yeniloji.com
Yaşam

Dövme Yaptırmanın Zararları ve Riskleri Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Dövme Yaptırmanın Zararları ve Riskleri Nelerdir?
Yeniloji 50 görüntüleme

Çok eski zamanlardan beri trend olan dövme yaptırmak, özellikle gençler tarafından tercih edilen bir estetiksel görünüş ve şekillerdir.

Dövme Yaptırmanın Zararları Nelerdir?

Çeşitli şekiller, sosyal mesajlar, özlü sözler, yabancı dilde sözler ya da sevilen bir insanın, hayvanın dövmesini yaptırmak, çoğu kişi tarafından sevilen bir eylem olsa da bazı zararları da olabilmektedir. Dövmenin zararı var mı diye sizler de merak ediyorsanız eğer;

  • Cilt kanserinin oluşmasına neden olabilir.
  • Gebelik döneminde yapılan dövme bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.
  • Birtakım deri hastalıklarının oluşmasına neden olabilir. Tetanos, genital uçuk ve hepatit B hastalığı dövme zararları arasındadır.
  • Birtakım alerjik reaksiyonların meydana gelmesi, lenf bezi iltihabı, keloid türü hastalıklar görülebilir.
  • Hijyenik koşullarda ve bilinçsiz olarak gerçekleştirilen dövme ciddi enfeksiyonlara neden olabilir.
  • AIDS gibi hastalıkların gelişmesine sebep olabilir.

Steril olmayan bir ortamda yapılan kalıcı dövme boyasının zararları, bulaşıcı kan hastalıklarının oluşması yönündedir. Zehirlenme, deri hastalıkları ve kronik böbrek yetmezliği gibi durumlara neden olabilir. Bundan dolayı dövme yaptırırken iyi düşünmek gerekmektedir.

Dövme Yaptırmanın Riskleri Nelerdir?

Çeşitli deri hastalıklarının oluşmasına neden olabilen dövme uygulaması, eğer ki yanlış şekilde ve gerekli hijyen koşulları sağlanmadan yapılıyorsa, pek çok risk meydana getirebilir. Öncelikler mikro kapma riskinin çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Enfeksiyon oluşumuna neden olan bazı bakteri türleri, deride uzun yıllar süren bir kaşıntı ve döküntüye sebep olabilir.

Mantar ve viral enfeksiyonlara neden olabilen dövme, bazı insanlarda siğil oluşumu meydana getirebilir. Herhangi bir alerjisi olmamasına rağmen alerjik reaksiyonların görülmesi durumu söz konusu olabilir. Aşırı güneşte kalma sonrasında gelişebilecek rahatsızlıkların riskini artırmaktadır. Dövme yaptırmak bulaşıcı hastalık riskini artırır.

Dövme Yaptırmak Günah mı?

Vücuda iğneler batırılıp, açılan deliklere boyalı maddelerin konulması ile uygulanan dövme, çok eski çağlardan beri birtakım sebeplerden ötürü dini açıdan olumlu karşılanmamaktadır. İslam Dini'ne göre dövme yaptırmak caiz değildir. Bunun altında yatan neden ise Allah'ın insana vermiş olduğu beden yapısının herhangi bir zorunluluk haricinde bozulmaması gerekir. Kur'an-ı Kerim'de dövme ile ilgili haram ya da günah diye bir ayet yoktur. Fakat Peygamber efendimiz tarafından bir hadis içerisinde yasaklanmıştır. Bunun nedeni ise dövmenin o çağda bir sosyal statü simgesi olmasıydı.

Dövme Yaptırma Fiyatları Ne Kadar?

Günümüzde birçok kişinin dövme yaptırması söz konusudur. Bilinçli bir şekilde ve hijyenik koşullar sağlanarak yapılması gereken dövme, özel birtakım aletler ve boyalar ile yapılır. Bundan dolayı fiyatı ucuz değildir. Yapılan şekle ve büyüklüğe göre değişkenlik göstermektedir.

Geçici dövme fiyatları ile kalıcı dövmelerin fiyatları aynı değildir. Ayrıca renkli ve renksiz dövmelerin fiyatları da aynı değildir. Yani bu şekillerin yapısı, büyüklüğü ve geçici olup olmaması dövme fiyatlarında değişkenlik meydana getirmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Vücut Şekillendirmek İçin Göbek ve Basen Eriten Korse Kullanımı

Vücut Şekillendirmek İçin Göbek ve Basen Eriten Korse Kullanımı

Vücut şekillendirmek için korse kullanmak, yağ yakımının gerçekleşmesini sağlayarak vücuttaki fazla kiloların dışarı atılması ile gerçekleşebilmektedir...

Form Çayları Kilo Verdirir mi? Form Çayı ile Zayıflayanlar

Form Çayları Kilo Verdirir mi? Form Çayı ile Zayıflayanlar

Form çayları; çeşitli bitkilerden elde edilen ve soğal bir içeriğe sahip olan, vücuttan pek çok faydalı etki meydana getiren bitkisel içeceklerdir...

At Kılı Fırçası Ne İşe Yarar? Kullanımı, Kullananlar ve Yorumlar

At Kılı Fırçası Ne İşe Yarar? Kullanımı, Kullananlar ve Yorumlar

At kılı fırçası; at kıllarından yapılan ve vücuda masaj etkisi yaratan aynı zamanda cildin pürüzsüz olmasına destek olan bir fırça çeşididir...

Turner Sendromu Ne Demek? Nedenleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Turner Sendromu Ne Demek? Nedenleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda görülen bir kromozom hastalığı olarak belirtilen turner sendromu, X kromozomundaki eksiklik ya da yapısal bozukluk sonrasında oluşan bir rahatsızlıktır...