yeniloji.com
Sağlık

Diz Ağrıları Neden Olur? Tedavisi İçin Ne Yapmalı?

Henüz yorum yazılmadı
Diz Ağrıları Neden Olur? Tedavisi İçin Ne Yapmalı?
Yeniloji 185 görüntüleme

Diz ağrısı, vücudun eklem bölgeleri arasında ek sık karşılaşılan ağrı türlerinden biridir.

Diz Ağrısı Nasıl Olur? Neyin Belirtisidir?

Dizlere aşırı yük binmesinden dolayı diz kapağının kıkırdak kısmında zamanla yumuşamalar meydana gelmektedir. Oluşan yumuşamalardan kaynaklı olarak sinir uçları korumasız hale gelerek ağrılar ortaya çıkar. Diz bölgesinde meydana gelen ağrılar önceden olan bir hasarın habercisi de olabilmektedir. Uzun süre oturduysanız ve sonrasında ağrı oluşup, dizden sesler gelmişse bu durum önemli bir şeyin habercisi olabildiği için zaman kaybedilmeden hekime gidilmelidir.

Diz Ağrıları Neden Olur?

Diz ağrılarının sebepleri değişiklik göstermektedir. Ağrılar yaşın ilerlemesine bağlı oluşabileceği gibi birtakım rahatsızlıklar nedeniyle de meydana gelebilir. Bunlara değinecek olursak:

Ters hareketler yapılması: Dizin kalça altına alınıp oturulması, alçak sandalyede oturmak, dizi kilitlemek gibi ters hareketler ağrıların oluşmasına zemin hazırlar. Zaman içerisinde kıkırdaklar aşınmaktadır. Ters hareketlerden yapılmamalı, dizlere normalden fazla yük bindirilmemelidir.

Bilinçsiz yapılan egzersizler: Spor yaparak sağlıklı olma amacıyla yapılan çoğu egzersiz sakatlanmanıza yol açabilir. Bilinçsiz bir şekilde yapılan sert zemindeki koşular bilinçsiz egzersize örnek olabilir. Koşu için sağlığın olması gerekir. Fakat sert zemin üzerinde koşu yapmak diz kapağına üst vücudun ağırlığının verilmesine neden olur. Bu durumda ağrı yaşanması kaçınılmaz noktaya gelir. Spor amaçlı yapılan koşular yumuşak zemin veya toprakta yapılması gerekir.

Yapısal bozukluk: Diz ağrılarının sebebi yapısal faktörlerden kaynaklı olabilir. Örnek vermek gerekirse dengesiz şekilde diz kapağı bağlanması varsa doktor tarafından hali hazırdaki problem tedavi edilebilir. Fakat bu tarz bir yapısal bozukluğun kişi tarafında düzeltilmesi mümkün olamaz.

Diz Ağrılarının Tedavisi İçin Ne Yapmalı?

Buz kompresi yapmak ağrının azalmasına yardımcı olabilir. Darbe veya ters hareketten kaynaklı oluşan şişlerin ortadan kaldırılması için buz uygulaması yapılır. Buz uygulaması şişliğin inmesine yardımcı olduğu gibi aynı zamanda ağrıların azalması üzerinde de etkilidir. İlk olarak ağırlığın dizlerden alınması için sırt üstü uzanılması gerekir. Ağrıyan diz kapağı üstüne buz torbası koyulur ve yirmi dakika bekletilir. Ağrının şiddeti hafif ise torba kaldırıldıktan sonra diz sıkı bir şekilde sarılmalı ve birkaç gün dinlendirilmelidir. Şişmenin veya ağrının geçmemesi halinde doktora gidilmesi gerekir.

Diz Ağrıları İçin Egzersiz Nasıl Yapılır?

Ağrısı olan kişilerin diz bölgesini hareketsiz bırakması yanlış bir tutum olarak karşımıza çıkar. Ters hareket veya darbeden kaynaklı oluşan ağrılarda dahi dizlerin açılmadı için gün içinde hafif hareketler yapılması önerilir. Dizlerin dinlendirilmesi için uzun süreler hareketsiz kalmak eklemlerin hareketsizliğe alışmasına yol açar. Sonrasında ise hareketsizliğe alışan eklemler hareket edilmesi halinde ağrıyacaktır. Sık diz ağrısı çekenlerin veya yanlış hareketten dolayı diz bölgesindeki ağrının dört ila beş gün devam etmesi problemlere yol açar. Bu yüzden ağrı sebebin ne olduğu fark etmeksizin diz ağrılarının tedavisi için doktora gidilmelidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Korse Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Korse Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Korse alırken öncelikle kullanım amacına uygun olup olmadığına ardından ise kumaş kalitesine ve özelliklerine dikkat edilmesi gerekmektedir...

Çınar Yaprağını Kimler İçemez? Faydaları Nelerdir?

Çınar Yaprağını Kimler İçemez? Faydaları Nelerdir?

Çınar yaprağı, genel olarak ormanlarda değil de nehir, ırmak ve dere yataklarında yetişen oldukça faydalı bir bitkidir...

Suya Karbonat Katıp İçmek Zayıflatırmı? Suya Karbonat Atılırsa Ne Olur?

Suya Karbonat Katıp İçmek Zayıflatırmı? Suya Karbonat Atılırsa Ne Olur?

Kilo vermek isteyen kişiler düzenli olarak karbonat tüketmeye başlayabilirken bu seçimleri ile kilo vermeleri mümkün olabilir...

Çocuklar ve Yetişkinler İçin Boy Uzatma Yolları

Çocuklar ve Yetişkinler İçin Boy Uzatma Yolları

İnsanlarının boylarının yeteri kadar uzun olmaması fiziki açıdan kendilerini beğenmemelerine sebep olurken yetişkinler ve çocuklar için boy uzatma yolları sayesinde bu sorun belirli ölçüde çözülecektir...