sağlayarak kan basıncının dengelenmesini sağlayan trabzon hurması yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarının önlenmesini sağlamaktadır.

Cennet Hurması Nasıl Yenir?

Uzmanlar bu meyvenin tam olgunlaşması halinde tüketilmesi gerektiğini belirtmektedir. Tam olgunlaşmış olan cennet hurması içerisinde tüm vitamin ve mineralleri barındırmaktadır. Tam olgunlaşmayan bu meyve oldukça serttir ve kesilmesi zordur. Yumuşak olarak tüketildiğinde oldukça lezzetli olan trabzon hurması nasıl tüketilir diye araştırdığımızda pekmez, reçel ya da pastalar için de kullanıldığını görebilmekteyiz. Kullanıldığı alan için şeker eklenmesi gerekli değildir. Bu meyveden yapılan pekmez vücudun dinç ve enerjik kalmasını da sağlamaktadır.

Cennet Hurması Nasıl Kurutulur?

Genel olarak cennet hurması kurutma konusunda gerekli olan şey güneşli ve nemsiz hava, ip ve olgunlaşmış trabzon hurmasıdır. Kurutacak da olsanız meyvenin olgunlaşmış hali gereklidir. Kurutmak için meyveleri güzelce yıkayın ve kabuklarını soyunuz. Saplarından meyveyi ipe bağlayınız. Bir tencerenin içerisine şeker ve tarşın ekleyiniz. Kaynayan şeker ve tarçınlı suyun içerisine bu hurmaları 10 saniye boyunca batırıp çıkartın. Daha sonra arınız ve nemsiz, güneşli bir havada kurutunuz. Yaklaşık 1 ay içerisinde kurumaktadır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Cilt Tipimi Nasıl Anlarım? Nasıl Öğrenirim?

Cilt Tipimi Nasıl Anlarım? Nasıl Öğrenirim?

Cilt tipi, cilde uygun bakım yöntemlerinin uygulanması için önemlidir...

Acı Çehre Tohumu Nedir? Zayıflatırmı? Faydaları, Kullanımı ve Kullanıcı Yorumları

Acı Çehre Tohumu Nedir? Zayıflatırmı? Faydaları, Kullanımı ve Kullanıcı Yorumları

Acı çehre tohumu; sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlayarak mide ve bağırsakların dengeli çalışmasına yardımcı olur ve vücuttaki fazla kilolardan kurtulmayı sağlar...

Papaya Meyvesi Nedir? Nasıl Yenir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Papaya Meyvesi Nedir? Nasıl Yenir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Papaya meyvesi; C vitamini açısından oldukça zengin olan, görünüşü kavunu andıran, tropikal ve subtropikal iklimlerde yetişen ve genellikle kahvaltılarda tüketilen oldukça faydalı bir besindir...

Pudra Nedir? Pudra Ne İşe Yarar? Pudra Neyden ve Nasıl Yapılıyor?

Pudra Nedir? Pudra Ne İşe Yarar? Pudra Neyden ve Nasıl Yapılıyor?

Makyaj denildiğinde akla ilk gelen ürünlerden birisi olan pudra çok uzun yıllardır farklı amaçlar için kullanılmaya devam ediyor...