yeniloji.com
Beslenme

Yemek Yedikten Sonra Uyku Neden Gelir? Halsizlik Neden Olur?

Henüz yorum yazılmadı
Yemek Yedikten Sonra Uyku Neden Gelir? Halsizlik Neden Olur?
Yeniloji 49 görüntüleme

Yemek yedikten sonra uyku; aşırı yemek tüketimi sonrasında vücudun bu besinleri sindirmek için çok fazla enerjiye ihtiyaç duyması sonrasında aktif olan bazı sistemleri kapatmak zorunda kalması sonrasında meydana gelmektedir.

Yemekten Sonra Uyku Neden Gelir?

Yemeği fazla kaçıran kişilerde meydana gelen yemekten sonra uyku hali, genel olarak tüketilen besinlerin karbonhidrat bakımından zengin olması, aşırı insülin salınımı oluşturabilir ve bu da uyku getirebilir. insülin hormonu aşırı salgılandığı zaman serotonin hormonunu tetikler. Bilindiği üzere serotonin uykudan sorumlu olan hormondur. Bu hormon birtakım sebeplerden ötürü düzensiz bir şekilde salgılanırsa eğer yemekten sonra uyku gibi sorunlarda da yaşanabilir.

Gene olarak midenin fazla yemek ile dolması ve sindirim sisteminin zorlanması sonucunda meydana gelen yemekten sonra ani uyku basması ve halsizlik insülin direnci sonrasında da meydana gelebilir. Eğer çok yemediyseniz, karbonhidrat bakımından zengin besinler tüketmediyseniz ve buna rağmen uyku hali söz konusu ise bu durum ilerde şeker hastalığının tetiklenmesine neden olabilir. İnsülin direnci bundan dolayı önemlidir. Eğer yemekten sonra uykunuz geliyorsa birçok konuda dikkatli olunması gerekir.

Yemek Yedikten Sonra Halsizlik Neden Olur?

Birçok kişide görülen yemekten sonra halsizlik, vücudun metabolizma hızı için gerekli enerjiye ihtiyaç duyması sonrasında gelişir. Sindirim sistemi vücudumuzdaki en fazla organı kaplayan bir sistemdir. Bu organlar tüketilen yiyeceklerin sindirimini sağlamak için enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu da vücutta genel bir halsizlik meydana getirmektedir.

Tüketilen besinlerin çeşitleri yemekten sonra ağırlık çökmesine neden olabilir. Her insanın karbonhidrat sınırı farklıdır. Bazı insanlar çok tüketim sonrasında bu halsizliği yaşarken, bazıları ise az yemek yemesine rağmen böyle bir durumla karşılaşabilir.

Yemek Yedikten Sonra Karın Ağrısı Sebepleri

Vücudumuzun sağlıklı bir şekilde beslenmesi, organların işlevselliğinin artması için yemek yemek çok önemlidir. Yemek yedikten sonra karın ağrısı problemi çoğunlukla ülserden kaynaklanmaktadır. Ülser mide ya da bağırsakların üst kısmında veya on iki parmak bağırsakta meydana gelebilmektedir. ağrının nedeni mide asidinin çok fazla artması ya da ülseri azdıran yiyeceklerden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumun sonucunda yemek yedikten sonra mide bulantısı problemi de görülebilir.

Yemek yedikten sonra oluşan ağrının en önemli sebeplerinden birisi crohn hastalığıdır. Eğer bağırsak ciddi bir daralma varsa, şişkinlik, ağrı, kusma veya kabızlık görülebilir. Eğer yemek yedikten sonra rahat olamıyorsanız, ağrı gibi kasılmalar yaşıyorsanız uzman bir doktora danışmalısınız.

Yemek Sonrasında Uyku Kilo Aldırır mı?

Uykudan hemen önce yemek yemenin kiloya neden olduğunu belirten uzmanlar, tüketilen besinler sindirildikten sonra uykuya geçilmesini söylemektedir. Genel anlamda yemekten 3-4 saat kadar önce yeme içme işleminin bitirilmesi gerekmektedir. Eğer yemek yedikten sonra hemen uyursanız bu size kilo olarak dönmektedir. Özellikle akşam yemeklerinde buna dikkat etmeniz gerekir.

Eğer yemekten sonra uyku zararlı mı diye soracak olursanız bunun cevabı evet şeklindedir. Yemeklerin sindirilmesinden sorumlu olan mide asidi yatar pozisyonda olduğunuz zaman midenin hassas kısımlarına temas edebilir. Bu durum ekşime, boğazda ve göğüste yanma meydana getirebilir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Siyanür Zehirlenmesi Nedir? Nasıl Olur? Tedavisi ve Belirtileri

Siyanür Zehirlenmesi Nedir? Nasıl Olur? Tedavisi ve Belirtileri

Siyanür; hidrosiyanik ve prussik asit olarak bilinen, insan vücudu için son derece zararlı olan, genel olarak altın madenciliğinde ve metal kaplamalarda kullanılan zehirli bir maddedir...

Saç Derisinde Sivilce Neden Çıkar? Ne İyi Gelir? Tedavisi ve Doğal Çözüm

Saç Derisinde Sivilce Neden Çıkar? Ne İyi Gelir? Tedavisi ve Doğal Çözüm

Saç derisinde sivilce; kaşıntı ve kızarıklık problemi meydana getiren, gözeneklerin tıkanması sonucunda meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır...

Vücut Kırgınlığı ve Üşümeye Ne İyi Gelir? Hangi Doktora Gidilir?

Vücut Kırgınlığı ve Üşümeye Ne İyi Gelir? Hangi Doktora Gidilir?

Özellikle soğuk havalarda meydana gelen vücut kırgınlığı, bünyede halsizlik gibi belirtiler ile kendini gösteren bir durumdur...

Akupunkturla Zayıflama Mümkün mü? Nasıl Olur? Zararları ve Faydaları

Akupunkturla Zayıflama Mümkün mü? Nasıl Olur? Zararları ve Faydaları

5000 yıldır uygulanan bir tedavi yöntemi olan akupunktur kilo vermeye yardımcı olan yöntemlerden birisi olurken ülkemizde de son dönemde sıklıkla tercih edilmektedir...