yeniloji.com
Sağlık

Mandalina Kabuğunun Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Henüz yorum yazılmadı
Mandalina Kabuğunun Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?
Yeniloji 1617 görüntüleme

Kış aylarında sık tüketilen, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan mandalina meyvesinin kabukları da aynı şekilde oldukça faydalıdır. Mandalina kabuğun faydaları ve kokusu ile her birimizin hayranlığını kazanmaktadır.

Mandalina Kabuğunun Faydaları Nelerdir?

Lezzeti ve faydaları ile pek çok kişinin severek tükettiği mandalinanın kabukları çoğunlukla çöp olarak görülse de aslında birçok faydası bulunmaktadır. Mandalina kabuğunun faydalarına baktığımızda ayak mantarı için oldukça etkili olduğunu belirtebiliriz. İçerisinde yer alan enzim ve gazlar sayesinde mikropların öldürülmesini sağlayarak mantar gibi birtakım kronik problemlerin giderilmesini sağlamaktadır.

İnsan sağlığı açısından zengin olan C vitaminini barındıran mandalina kabuğu iltihapların önlenmesini sağlamaktadır. Antioksidan açısından zengin olduğu için iltihaplanmanın giderilmesini sağlayabilmektedir. Bunun yanı sıra öksürük gibi problemlerin giderilmesini sağlamaktadır. Mandalina kabuğunu kurutma yöntemi faydalı olmaktadır. Sıcak suyun içerisine koyup kurutulmuş kabukları demleyiniz. Yaklaşık olarak 2 hafta serin bir yerde bekletip sonrasında süzerek tüketebilirsiniz. Bu doğal yöntem öksürüğe neden olan sebeplerin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır.

Bu kabukların içerisinde yer alan A vitamini cilt problemlerinin giderilmesini sağlamaktadır. Özellikle mandalina kabuğu sivilcelerin giderilmesi için etkilidir. Vücutta kolajen üretiminin artmasını sağlar ve cildinizin daha pürüzsüz gözükmesine destek olmaktadır. Bunun yanında sindirim sisteminin düzenlenmesini ve dengelenmesini sağlamaktadır. Toz hale getirilip yemeklerinize az miktarda katarak sindirimin dengelenmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Mandalina Kabuğu Ne İşe Yarar?

Bronşit gibi hastalıkların tedavi edilmesi konusunda mandalina kabuğunun faydaları arasında yer almaktadır. Yemeklerden önce 2 çorba kaşığı miktarında mandalina kabuğunun üzerinde 1 fincan kadar sıcak suyu ekleyiniz. Bronşit sorunlarının iyileştirilmesi için bu doğal yöntem oldukça etkilidir. Kabukların içerisinde yer alan antioksidan, vitamin ve mineraller akciğere hava ulaşmasını sağlayan kanalların açılmasını sağlar ve böylece iç zarların iltihaplanmasını önler.

Saç beyazlamasının yavaşlamasını sağlayan mandalina kabuğu aynı zamanda saçların daha hızlı uzamasına da yardımcı olmaktadır. Hem cilt bakımı hem fiziksel sağlığın korunması için faydalı ve etkili olan mandalina kabuğu kış aylarında çay şeklinde tüketilebilmektedir. Mandalin kabuğu çayı ise içerisinde yer alan pektin sayesinde kolesterolün düzenlenmesini, soğuk algınlığı grip, nezle gibi hastalıkların önlenmesini sağlamaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan bu doğal içerikli çay aynı zamanda bağırsaklarda iyi bakterilerin artmasını sağlamaktadır.

Mandalina Kabuğundan Ne Yapılır?

Mandalina kabuklarını koklamak baş ağrılarının hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanında evdeki kötü kokuların giderilmesi için de faydalı olmaktadır. Bir tencerenin içerisine bolca su ve mandali kabuğu koyup kaynatarak oldukça hoş bir koku elde edebilirsiniz. Bu kabukları toz haline getirip yemeklerinize ekleyebilirsiniz. Çay olarak içebilir, öksürük gidermek için karışım haline getirebilirsiniz. Ayrıca burnunuza buhar banyosu yaparak tıkanıklık problemlerinin giderilmesini sağlayabilirsiniz. Mandalina kabuklarından mum yapabilirsiniz. Ayrıca reçel için de kullanabilirsiniz.

Mandalina Kabuğunu Çiğ Yemek Faydalı mı?

İçerisinde yüksek oranda flavonoidler içeren mandalina kabukları güçlü antioksidan barındırmaktadır. Beyaz kısımları pektin açısından zengindir. Mandalina kabuğunu çiğ yemek biraz zor olabilmektedir. Bunun için meyve sıkacağına meyveyi direk kabuğu ile atarak tüketebilirsiniz. Ayrıca kabukları yemek ya da keklere ekleyerek de yiyebilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Nevrotik Bozukluk Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Tedavisi

Nevrotik Bozukluk Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Tedavisi

Nevrotik bozukluk; duygu ve kaygı bozukluğu olarak nitelendirilen, huzursuzluk, güvensizlik, nefret gibi duyguların oluşmasına sebebiyet veren bir tür psikolojik rahatsızlıktır...

Geçici Saç Boyası Nedir? Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır? Nerede Satılır?

Geçici Saç Boyası Nedir? Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır? Nerede Satılır?

Geçici saç boyası; toz, krem ya da sprey şeklinde üretilen mor, mavi, sarı, kısıl siyah gibi farklı renk tonları ile çeşitlendirilen ürünlerdir...

Kızamıkçık Nedir? Aşısı, Belirtileri ve Bulaşma Yolları

Kızamıkçık Nedir? Aşısı, Belirtileri ve Bulaşma Yolları

İnsanlarda görülen kızamıkçık virüslerin yol açtığı kızamığa benzeyen döküntülerin olduğu bulaşan bir hastalık türüdür...

Kıl Köklerini Ne Zayıflatır? Tüyleri Yok Eden Doğal Yöntemler

Kıl Köklerini Ne Zayıflatır? Tüyleri Yok Eden Doğal Yöntemler

Kıl köklerinin zayıflaması için epilasyon yöntemlerinin yanında aynı zamanda birtakım doğal yöntemler yer alır ve tüy köklerinin güçsüzleşmesi ile kıllarda azalma ve seyrelme meydana gelir...