yeniloji.com
Zayıflama

Maydanoz Suyunun Zayıflamaya Faydaları Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Maydanoz Suyunun Zayıflamaya Faydaları Nelerdir?
Yeniloji 319 görüntüleme

Maydanoz, koyu yeşil sebzeler arasında, en yoğun vitamin deposuna sahiptir. İçinde A, C ve K vitaminlerini bulundurur.

Maydanoz Suyu Ne İşe Yarar?

Bir demet maydanozda, 80 mg C vitamini, 1mcg K vitamini ve günlük A vitamini ihtiyacınız 1/3 bulunur. Günlük almanız gereken dozların neredeyse tamamı maydanoz suyu tarafından karşılanabilir. Hastalıklardan korunmak, lezzet ve özellikle kilo vermek adına muazzam bir bitkidir.

Maydanoz suyu; içerisinde bulunan vitamin özleri sayesinde hem bağışıklığı güçlendirir hem de zayıflamaya katkı sağlar.

Maydanoz suyu idrar söktürücü özelliği ile safra kesesi taşlarının vücuttan atılmasını sağlar. Bu özelliği nedeniyle zayıflamaya yardımcı olarak tüketilen maydanoz, tek başına etkisini gösterse de, limon, adaçayı ve yeşil çay gibi diğer ödem söktürücülerle birlikte tüketildiğinde etkisini 2 katına çıkarıyor.

Maydanozun Vücuda ve Kilo Vermeye faydaları Nelerdir?

Vitamin değerleri yüksek olan maydanoz suyunun yararlarını şu şekilde belirtebiliriz:

  • Metabolizmayı hızlandırır.
  • Vücutta biriken ödemin dışarı atılmasını sağlar.
  • İçerdiği vitaminler sayesinde sağlıklı bir zayıflama sunar.
  • Devam edilmediği takdirde, atılan ödem geri alınır. Bu yüzden devamlılığı önemlidir.
  • Yapılan egzersizler ile birlikte daha etkili bir zayıflama sağlar.
  • Kanser hücrelerinin çoğalmasını engeller.
  • Cilde parlak ve taze bir görünüm verir.

Maydanoz Suyu Nasıl Kullanılır?

Maydanoz vücuttaki fazla suyu dışarı attığı için, susuzluk hissiniz artar. Bunun bilincinde olarak, günlük su ihtiyacınızı fazlalaştırmanız gerekiyor. Aynı zamanda sindirim sistemine de olumlu etki eden maydanoz, hafızayı da güçlendirdiği için istenilen miktarda tüketilmesinde bir sakınca yoktur. Hazırlanan maydanoz suyu, sabah kahvaltıdan ve akşam yemeğinde 30 dakika önce tüketilmelidir. Böylece gün içinde ve gece yatarken yeterli miktarda ödemin vücuttan atılmasını sağlar. Sağlıklı zayıflama yöntemlerinden olan maydanoz suyu, maydanozun saplarını kaynatarak elde edilir. İçine aynı miktarda yeşil çay ya da adaçayı kaynatıp bir-iki dilim limon eklenerek tüketilebilir. Eğer daha hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, 1 demet maydanozu, havuç, salatalık ve limonla birlikte, meyve sıkacağından geçirip düzenli olarak tüketebilirsiniz.

Maydanoz Suyu Zayıflatır mı?

Karışımın içindeki salatalık, antioksidan özelliği sayesinde metabolizmaya etki ederek, vücudun ödem ve yağ yakmasını destekler. Özellikle vücudun en çok su tutan bel ve basen bölgelerindeki fazlalıklara etkisi ön plandadır. Son yıllarda yapılan araştırmalar, maydanozun tümörler üzerindeki etkisini ortaya koymuştur. Sağlık için önemli faydaları olan maydanozu, sofralardan eksik etmemek gerekiyor. Ancak maydanoz suyu ile zayıflamayı amaçlarken, diğer gıdaların kontrollü tüketilmesi de önemlidir. Bu şekilde bir beslenmeyle, haftada yaklaşık 2 kilo verilebilir. Bu da, sağlıklı bir diyette verilmesi gereken kilodur.

Maydanozu Suyunu Kimler Kullanamaz? Yan Etkisi Var mı?

Maydanoz bu kadar faydalıyken, tüketilmemesi gereken durumlarda mevcuttur. Düşüğe sebep olduğu için hamilelerin tüketmemesi gerekir. Kişiye göre, uygulanan diyet programlarında baş ağrısına sebep olduğu bilinmektedir. Bunun nedeni, vücuttan fazla suyu atan maydanoz tüketilirken yeterli miktarda su içilmemesinden kaynaklanabilmektedir. Çünkü vücut sıvısız kaldığında, %90 ı sudan oluşan beyin, fonksiyonlarını yeterli şekilde gerçekleştiremez. Bu durum baş ağrısı olarak tepki verir. Safra kesesi taşlarının düşürülmesine katkı sağlasa da, düzenli tüketim için bir doktora başvurulmalıdır. Kan dolaşımını etkilediği için, tansiyon hastalarının fazla tüketilmesi önerilmez.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Burun Açma Yöntemleri Nelerdir?

Burun Açma Yöntemleri Nelerdir?

Burun tıkanıklığı; burundaki yapısal bozukluklar nedeniyle meydana gelebileceği gibi üşütme, soğuk algınlığı, grip ya da sinüzit gibi hastalıklar nedeniyle de tıkanabilmektedir...

Süt ve Sarımsak Kürü Nasıl Hazırlanır? Faydaları Nelerdir?

Süt ve Sarımsak Kürü Nasıl Hazırlanır? Faydaları Nelerdir?

Süt ve sarımsak kürü; zatürre, verem, uykusuzluk, kalp sorunları, iltihaplı eklem ağrıları ve daha pek çok hastalık için şifa olan doğal bir tedavi yöntemidir...

Alıç Sirkesi Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Alıç Sirkesi Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Alıç sirkesi; zayıflamaya yardımcı olan doğal içerikli bir karışımdır...

Elma Diyeti Nasıl Yapılır? Kaç Kilo Verdirir? Faydaları ve Zararları

Elma Diyeti Nasıl Yapılır? Kaç Kilo Verdirir? Faydaları ve Zararları

Elma diyeti; elmanın zayıflatıcı özelliğinden yola çıkarak diyetisyenler tarafından hazırlanmış oldukça sağlıklı ve etkili bir beslenme programıdır...