yeniloji.com
Yaşam

Pandomim Nedir, Ne Demek? Özellikleri Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Pandomim Nedir, Ne Demek? Özellikleri Nelerdir?
Yeniloji 67 görüntüleme

Pandomim; sessiz tiyatro olarak tanımlanan, tiyatro severler için oldukça farklı bir tarz olan, özgün bir sanattır.

Pandomim Nedir, Ne Demek?

Tiyatronun evrensel dili olan pandomim, sanatçının sadece beden dili ve mimiklerini kullandığı tiyatro olarak betimlenen bir sanattır. Mim sanatı olarak da bilinen ve çok eski yıllardan bu yana yapılan pandomim, eski çağlarda taklit sanatı olarak adlandırılmaktaydı.

Bu sanatta, pandomim sanatçısı eserini anlatabilmek için yüzüne ve gözlerine değişik şekillerde makyaj yapabilir. Bir tür gösteri sanatı olarak tanımlanır. Eser drama, ya da komedi şeklinde olabilir. Türe göre yapılan makyaj da değişkenlik göstermektedir. ağlayan göz ya da gülen surat şeklinde makyajlar yapılabilmektedir. Sözsüz oyun olarak isimlendirilen bu sanat, evrenseldir. Yani hangi ülkede yapılırsa yapılsın, o ülkenin konuştuğu dili bilmenize gerek yoktur. Sanatçı konuşmadan mimikleri ile mesaj vermektedir.

Pandomim Sanatı Özellikleri Nelerdir?

Oyunda sanatçının konuştuğu herhangi bir söz olmaması bu sanatın en önemli özelliğidir. Pandomim örneklerine baktığımızda sanatçının hiç konuşmadan anlatmak istediklerini mimikleri ile belli ettiğini görmekteyiz. Jest, mimik ve beden hareketleri söz konusudur. Tiyatronun evrensel dili olan pandomim tekniği, milattan önceki toplumlarda, çok fazla kullanılan ve tercih edilen bir sanattır.

Özellikle Charlie Chaplin pandomim ile ünlenmiş usta bir sanatçıdır. Görsel sanatlardan biri olan pandomim denildiği akla ilk olarak o gelmektedir. En ünlü pandomim sanatçısı olan Charlie, bu konuda pek çok esere sahitir. Özellikle kapitalizmin işçi üzerinde oluşturduğu etkiyi anlatan eserler vermiştir. Dans, müzik, beden dili ve mimikler ile yapılan bu sanat günümüzde de oldukça ilgi görmektedir.

Pandomim Nasıl Yapılır? Nasıl Olur?

Bu sanat gerçekleştirilirken sanatçı herhangi bir şekilde konuşmaz. Bildiğimiz normal tiyatrodan çok daha farklıdır. Bu sanatın sessiz yapılmasının nedeni insanlar arasında ortak bir dilin oluşturulmasıdır. Bu şekilde bunu izleyen herkes verilmek istenen mesajı anlayabilir.

Herhangi bir dilin değil, beden dilinin hakim olduğu pandomim, tüm insanlık için var olan bir sanattır. Yüzlerine boyalar ile makyaj yapan sanatçılar, jest ve mimiklerini kullanırlar. Ayrıca yapılan makyajın da buna etkisi vardır. Diğer sanat dalları ile birlikte kullanılabilen pandomim, aynı zamanda tek başına da yapılmaktadır. Oyunda çalan müzik, seyirci için önemlidir. Eserin akılda kalmasını sağlamaktadır. Genel olarak kıyafetler siyah beyaz ya da çizgili tercih edilir. Bu şekilde beden dilinin daha fazla ortaya çıkması sağlanır.

Pandomim Eğitimi ve Örnekleri

Geçmiş yıllarda olmak üzere günümüzde de pandomim örnekleri görülmektedir. Genel olarak sanatçılar beyaz bir maske ile sahneye çıkarlar ve bu sayede mimikleri daha net olur. Bu sanatın eğitimi için çeşitli kurtlar vardır. Kurslarda pandomim hareketleri ve anlamları öğrenilirken aynı zamanda müziğe uygun şekilde hareket etme de geliştirilmektedir.

Pandomomi merak ediyorsanız eğer, internet üzerinden geçmiş ve şimdiki yıllara dair pek çok oyun izleyebilirsiniz. Ayrıca günümüzde de bu tarz oyunlar bulunmaktadır. Daha yakından bilgi almak için izlemeniz faydalı olacaktır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Karınca Yağı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Ne Kadar?

Karınca Yağı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Ne Kadar?

Karınca yağı; vücutta istenmeyen tüylerin yok edilmesini sağlayan, cildin pürüzsüz olmasına destek olan bir yağdır...

Sandal Ağacı Tozunun Cilde Faydaları Nelerdir? Cilt Lekelerini Geçirir mi? Kullananlar ve Yorumlar

Sandal Ağacı Tozunun Cilde Faydaları Nelerdir? Cilt Lekelerini Geçirir mi? Kullananlar ve Yorumlar

Sandal ağacı tozu; cildin yenilenmesine yardımcı olan aynı zamanda birtakım cilt problemlerinin giderilmesi konusunda destek olan doğal şifa özelliği bulunan bir üründür...

Jak Meyvesi Ne İşe Yarar? Nerede Yetişir? Fiyatı ve Sipariş

Jak Meyvesi Ne İşe Yarar? Nerede Yetişir? Fiyatı ve Sipariş

Jak meyvesi; ağaçta yetişen, büyüklüğü hemen hemen 25 cm'ye kadar ulaşabilen, kilosu ise 35 kilograma kadar çıkabilen bir meyve türüdür...

Kenger Otu Faydaları Nelerdir? Nasıl Pişirilir? Nasıl Toplanır?

Kenger Otu Faydaları Nelerdir? Nasıl Pişirilir? Nasıl Toplanır?

Papatyagiller ailesine ait olan kenger otu, çok yıllık otsu bir bitki olarak tanımlanan, hem dikenleri hem de sakızı ile şifalı bitkiler arasında yer alan bir ot çeşididir...