yeniloji.com
Beslenme

Hamilelikte Kilo Verilir mi? Tehlikeli mi?

Henüz yorum yazılmadı
Hamilelikte Kilo Verilir mi? Tehlikeli mi?
Yeniloji 84 görüntüleme

Hamilelikte kilo verme; doktor onayı ile gerçekleşmesi bir durumdur ve bebeğin hayatını riske atmayacak şekilde gerçekleşmelidir.

aronya çayı

Hamilelikte Kilo Verilir Mi?

Hamilelik döneminde kadınların tamamı kilo almakta ve mevcut kilolarından uzaklaşmaktadır. Bu süreçte kadınlar kendilerini güzel hissetmemeye başlarlar. Yaşadıkları bu duygular psikolojik olarak oldukça zorlayabildiğinden de kilo verme isteği ortaya çıkabilir.

Hamilelik döneminde kilo vermenin faydalı ya da zararlı olduğu uzmanlara sürekli olarak sorulurken uzmanlar ilk haftalarda yaşanan kilo kayıplarının normal olduğunu, ancak sonrasında kilo kaybı olmasının bebeğe zarar verebileceğini belirtmiştir. Kadınlar için alınması gereken kilo miktarları belli olurken bu miktarlarda kilo alan kişilerin kilo verme çabası olmadan hamileliklerini devam ettirmesi gerekmektedir.

Gebelikte Kilo Vermek Tehlikeli mi? Zararları Nelerdir?

Hamilelik döneminin ilk haftaları yoğun bir mide bulantısı ve iştahsızlık ile geçebilmektedir. Bu durum insanların istemeden de olsa kilo vermesine sebep olabilir. Bu dönemde verilen kilolar bebeğin ve annenin sağlığı için tehlike yaratmaz. Ancak hamilelik devamında sürekli olarak kilo kaybı yaşanıyorsa bu durum ciddi sorunlar doğurabilmektedir.

Eğer kadınlar bu dönemde diyet yaparak kilo vermeye başlarlarsa bebekleri yeteri kadar beslenemeyebilir. Bu durum da bebeklerin vücut gelişimlerini tamamlayamamasında etkili olan bir durumdur. Kilo kaybının yaşanması erken doğum riskini ortaya çıkarırken zeka geriliği gibi rahatsızlıklar çocuklarda sıklıkla görülebilmektedir. Bu sebeple de kadınların alması gerektiği kadar kilo alarak hamilelik dönemlerini geçirmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Ne Kadar Kilo Almak Gerekmektedir?

Kadınların mevcut kilo miktarları, hamilelik döneminde alacakları kilo miktarını da direkt olarak etkilemektedir. Kadınlar ne kadar kilolu ise hamilelik dönemlerinde almaları gereken kilolar o kadar az olur. Kadınların internet üzerinden vücut kitle endekslerini hesaplaması gerekir. Eğer bu hesaplamaya göre kadınlar zayıf insan statüsünde bulunuyorsa hamilelik döneminde 13 ile 18 kg. arasında değişen miktarlarda kilo alırlar. Endekse göre normal kilolarında olan kişiler için bu miktar 11-16 kg. arasıdır. Kilolu insanların 7-11 kg. alması yeterli olurken vücut kitle endeksine göre obez olarak nitelendiren insanlar için 5-6 kg. yeterli olacaktır. Bu miktarların üzerinde alınan kilolar zarar verebilir.

Gebelikte Nasıl Beslenmek Gerekir?

Hamilelik döneminde kilo vermek bebek için zararlı olabilirken fazla kilo almak da benzer bir biçimde zararlı olmaktadır. Bu sebeple de doğru bir şekilde beslenilmesi ve yalnızca gerektiği kadar kilonun alınması doğru olacaktır. Ülkemizde hamilelik döneminde kadınların çok gıda tüketmesinin gerekli olduğu algısı bulunur. Ancak bu doğru bir düşünce değildir. Hamile bayanların doğru vitamin ve mineralleri yeteri kadar alması durumunda fazla gıda tüketmesine gerek olmaz. Günlük tüketilen miktar 2200 kalori seviyesinde olursa bu son derece yeterli olabilir. Hamilelikte kilo verilir mi sorusu birçok kadın doğum uzmanına yöneltilirken hamileliğin belirli dönemlerinde kilo verilebileceği ve bunun bir sorun yaratmadığı yanıtı alınmaktadır.

aronya çayı

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Yoğurt Kürü ile Kaç Kilo Verilir? Zayıflayanlar Var mı?

Yoğurt Kürü ile Kaç Kilo Verilir? Zayıflayanlar Var mı?

İnsanların sağlıklı bir şekilde fazla kilolarından kurtulması için yoğurt kürü ile zayıflama seçeneği değerlendirilebilmektedir...

Kakao Meyvesi Yenir mi? Fiyatı Ne Kadar? Nerede Yetişir?

Kakao Meyvesi Yenir mi? Fiyatı Ne Kadar? Nerede Yetişir?

Kakao meyvesi; Maya uygarlığı döneminde keşfedilen ve eski çağlarda Tanrıların yiyeceği olarak adlandırılan ve sağlık için pek çok faydası bulunan bir yiyecek türüdür...

Bel Korsesi İnceltir mi? Bel Korsesi Takmak Zararlı mı?

Bel Korsesi İnceltir mi? Bel Korsesi Takmak Zararlı mı?

Bel korsesi; giyildiği andan itibaren toparlayıcı ve inceltici etkisi ile yaklaşık olarak 2 beden zayıf gösteren ve kilo verme konusunda vücuda destek olan bir aparattır...

Hamilelikte Anne Karnında Bebeğe Kilo Aldıran Şeyler

Hamilelikte Anne Karnında Bebeğe Kilo Aldıran Şeyler

Hamilelikte hem annenin hem de bebeğin sağlıklı olması ve anne karnındaki bebeğin kilo alması için düzenli beslenme alışkanlığı edinilmesi ve vitamin değeri yüksek gıdalar tüketilmelidir...